Köpekler arabada kalırsa ne olur?

Sıcak bir arabada bir köpek bırakmak gerçekten kötü mü?
Bunu yapmak hiç de iyi değil. Bir dakika boyunca mağazaya girdiğinizi düşünebilirsiniz, ancak arabada onu riske atabilecek köpek arkadaşınızı yanınıza almanız ve yanlışlıkla unutmanız sadece bir dakikanızı alır. Bunun nedeni, bir arabanın içindeki sıcaklıkların, dışarıdaki sıcaklık aşırı olmasa bile dakikalar içinde tehlikeli seviyelere yükselebilmesidir.
Örneğin, Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği , hafif bir 21 derece bir günde bile, bir aracın iç kısmındaki sıcaklıkların sadece on dakika sonra 31 dereceye 'ye atlayabileceğini belirtmektedir. Bir saat sonra sıcaklıklar 46 derece' ye çıkar.

32 derece bir günde, sıcaklıklar 10 dakika sonra 43 dereceye 'ye ve bir saat sonra 57 derece' ye ulaşabilir. Bir araba gölgede olsa veya pencereler çatlaksa bile, otomobilin içindeki hava sıcaklığı hala hızlı bir şekilde fırlayabilir ve yolcuları yaralanma veya ölüm riskiyle karşı karşıya bırakabilir.
Sıcak arabadaki bir köpek için riskler nelerdir?
Her zaman bir köpeğin arabadan çıkmaya çalışan bir panik içinde yaralanabilme riski vardır, ancak en büyük risk sıcak çarpması nedeniyle ölümdür. Sıcak çarpması , bir köpeğin vücut ısısının sürekli olarak 41 derece'nin üzerine çıkmasıdır . İlk olarak, köpek nefes darlığı ve ardından oryantasyon bozukluğu veya nihayetinde vücutları kapanarak ölümle sonuçlanabilir.
Sıcak bir arabada sıkışmış bir köpek bulursanız, sıcak çarpması belirtileri:
Aşırı nefes nefese
Aşırı salya akması
Artan kalp atış hızı
Nefes darlığı
Hafıza Kaybı
Çöküş ya da bilinç kaybı
Solunum durması
Sıcak bir arabada kalan bir köpek bulursanız ne yapmalısınız: gerçekler ve kurgu
İlk olarak, aşağıdakileri cevaplayarak durumu hemen ve hızlı bir şekilde değerlendirmek isteyeceksiniz:
Köpek ne durumda?
Sıcak çarpması belirtileri görüyor musunuz?
Sahibi büyük olasılıkla yakın ve hızlı bir şekilde dışarı çıkabileceği bir benzin istasyonunda ya da bir bakkalda bulmak için erişilebilir bir yerde olduğunu düşünüyor musunuz?
Ne kadar sıcak ve ne kadar tepki vermeniz gerekiyor?
Unutmayın, en sıcak günlerde güneş çarpması 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir, bu nedenle en iyi hareket tarzınızın ne olabileceğine dair hızlı bir karar verin.
İkincisi, yetkilileri arayın - polis, hayvan kontrolü, bir hayvan veterineri veya bazı acil durum müdahale ekipleri. Bunun nedeni iki yönlüdür. Birçok şehirde, acil müdahale ekipleri, risk altındaki bir evcil hayvanı almak için arabaya girmeye karar verme konusunda daha fazla otoriteye (ve bazı şehirlerde tek otoriteye) sahiptir.
Bu durumların oldukça duygusal ve hatta bazen değişken olabileceğini unutmayın; birisinin arabanızın camını kırdığını ve köpeğinizi "çaldığını" görmek için dışarı çıkmayı hayal edin - bu yüzden mümkünse yerinde uygun yetkililere sahip olmak iyi bir fikirdir en kısa sürede onlara ulaşın.
YANLIŞ: Sıcak bir arabada bir köpek görürseniz, o köpeği kurtarmak için araba penceresini kırmak yasaldır. Ne yazık ki, birçok köpek sevgilisinin inandığı bir kurgu. O zaman gerçek ne? Bazı şehirlerde, herkesin sıkıntılı bir hayvanı kurtarmak için bir araca girmek için makul güç kullanması yasaldır. Ancak, bu devletlerin yasalarından çok istisnadır.

İnsanların köpekleri kurtarmasına izin veren yasalara sahip olmayan ülkelerde, iyi bir hayvan sever aslında mülke zarar vermekle veya bir köpeği kurtarmak için bir pencereyi kırmak için kırılmak ve arabaya hırsızlık yapmak için girmekle suçlanabilir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER