Köpekler de araba korkusu nasıl yenilir?

ARABA KORKUSU

 

Köpeğiniz arabada öğürüyor, salya akıtıyor veya kusuyorsa, bunun nedeni taşıt tutması veya endişeli olması olabilir. Veterineriniz hastalık için ilaç verebilir, ancak köpeğiniz bu stres belirtilerini sergilemeye devam ederse, bunun asıl nedeni korktuğu olabilir. Köpeğinizin arabada zor zamanlar geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, bu deneyimi daha zevkli hale getirmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Köpeğinize arabada olmanın iyi bir şey olduğunu göstererek başlayın. Gün içinde çeşitli zamanlarda motor kapalıyken arabanızın park ettiği yere kadar onu gezdirin ve ya arabada en sevdiği yemeği ile besleyin ya da en sevdiği oyunu onun etrafında oynayın.

Arabanın kapılarını açın ve eğer isterse ayrılmayı seçebilmesi için kapı açıkken arabada onun yanına oturun. Seçim yapma özgürlüğüne izin vermek, güvenini artırmaya yardımcı olacaktır.

Köpeğinize, arabadayken çiğnemesi için içi yiyecekle dolu dayanıklı bir kauçuk oyuncak verin. Ayrılmaya karar verirse, oyuncağı nazikçe ondan alın ve arabanın iyi şeyleri aldığı yer olduğunu göstererek tekrar arabaya koyun.

Köpeğiniz bir pusette rahatsa, arabaya bir tane koyun ve onun için rahat bir yuva yapın. İstediği zaman girip çıkma özgürlüğüne izin verin.

Köpeğinizin arabada rahatlayabildiğini gördüğünüzde, onunla otururken birisinin arabayı çalıştırmasını sağlayın, ancak bu aşamada herhangi bir yere gitmeyin. Motor çalışırken onu rahatlatın.

Kısa sürüşler yaparak başlayın, daha rahat hale geldiğinde mesafeyi kademeli olarak artırın.

Sürüşün her zaman iyi şeylerle sona erdiğinden emin olun, ister parkta bir yürüyüş ister evde olun. Bazı köpekler sadece veterinere götürüldüklerinde arabalara bindirilir ve hızlı bir şekilde bağlantı kurarlar.

Gevşemeyi teşvik etmek için motor çalışırken ve siz araba kullanırken arabada sakinleştirici müzik çalın.

Dışarısı sıcak veya çok soğuk olduğunda bir köpeğin asla arabada yalnız bırakılmaması gerektiğini söylemeye gerek yok. Bir araba, nispeten serin günlerde bile, doğrudan güneş ışığı altında dakikalar içinde ısınabilir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER