Köpekler de Adet (Regl) Dönemi Ne zaman Olur?

Köpek Adet Dönemleri Ne Kadar Sürer?


Bir köpek kızgınlık dönemindeyken bir tür "adet dönemi" yaşayabilir, bu da kızgınlık döngüsünün bir parçasıdır. Köpek "dönemleri" genellikle yaklaşık 2-4 hafta sürer, ancak bu süre köpeğinize bağlı olarak biraz değişebilir. Bu süre zarfında köpeğiniz erkek köpekleri cezbetmeye ve çiftleşmeye çalışabilir. Köpeğinizin kızgınlık döneminde ne yapacağınızdan emin değilseniz, köpeğinizin kısırlaştırılması gerekip gerekmediği konusunda veterinerinizle konuşmayı düşünün.


Kızgınlık Döngüsü Nedir?
Köpekler'in Dönemi Ne Zaman Başlar?
Köpekler Ne Sıklıkta 'Adetini' Görür?
Köpeğinizin Kızgın Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?
Köpeğiniz Kızıştığında Ne Yapmalı?


Dişi köpeklerin de tıpkı insanlarda olduğu gibi bir “adet dönemi” vardır, ancak köpeklerde zamanlama biraz farklıdır. Tipik olarak köpek dönemi 2-4 hafta sürer ancak süre köpekten köpeğe değişebilir. Bir köpeğin "adet dönemi" aynı zamanda kızgınlık döngüsü olarak da bilinir ve insanların bundan köpeğin "kızgınlık döneminde olması" olarak bahsettiğini duyabilirsiniz. Bu terimlerin tümü birbirinin yerine kullanılabilir; dolayısıyla bu makaledeki bilgiler tüm bu terimler için geçerlidir.
Peki, köpek adet dönemleri ne kadar sürer ve köpeğiniz kızgınlık döngüsüne başladığında ne yapmalısınız? Bu makalede, köpeğinizin kızgınlık döngüsü hakkında, bunun ne kadar sürdüğü, ne sıklıkta gerçekleştiği, kızgınlık dönemindeki bir köpeği nasıl tanıyabileceğiniz ve köpeğinizin kızgınlık dönemindeyse ne yapmanız gerektiği dahil olmak üzere daha fazla konuşacağız.
Köpek adet dönemlerinin genellikle 2-4 hafta sürdüğünü belirten grafik


Öfke Döngüsü Nedir?
Öfke döngüsü, köpekler de dahil olmak üzere birçok hayvanın yaşadığı dişi üreme döngüsüdür. Kızgınlık döngüsü esasen insanların deneyimlediği adet döngülerinin hayvan eşdeğeridir. Peki dişi köpeğin adeti ne kadar sürer? Cevap kızgınlık döngüsünün dört bölümünde yatıyor: proöstrus, östrus, diöstrus ve anöstrus.
Proöstrus aşaması sürecin başlangıcıdır ve genellikle 7 ila 10 gün sürer. Bu süre zarfında kanamanın yanı sıra vulvada şişlik de fark edebilirsiniz. Erkek köpekler bu süre zarfında dişi köpeğinize daha fazla ilgi gösterebilir, ancak dişi köpeğiniz proöstrus sırasında çiftleşmeye hazır olmayacaktır.
Kızgınlık döngüsünün sırasını gösteren grafik (proöstrus, östrus, diöstrus ve anöstrus)
Kızgınlık, genellikle 5 ila 10 gün süren kızgınlık döngüsünün gerçek çiftleşme dönemidir. Bu süre zarfında kanamanın önemli ölçüde azaldığını, hatta durduğunu ve köpeğinizin çiftleşmeye hazır olduğunu fark edebilirsiniz.
Kızgınlıktan sonra, köpeğinizin hamile olup olmamasına bağlı olarak 10 ila 140 gün sürebilen diöstrus aşaması gelir. Köpeğiniz diöstrus aşamasında hamile değilse, bunu bir dinlenme dönemi olarak kullanacaklardır.
Son aşama, esas olarak kızgınlık döngüleri arasında meydana gelen kesinti süresi olan anöstrus aşamasıdır. Bu aşama genellikle yaklaşık 6 ay sürer.
Köpeğinizin kızgınlık döngüsüyle uğraşmak istemiyorsanız, köpeğinizi kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz . Adet görmemelerine ek olarak, onları kısırlaştırmanın sağlık ve davranışsal faydaların yanı sıra aşırı üremeyi azaltmaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok faydası vardır.


Köpekler 'Dönemi' Ne Zaman Başlar?
Artık köpeklerde kızgınlık döngüsünün temellerini ele aldığımıza göre, köpeklerde adet dönemi ne kadar sürer ve köpekler aslında adet dönemine ne zaman başlar? Tipik olarak dişi köpekler cinsel olgunluğa yaklaşık 6 aylıkken ulaşırlar; bu, ilk kızgınlık döngüsünü yaşadıkları zamandır. Bu genellikle yaklaşık üç hafta sürer ve bu süre zarfında östrojen seviyeleri artacak, ardından keskin bir şekilde düşecektir. Bazı durumlarda bu ilk kızgınlık döngüsü 2 hafta kadar kısa ya da 4 hafta kadar uzun olabilir.
Evcil hayvan ebeveyni olarak köpeğinizin regl döneminin ne zaman başladığını anlamak sizin görevinizdir, böylece ona ihtiyaç duyduğu nazik bakımı verebilirsiniz. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla konuşacağız.


Köpekler Ne Sıklıkta 'Adetini' Görür?
Artık köpeğinizin adet döneminin ne kadar sürdüğünü ve köpeğinizin adet döneminin ne zaman başlamasını bekleyebileceğinizi bildiğinize göre, köpeğinizin bu kızgınlık döngüsünü ne sıklıkta yaşayacağını merak ediyor olabilirsiniz.
Çoğu durumda, dişi köpekler yılda iki kez kızgınlık döngüsüne sahip olacak ve döngüler ortalama 7 ay arayla meydana gelecektir. Köpeğinizin 4 ay kadar kısa bir sürede başka bir kızgınlık döngüsüne sahip olabileceğini veya köpeğinizin tekrar kızgınlığa dönmesinin 13 ay kadar uzun bir süre alabileceğini unutmayın. Kızgınlık döngüleri arasındaki boşluk, köpeğinizin büyüklüğü ve cinsi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.


Köpeğinizin Kızgın Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?
Bir evcil hayvan ebeveyni olarak, kızgınlık dönemindeki bir köpeğin belirtilerini nasıl tanıyacağınızı bilmek önemlidir. Kızgınlık dönemindeki köpekler özel bakım gerektirir ve kızgınlık dönemindeki bir köpeği tespit etmenize yardımcı olabilecek işaretler vardır. Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyse hem fiziksel hem de davranışsal belirtileri fark edebilirsiniz.
Sık idrara çıkma, bir köpeğin kızgınlık belirtilerinden biridir. Kızgınlıktaki köpekler normalden daha fazla idrara çıkma eğilimindedir; bu nedenle, aniden her yere idrar yapmaya başlarsa köpeğinizin kızgınlık döneminde olma ihtimali vardır.
Ayrıca köpeğinizin vulvasının şiştiğini ve kanlı bir akıntının varlığını da fark edebilirsiniz. Bunlar, köpeklerin kızgınlık döngüsü sırasında karşılaşabileceği yaygın semptomlardır; bu nedenle, bu semptomları fark ederseniz köpeğiniz kızgınlık döneminde olabilir.
Davranışlara gelince, köpeğinizde birçok değişiklik fark edebilirsiniz. Kızgınlık dönemindeki köpekler gergin veya dikkati dağılmış gibi görünebilir ve genellikle erkek köpeklere karşı normalden daha anlayışlı davranırlar. Köpeğinizin arkasını havaya kaldırıp kuyruğunu bir tarafa hareket ettirerek cinsel teması başlattığını fark edebilirsiniz. Bu, "işaretleme" olarak bilinir. Köpeğiniz, kızgınlık döngüsü bitene kadar erkek köpeklerin yanında bu tür davranışlar sergileyebilir.


Köpeğiniz Kızıştığında Ne Yapmalı?
Bir evcil hayvan ebeveyni olarak köpeğinizin kızgınlık döneminde olduğu zamanlar için bir plan yapmak önemlidir. Yapabileceğiniz en önemli şey, köpeğinizin kızgınlık döngüsü sırasında ihtiyaç duyduğu bakımı aldığından emin olmaktır.
Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken köpek bezleri çok yararlı olabilir. Kızgınlık dönemindeki köpeklerde genellikle kanlı akıntı ve idrara çıkma artışı olduğundan, köpek bezleri köpeğinizin yatağını ve evinizin geri kalanını kirletmesini önlemeye yardımcı olabilir. Köpeğinizin kızgınlık döngüsü sırasında rahat olduğundan ve bakımlı olduğundan emin olmak önemlidir.
Kızgınlık dönemlerinde köpeğinize biraz daha fazla ilgi göstermeniz iyi bir fikirdir, böylece iyi olduklarından emin olabilirsiniz. Kızgınlık dönemindeki köpekler genellikle kanama ve şişme nedeniyle ağrı hissetmezler, ancak rahatsız olabilirler. Köpeğinize göz kulak olun ve onları rahat ettirmek için onlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışın.
Fırsatınız olduğunda köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızdan emin olun çünkü köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken egzersiz yapmak önemlidir. Köpeklerin hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı kalabilmeleri için bol miktarda egzersize ihtiyaçları vardır, bu nedenle köpeğinizi gün boyunca düzenli yürüyüşlere çıkarmalısınız. Bununla birlikte dinlenme ve oyun arasında doğru dengeyi bulmak önemlidir çünkü köpeğinizin kızgınlık döneminde sık sık yürüyüşe çıkacak enerjisi olmayabilir.
Köpeğinizin yavru sahibi olmasını istemiyorsanız, kızgınlık döneminde onu diğer köpeklerden uzak tuttuğunuzdan emin olun. Köpekler, çiftleşme söz konusu olduğunda doğal içgüdülerini takip ederler; bu nedenle, kızgınlık döngüsü sırasında serbest erkek köpeklerin yanında dolaşmasına izin verirseniz, köpeğinizin hamile kalma şansı yüksektir. Hamilelikten kaçınmak istiyorsanız , köpeğinizi kızgınlık döneminde diğer köpeklerin yanında bırakmadığınızdan emin olun ve diğer köpekleri uzak tutacak çitlerle çevrili bir bahçeniz olmadığı sürece onu dışarıda yalnız bırakmayın.


Son Notlar
Köpeğinizin kızgınlık döngüsünü tanımak ve bu süreçte onları güvende tutmak, eğer köpek hamileliğinden kaçınmak istiyorsanız önemlidir. Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyse hamileliği önlemek için onu diğer köpeklerden uzak, güvenli bir yerde tutmalı ve mümkün olduğunca köpeğinizi denetlemelisiniz.
Kızgınlık dönemindeki bir köpeğin bakımı konusunda yardıma ihtiyacınız varsa veterinerinizle konuşmalısınız.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER