Köpekler de koku bırakma ve işaretleme

 

Bacağını herhangi bir şeye veya her şeye kaldıran bir köpeğiniz varsa, bunun ne kadar sinir bozucu ve iğrenç bir alışkanlık olabileceğini bilirsiniz! Bu durum tamamen normal bir köpek davranışı olsa da, köpeklerin evlerini ve halka açık yerleri işaretlemeyi seçmesi kabul edilemez. Dolayısıyla, bu kuralı köpeğe anlayabileceği bir şekilde açıklamaya çalışmak insanlara kalmıştır.

 

Sebepleri anlamak, davranışı durdurmak için en iyi yöntemi belirlemenize yardımcı olabilir. Köpeğiniz gençse, son zamanlarda bacağını kaldırarak tuvaletini yapmaya başladığını fark edebilirsiniz. Bu durum "Büyük köpek" olmaya çalışıyor veya kokusunu diğer köpeklerin yapabileceğinden daha yükseğe bırakıyor anlamına gelir. Hatta bazı küçük köpekler, daha yüksekleri işaretlemek için dikey bir yüzeyde geriye doğru yürürler! Sorun sadece erkekler de değil. Dişiler de işaretleyebilir ve bazıları bunu erkekler kadar yükseğe çıkarabilir! Genellikle başka bir köpeğin görmesine veya kokusuna yanıt olarak yapar. Köpeğiniz başka bir köpeğin bıraktığı kokuyu örtmeye çalışıyor olabilir veya “hey dostum, bu ağaç BENİM!” ya da “ben buradaydım” mesajını göndermeye çalışıyor olabilir. Bu, dışarıda kabul edilebilir olsa da, sorun, köpek bu küçük işaretleme mesajlarını içeriye yapmanın TAMAM OLMADIĞINI fark etmediğinde başlar.

 

İşaretleme, dolu bir mesaneyi rahatlatmakla aynı şey değildir. İşaretleyen bir köpek, genellikle işaretlemek istediği bir noktada nispeten küçük bir miktar bırakır ve kalanını diğer noktalar için saklar, ancak mesanesini boşaltırsa çok daha uzun süre “gider”. Bu nedenle, bir köpek içeride rahatlamaması için evde eğitilmiş olsa da, işaretlemede bir sorun görmeyebilir. Köpeğin işaretleme motivasyonu farklı olduğu için, bu onun için tuvalet zamanından farklı bir davranıştır.

 

Ortamda bir değişiklik olursa işaretleme de başlayabilir. Bu, evde veya yakınlardaki evlerde / bahçelerde yeni bir köpeği, yeni bir bebeği, sahibi için yeni bir eş veya adres değişikliğini içerebilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bu yaşam değişiklikleri stresli olabilir. Bazı köpekler streslerini işaretleyerek gösterirler.

Bazen işaretleme sorunu gibi görünen şeyin tıbbi bir nedeni olabilir. Köpek evde eğitim almışsa ve aniden evde idrar yapmaya başladıysa, ilk düşünceniz mesane enfeksiyonu veya "İYE" İdrar Yolu Enfeksiyonu olmalıdır. "Gitme" dürtüsünün çok acil ve ezici olabileceğini herkes bilir. Bu yüzden köpeği mümkün olan en kısa sürede bir veterinere kontrol ettirin. Köpeğin suya erişimini KISITLAMAYIN. Su içmek, üriner sistemin yıkanmasına yardımcı olabilir ve bakterilerin birikmesini engeller. İdrarda herhangi bir kan belirtisi olup olmadığını veterinere bildirdiğinizden emin olun.

 

Öyleyse köpeğinize evinizi işaretlemenin kabul edilemez olduğunu nasıl öğretirsiniz? Erken yakalayabilirseniz, iç mekan işaretlemesinin ilk işaretinde önleme ve eğitim üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bunun bir alışkanlık olmasına izin verirseniz, mesajınızı köpeğe iletmek çok daha zor olacaktır. Ödül ile bunun önüne geçebilirsiniz bu kendi ödülü olabilir çünkü iyi hissettirir ve doğal bir dürtüyü doldurur. Bu nedenle, alternatif davranışları ödüllendirirken yüksek değerli ödüller (köpeğinizin en çok istediği şey) kullandığınızdan emin olun.

 

Ceza vermek, sorunun durmasını DAHA ZOR yapabilir! Bunun nedeni, köpeğin onu gördüğünüzde işaretlemenin tehlikeli olduğunu öğrenecek ve böylece siz etrafa bakmayana kadar bekleyecek. Bu sadece sizin için hayal kırıklığı yaratır ve eğitime zorluk katar.

 

Amaç, işaretlemeden önce gelen "yapma" davranışlarını fark etmektir. Köpeğiniz dışarıdayken izleyin. Bacağını kaldırmadan hemen önce ne yapıyor? Çoğunlukla koklama ve ardından hedefe ulaşmak için vücudun hareketi olacaktır. Bu, yapmanın gerçekleşmesi gereken zamandır. "Düşünme aşamasında" izin verilmediğini ona gösterirseniz, mesajı köpeğe iletmeyi kolaylaştırırsınız (ve kendinizi biraz temizlemekten kurtarırsınız!) Ama bu, sahip olacağınız anlamına gelir. Köpeği şahin gibi izlemek veya anladığından emin oluncaya kadar işaretlemeyi önlemek şarttır.

 

Koklama davranışlarını kesintiye uğratın ve yeniden yönlendirin. Evinizde köpeğinizin koklamadığı pek çok yer yoktur. Ve yeni bir yeri ziyaret ediyor olsanız bile, koklama köpeğin yapması gereken kritik bir davranış değildir (ancak bu, köpeğin kendini stresli hissettiğinin bir işareti olabilir). Yani yere bir yiyecek düşürmediyseniz, köpeğinizin etrafı koklamasına GEREK YOK. Köpeğinizin kokladığını görürseniz, onu size çağırın (aradığınızda ilginç kokuyu bırakıp dinlediği için onu ödüllendirin!) Ve beynini başka bir şeyden alın. Ya da daha iyisi, köpeği dışarı çıkarın!

 

Ev yerine dışarıyı işaretleyecek mi bir bakın. Köpek dışarıyı işaretliyorsa, bunu ödüllendirin! Dışarıdaki davranışın, içeride yapmaktan daha güçlü ve daha sık bir ödül geçmişine sahip olduğunu hissettirin. Köpek dışarıda işaretlemek için değerli ödüller alırsa ve içeride ödül almıyorsa neden iç mekanı ücretsiz olarak işaretlemek istesin? Tek çare olarak bunun ne kadar etkili olacağı, evdeki işaretlemenin ne kadar alışkanlık haline geldiğine bağlıdır. Bıkmadan takip etmeniz çok ama çok önemlidir. Buradaki diğer önerilere ek olarak muhtemelen bunu yapmanız gerekecektir.

 

Bir köpeğin burnu çok güçlüdür. Bakteri, yağlar ve idrarda kokuya neden olan her şeye neden olan şaşırtıcı küçük miktarlarda kokuları tespit edebilir. İçinde enzim bulunan bir temizleyici ile alanı tamamen ıslatmak, kokuların giderilmesi için en iyi iş olacaktır. Enzimler canlı organizmalar olduğu için ürünlerinizi özenle seçin ve saklayın. Donmalarına ya da çok ısınmalarına ya da çok uzun süre depoda kalmalarına izin vermek istemezsiniz, bu da enzimleri öldürebilir ve ürünü çok daha az etkili hale getirebilir. Asla amonyak bazlı bir temizlik ürünü kullanmayın. Amonyak idrarda bulunur, bu nedenle köpeğin bu koku üzerine koku bırakma olasılığını artırır.

 

Önleme Teknikleri:

Seçtiğiniz yukarıdaki eğitim yöntemlerinden bağımsız olarak, görmediğiniz zamanlarda köpeğin işaretlemediğinden emin olmak için bu yöntemleri de kullanmak isteyeceksiniz.

 

Göbek pedleri popüler bir yöntemdir. İnternette “göbek pedi” ararsanız, çeşitli kaynaklar ve birçok renkli stil bulacaksınız. Ayrıca bir bandaj ve normal ped den kendiniz de yapabilirsiniz. Ped köpeğin etrafını sarar ve erkek köpekleri örter, böylece işaretlemeye çalışırsa arkasında hiç sıvı bırakmaz. Bu, diğer köpekler üzerinde kendi kokusunu koklamanın tatminini elde edemediği anlamına gelir. Aynı zamanda ıslanmış hissetmesine ve kokuyu kendine yüklemesine neden olur. Bazı köpekler bundan gerçekten rahatsız olur ve diğerleri daha az umursayabilir. Eğitim yolunu kullanmak daha mantıklıdır, aksi takdirde köpeğin pedi hayatının geri kalanında takması gerekebilir ve pedi değiştirmek, yıkamak neredeyse pislikleri temizlemek kadar zaman alıcıdır. Kalıcı bir düzeltme değil, geçici bir araçtır.

 

Koltuklar, kapılar ve tasmalar. Köpeğin işaretlemeyi tercih ettiği belirli noktaları varsa, o noktaya erişimini kısıtlayarak onu önleyebilirsiniz. Köpeğe göz kulak olmak istiyor ama kafes kullanmıyorsanız, köpeği tasmalı tutabilir ve size takabilirsiniz. Bunun pratik bir çözüm olup olmadığı, durumunuza ve köpeğinize bağlıdır.

 

Herhangi bir davranış değişikliğinde olduğu gibi, köpeğinize evde işaretlememeyi öğretmek biraz zaman alabilir. Bunu ne kadar uzun süredir yapıyorsa, değişmesi o kadar uzun sürebilir. Altta yatan bir nedenin (önceki idrar lekeleri, hormonlar, tıbbi neden vb.) Tespit edilmesini ve ortadan kaldırılması gerekebilir. Sabırlı olun ve yukarıdaki önerilerin mümkün olduğunca çoğunu kullanın.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER