Köpekler, Kediler ve Kuşlar Dünyayı Nasıl Görüyor

KÖPEKLER, KEDİLER VE KUŞLAR DÜNYAYI NASIL GÖRÜYOR ?
Bir evcil hayvana sahip olmak, kişiliğini ve tüm tuhaflıklarını tanımaktır, hayvanlar bir dili gerçekten paylaşmamasına rağmen iletişim kurabileceğinizi hisseder. Ama sevgili evcil hayvanınızın sizi, evinizi ve oynamak için satın aldığınız tüm süslü oyuncakları nasıl gördüğünü hiç düşündünüz mü? Evcil hayvanlarınız dünyayı nasıl görüyor. Köpek eğitimi ile ilgili seminerlerde bana en çok sorulan soru bu oluyor.


KÖPEKLER
Hepimiz bunu biliyoruz: köpekler siyah beyaz görüyor, değil mi? Hayır, aslında: ortaya çıktıkça, köpekler aslında insanlara göre daha az renk görseler de renk görüyorlar.
Gözler, çubuklar ve koniler adı verilen iki tür fotoreseptör içerir. Koniler renkleri görmekten sorumluyken, çubuklar düşük ışıkta görmeye yardımcı olur. İnsanların kırmızı, yeşil ve mavi görme için üç konisi olsa da, köpeklerin sadece yeşil ve mavi olduğundan şüphelenilen iki konisi vardır.


Bu, köpeklerin bazı renkleri canlı olarak görebileceği, ancak diğerlerinin insanların nasıl yaptığından çok farklı bir şekilde görebileceği anlamına gelir. Köpeklerin de insanlardan daha fazla gri tonu görebildiğinden ve bizimkilerden çok daha üstün gece görüşüne sahip olduğundan şüpheleniliyor - bu yüzden gözleri karanlıkta ışığı yansıtıyor. Bazı köpek eğitimlerim de köpeğimin daha iyi görebilmesi için ne yedirebilirim diye soruyorlar. yedikleri kaliteli mamalar da her türlü faydalı vitaminlerin olduğunu söylüyorum.


KEDİLER
Kediler köpeklere çok benziyorlar, çünkü sadece yeşil ve mavi olan iki koni var. Ayrıca çoğu insanın bildiği gibi çok daha üstün gece görüşüne sahiptirler.
Kediler de insanlardan daha geniş bir görüş alanına sahiptir, ancak odaktaki miktarı neredeyse aynıdır. Kediler insanlardan daha kısa görüşlüdür, ancak diğer duyularda artan keskinlik ile telafi ederler.


KUŞLAR
Köpeklerin veya kedilerin aksine, kuşlar aslında insanlardan daha iyi görüşe sahiptir. Kırmızı, yeşil ve mavi fotoreseptörlerin yanı sıra, ultraviyole spektrumunda görmelerine izin veren dördüncü bir görme özelliği var. Bu, kuşların bilmediğimiz bir dizi rengi görebileceği anlamına gelir.


Daha da şaşırtıcı olan, kuşların gözlerinde yeryüzünün manyetik ışınlarını 'görmelerine' yardımcı olan, göç ve hedef arama davranışlarına yardımcı olan özel bir proteinin olmasıdır.
Çoğu insanın görüşüne güvenen hayvanlar olarak, kuşların bir sürü etkileyici görsel numara geliştirmesi şaşırtıcı değildir. Köpek eğitimi gibi aslında kediler ve kuşlarda eğitilebilir.


Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER