Köpekler de üreme ve çiftleşme dönemleri

Köpekler de Üreme ve Cinsel Olgunluk

Köpeklerin cinsel olgunluğa eriştikleri yaşta bazı farklılıklar vardır. Küçük ırklar, genellikle daha geç döngüye girer ve büyük ırklardan daha hızlı olgunlaşır. Büyük cins dişilerin geç girmesi nadir değildir. Bu durum 8 ila 9 ay olmasına rağmen, 1 yaşından büyük olduklarında ilk kez Çiftleşme arzusu olur. Köpekler 6 ay ile 1 yaş arasında cinsel olarak olgunlaşır, ancak yaklaşık 2 yaşına gelene kadar sosyal olarak olgun değildir. Dişiler ilk olarak 6 ila 18 aylıkken ve daha sonra yılda yaklaşık iki kez döngü yaparlar. Tek istisna, yılda bir kez olan Afrika basenji'sidir.

Üreme döngüsü

Dişinin döngüsü 18 ila 21 gün arasında sürer. İlk aşama denirproöstrus _ Vulvanın hafif şişmesi ve kanlı akıntı ile başlar. Bu 2 veya 3 gün değişebilmekle birlikte yaklaşık 9 gün sürer. Bu aşamada erkekleri cezbedebilir, ancak o zaman hamile kalmaya hazır değildir ve tüm ilerlemeleri reddedecektir.

Bir sonraki aşama Östrus

Genellikle akıntı azalır ve rengi daha açık, neredeyse pembe olur. Vulva çok genişler ve yumuşar ve erkeğe karşı daha cazipkar olacaktır. Bu aşama 3 ila 4 gün veya 7 ila 11 gün kadar sürebilir. Dişi, hala doğurgan olacağı zamandan bir veya iki gün sonra gebe olabilir. Üreme işleminin optimum zamanda gerçekleştiğinden emin olmak için, östrus öncesi ve östrus dönemi boyunca bir veteriner tarafından vajinal smear ve kan testleri yapılabilir.

Yaklaşık 14. günde veya kızgınlık bittiğinde, döngünün son veya luteal aşaması başlar; bu aşamaya denirdiestrus denir. Akıntı daha kırmızı olur, vulva normal boyutuna döner ve dişi artık erkeği çiftleşmek için kabul etmez. Tüm deşarj ve şişme belirtileri olmadığında, ısı tamamlanır. Distrus aşaması 60 ila 90 gün ( hamilelik olmadıysa) veya dişi köpek doğum yapana kadar sürer. Daha sonra girerson döngünün sonu ile bir sonraki proöstrusun başlangıcı arasındaki zaman çerçevesi olan anestrusdur.

Köpek erkekleri, genellikle altı aylık olduktan sonra, cinsel ergenliklerinin başlangıcından itibaren her zaman gebe bırakabilir. Daha büyük cins erkeklerin cinsel olarak olgunlaşması birkaç ay daha uzun sürebilir. Erkekler genellikle rastgeledir ve mevcut herhangi bir dişiyle çiftleşmeye isteklidir.

Erkekler, östrus sırasında salınan yumurtayı emprenye etmek için gerekenden çok daha fazla sperm üretir. Küçük cins köpekler genellikle küçük yavrular üretir. Yorkshire teriyeri gibi bir cinste iki veya 3 yavru normal olarak kabul edilir. Normal dişi köpek bir seferde 8'e kadar emzirebilse de, büyük cins yavrular 10 veya 12 kadar yavruya sahip olabilir.

Gebelik süresi

Normal gebelik süresi, gebe kalma anından itibaren 63 gündür. Bu, dişinin iki veya üç kez çiftleştirilmesi veya çiftleşme gerçekleştikten bir veya iki gün sonra yumurtaların döllenmesi durumunda değişebilir. Yumurtalar yaklaşık 48 saat verimli kalır. Sperm vajinal kanalda birkaç gün yaşayabilir. Bir köpeğin hamile olup olmadığını belirlemek için, bir veteriner üremeden yaklaşık 25 gün sonra karnını elle muayene edebilir. Ultrason da o sırada yapılabilir. Yaklaşık 40 gün sonra, X ışınları hamileliği doğrulayacaktır. Çoğu köpek normal şekilde ürer. Bununla birlikte, büyük başlı, kısa gövdeli ırklar ve oyuncak ırklar, canlı yavru doğurmak için sıklıkla sezaryen geçirmelidir.

Üreme kapasitesi

Hem erkek hem de dişiler ileri yaşlarına kadar doğurgandır. Köpekler için, ilk yaşına bağlı olarak, ancak ikinci veya üçüncü ısı döngüsünden önce değil, olgunlaştıktan sonra ilk kez çiftleştirilmesi en iyisi olarak kabul edilir. Küçük ırklar daha çabuk olgunlaştıklarından, büyük ırklara göre daha erken yaşta çiftleştirilebilirler. Yedi yaşından sonra, köpeklerin küçük yavruları olması ve yavruları doğurmada sorunlar yaşaması muhtemeldir. Veterinerler, genellikle bu yaştan sonra köpeklerin yetiştirilmemesi gerektiğini düşünürler. Erkekler, istekli oldukları sürece yetiştirilebilir, ancak yaşla birlikte sperm hareketliliği ve miktarı azalır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER