Köpekler Bira içebilir mi ?

Köpekler Bira İçebilir mi?

Pek çok köpek biranın tadından hoşlanıyor gibi görünüyor, bu yüzden köpek sahipleri çoğu zaman köpeklerin bira, şarap veya genel olarak alkol içip içemeyeceğini merak ediyor. Ve eğer öyleyse, köpekler sarhoş olabilir mi? Çoğu insan bira içmeyi sever ve bu deneyimi yavrularımızla paylaşmak çok doğaldır.

Bununla birlikte, evcil hayvanınızla alkollü bir içeceği paylaşmadan önce, sahipler kendilerine gerçekten biranın köpekler için iyi mi yoksa kötü mü olduğunu sormalıdır. Ne yazık ki uzmanlar size alkolün kesinlikle köpeklerin herhangi bir miktarda içmesi gereken bir şey olmadığını söyleyecekler. Aslında, yavru köpeğe bira vermek çok tehlikeli ve zehirli olabilir!

Özellikle bira, köpekler için son derece toksik olan şerbetçiotu içerir. Köpekler tarafından şerbetçiotunun yutulmasının ardından ortaya çıkan etkiler hemen ortaya çıkar ve kusma, vücut ısısında değişiklikler ve solunum problemlerini içerebilir. Şerbetçiotu ayrıca köpeklerde böbrek hasarına neden olabilir. Şerbetçiotuna ek olarak, köpeğinizin alması için alkol sağlıklı değildir. Aşağıda, alkolün yan etkilerini ve bir köpek bira içerse neler olabileceğini tartışacağız.

Köpekler Alkolle Başa Çıkamaz

Köpeklerin tadı ne kadar zevk alırlarsa alsınlar hiçbir tür alkol içemeyeceklerini bilmek önemlidir. Birincisi, köpekler bizden çok daha küçüktür, bu yüzden alkole toleransları çok daha düşüktür ve alkol zehirlenmesini daha kolay hale getirebilirler.

Köpeklere alkol içeren herhangi bir içecek vermemenin yanı sıra, alkolle pişirilmiş yiyecekleri de alamayacaklarını unutmayın. Alkol yanabilir, ancak diğer zararlı bileşenler hala oradadır.

Alkol Zehirlenmesi ve Köpekler

Köpeklerin bira da dahil olmak üzere alkole toleransı yoktur, bu nedenle küçük bir miktar bile olumsuz fiziksel etkilere neden olabilir. Bira aslında köpeklerde alkol zehirlenmesine veya etanol toksikozuna neden olabilir. Köpekler, biraya karşı insanlarla aynı tepkilere sahiptir, ancak tepkileri çok daha hızlı gerçekleşir ve çok daha ciddidir. Alkol içeriği ne kadar yüksekse, köpeğinizin vücudu ve sistemleri için o kadar zordur.

Arada bir alkolden iyi bir vızıltı almaktan zevk alabiliriz, ancak köpeklerinizin yapması gereken tek şey onların kafasını karıştırmak ve onları inanılmaz derecede hasta etmek olur. Köpeklerde alkol toksisitesinin belirtileri arasında kafa karışıklığı, yönelim bozukluğu ve zayıflamış fonksiyonlar bulunur. Çok fazla içtiğimizde uykuya dalma eğiliminde olsak da, köpekler mide bulantısı, ishal ve idrara çıkma güçlüğü çekmeye daha yatkındır.

Köpekler çok miktarda bira içerse, böbrek veya kalp yetmezliğine neden olabilir ve hatta komaya bile girebilirler. Alkol zehirlenmesine bağlı şiddetli semptomlar, tüketimden bir saat veya daha kısa süre sonra ortaya çıkabilir. Bazen köpeklerin aşırı derecede hastalanması için tek gereken birkaç yudum alkoldür ve etkiler kalıcı ve geri döndürülemez olabilir.

Hayır, Köpekler Bira İçemez

Ara sıra alkol tüketmenizde bir sakınca yoktur, ancak hiçbir koşulda içeceğinizi köpeklerinizle paylaşmamalısınız. İçki içmek için gelen arkadaşlarınız varsa, köpeklerinize bira vermemelerini bildiklerinden emin olmalısınız. İstediğiniz son şey, köpeklerinizin alkol zehirlenmesinden ciddi şekilde hastalanmasıdır, bu da onları potansiyel olarak öldürebilecek bir durumdur.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER