Köpekler de Duygular Var mı ?

Köpeklerin Duyguları Var mı? Bilim, Yavru Köpeğinizin Hissettiğini Söylüyor
Son olarak, en sevdiğiniz ayakkabıları çiğnedikten sonra yavru köpeğinizin gerçekten suçluluk duyup duymadığının cevabı.
Çoğu evcil hayvan ebeveyni, köpeklerinin duyguları olduğunu kabul eder, ancak bu bilimsel bir gerçek midir? Köpeklerin de bizim gibi duyguları var mı? Uzun zamandır bilim insanları bu konuyu tartışıyorlar. Köpeklerin zengin bir iç yaşama sahip olup olmadığını, yoksa sadece kendi duygularımızı dört ayaklı dostlarımıza mı yansıttığımızı görmek için testler yaptılar. Köpek duygularının karmaşıklığını muhtemelen hiçbir zaman tamamen anlayamayacak olsak da, şu ana kadar öğrendiklerimiz şunlardır.
Köpeğin Duyguları Hakkında Bildiklerimiz
İyi şeyler gerçekleşmek üzereyken köpeğinizin heyecanlandığını veya mutlu olduğunu görmek kolaydır: Eve gelirsiniz, akşam yemeği servis edilir veya getir- getir oynamak için en sevdiği topu çıkarırsınız. Yavru köpeğinizin kuyruğu sallanıyor, aşağı yukarı zıplıyor veya daireler çizerek koşuyor ya da size hevesli, mutlu gibi bir bakış atıyor.
Ancak gerçek şu ki, Florida Veteriner Davranış Servisi'nde kurul onaylı bir veteriner davranış uzmanı olan DVM'den Lisa Radosta, insanların, hatta veterinerlerin bile köpek iletişimindeki nüansları tanıma konusunda zayıf olduğunu söylüyor . "Seslendiriyorlar ama köpekler öncelikle vücut diliyle iletişim kuruyor ."
İnsanlar en çok yüz ifadelerini okumaya uyumludur. İyi haber şu ki Animals dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre köpeklerin yüzleri oldukça iletişimsel olabiliyor . Kurtların aksine köpeklerin çeşitli yüz ifadeleri vardır. İnsanlar çoğu zaman bir köpeğin mutluluk ya da tepkisellik gibi temel zihinsel durumunu algılayabilirler. Ancak Behavioral Processes dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre insanlar genellikle köpeklerin korkusu, üzüntüsü, sürprizi veya tiksintisiyle ilgili olabilecek daha ince ipuçlarını tanımakta zorlanıyor.
Dolayısıyla şu soru ortaya çıkıyor: Köpek davranışını kendi sosyal-duygusal merceğimizle mi yorumluyoruz? Örneğin, birçok evcil hayvan ebeveyni, yavrularının kanepeyi yırtmak veya evin içine kaka yapmak gibi yaramaz bir şey yaptıkları için kendilerini suçlu hissettiklerine inanır. Ancak Davranışsal Süreçler dergisinde yayınlanan küçük bir araştırmaya göre durum böyle değil. Köpekler, kuralları çiğneyip çiğnemediklerine bakılmaksızın, bir kişi onları azarladığında aynı davranışı sergilerler. Bu, köpeğinizin "suçlu bakışının" sizin üzüntünüze bir tepki olduğu anlamına gelir; yaptığı şeyden dolayı değil, siz kızgın olduğunuz için kendini kötü hissediyor.
Köpeğim Bana Kızdı mı? Evcil Hayvan Sahipleri Köpeklerinin İnsanlar Gibi Düşündüğünü Düşündüğünde sorunlar başlıyor...
Köpeklerin İnsanlar Gibi Duyguları Var mı?
Mevcut bilimsel teori, evcil hayvan ebeveynlerinin zaten bildiği bir şeyi doğrulamaktadır: Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi duyguları vardır. Beyin taramaları sırasında, insanlarda duygu oluştuğunda beynin yanan bölgeleri, benzer durumlardan geçen köpeklerde de artan aktivite gösteriyor.
Ayrıca bizi strese sokan veya rahatlatan kimyasallar da aynıdır. Çok sayıda çalışma, insanların köpekleri evcilleştirmesinin, her iki tarafta da kortizolü (stres hormonu) azalttığını ve oksitosin ve dopamini (iyi hissetme hormonlarını) artırdığını gösteriyor. Bundan yola çıkarak, köpeklerin de duyguları , özellikle de iyi bir sarılma seansı sırasında edindiğiniz tüm duyguları bizim gibi deneyimlediğini varsayabiliriz.
Köpekler Hangi Duyguları Yaşar?
Araştırmalar, köpeklerin, yeni yürümeye başlayan çocukların yaşadıklarına benzer şekilde, sınırlı bir duygu aralığına sahip olduğunu göstermektedir. How Dogs Think kitabının yazarı ve psikolog Stanley Coren, köpeklerin aşağılama, suçluluk, gurur ve utanç gibi karmaşık duygulardan yoksun olduğunu söylüyor.
Çocuklar gibi köpekler de dünyayı daha basit bir şekilde görürler. Köpek eğitmeni ve From Fearful to Fear Free kitabının ortak yazarı Mikkel Becker , "Ne giydiğiniz, ne kadar çekici olduğunuz, iş için ne yaptığınız veya bankada ne kadar paranız olduğu umurlarında değil" diyor . "Böylece insanlar dışlanma ya da yargılanma korkusu olmadan kendileri olmakta özgür hissediyorlar."
Köpekler insanların duygularını anlamakta gerçekten çok iyidirler ve çoğu zaman aynı tavrı benimserler. Buna duygusal bulaşma denir. Ancak köpekler de olan bitene tepki olarak kendi duygularını yaşarlar. Becker köpeklerin şunları hissedebileceğini söylüyor:

Köpeklerde olan duygular
Kaygı ve korku
İğrenme
Heyecanlanmak
Yas
Kıskançlık
Aşk ve neşe
Üzüntü ve stres

Köpekler de olmayan duygular
Alınma
Gücenme
Darılma
Küsme
Köpekler konuşmaya başlayıncaya kadar (bazıları öyle olduğunu iddia eder; bir husky'nin yanında bulundunuz mu ?), evcil hayvanlarımızın dünyayı nasıl algıladığını gerçekten bilmek imkansızdır. Ancak hepimizin hemfikir olabileceği şey, köpeklerin moralimizi yükseltme konusunda inanılmaz derecede iyi olduğudur. Becker, "Son yıllarda bilim, biz evcil hayvan ebeveynlerinin başından beri bildiklerini yakalamaya başladı" diyor. "Köpeklerimiz derinden hissediyor, derinden ilgileniyor ve derinden seviyor."


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER