Köpekler ıslak konserve mama yer mi?

Islak ve Kuru Köpek Maması: Avantajlar ve Dezavantajlar

Köpek maması seçmek oldukça karmaşık bir durum olabilir. Pek çok farklı fayda ve tat ile, yavrularınız için hangi tür köpek mamasının doğru olduğuna karar vermek zor olabilir. Kuru köpek maması ile ıslak köpek maması arasında denge var. Yavru köpeğiniz için lezzetli bir yemek için bir dahaki sefere alışveriş yaparken ıslak ve kuru köpek maması hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Islak köpek maması: Avantajlar ve Dezavantajlar

Köpekler, özellikle de yavru köpekler oldukça seçici yiyiciler olabilir. Islak köpek maması kıvamı ve kokusu nedeniyle köpekler için daha lezzetlidir. Aynı zamanda daha az işlenmiştir, bu da doğal hallerinde proteinlere daha çok benzediği anlamına gelir. Islak köpek maması daha fazla su içerir, bu da onu mama yeminden daha fazla nemlendirir. Bu, susuz kalmaya eğilimli veya yeterince su içmeyen köpekler için son derece yararlıdır. Islak köpek mamaları, özellikle vejeteryan ıslak köpek maması formülleri olmak üzere, herhangi bir gıda hassasiyeti olan köpekler için genellikle daha iyidir. Yine de ıslak köpek mamasının bazı olası dezavantajları vardır. Açılmadan daha uzun bir raf ömrüne sahip olmasına rağmen, ıslak köpek maması, dışarıda bırakılırsa, oldukça hızlı bir şekilde bozulabilir. Bu yüzden artıkları hemen buzdolabına koyun. Islak köpek maması da inanılmaz derecede etrafı kirletiyor olabilir, özellikle dağınık bir köpeğiniz varsa.

Kuru köpek maması faydaları:

Kuru köpek maması, düşük fiyat etiketi ve rahatlığı nedeniyle çoğu köpek maması sahibi için daha popüler bir seçenek gibi görünüyor. Kuru mama ile seyahat etmesi ve saklanması daha kolaydır, ıslak köpek maması yerine dışarıda bırakıldığında da çabuk bozulmaz. Böylece onu herhangi bir yere götürebilir, herhangi bir yere bırakabilir ve hatta yavrularınızın geri dönmesi için dışarıda bırakabilirsiniz. Sert doku aynı zamanda köpekler için sağlıklı diş hijyeninin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda çok daha az dağınıktır. Karbonhidrat ve protein dolu mama, ıslak köpek mamasından daha fazla enerji içerir.

Daha ucuz olsa da, bazı düşük kaliteli kuru köpek mamaları daha fazla koruyucu ve yapay tat içerebilir. Kuru mama, sert dokusu nedeniyle genç yavruların yemek yemesi için inanılmaz derecede zor olabilir, bu nedenle çok küçük köpekler için uygun değildir.

Islak ve kuru köpek mamasına ilişkin nihai karar:

Hem ıslak köpek maması hem de kuru köpek maması, yavrularınız için harika seçeneklerdir. İkisi arasındaki seçim çoğunlukla diyet veya tat tercihi meselesidir. Özellikle herhangi bir hassasiyeti varsa, köpeğinizin diyetini derhal değiştirmeden önce her zaman bir veteriner hekime danışmalısınız. Ayrıca, yeni bir yavru köpeğiniz varsa, büyümesini desteklemek ve sağlığı korumak için yiyeceklerinde neye ihtiyaçları olduğu konusunda bir veteriner hekime danışmanız önemlidir.

Püf nokta

Islak köpek mamalarını porsiyon olarak ayırıp dondurucuda saklayabilir ve zamanı geldiğinde çözerek verebilirsiniz. Böylelikle bozulmasını da engellemiş olursunuz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER