Köpek Yavrusu Neden Sosyalleşmeli?

Köpek Yavrusu Neden Sosyalleşmeli? Köpek Yavrusu Neden Sosyalleşmeli? Bobi Koleji

Sosyalleşme, iyi davranan bir köpeği yetiştirmenin ilk adımıdır. Hayatlarının ilk haftalarında, yavrular kritik bir gelişim döneminden geçer. Genç bir köpek yavrusu yeni insanlara, yerlere ve durumlara olumlu bir şekilde maruz kaldığında, yaşamı boyunca benzer durumlar yaşarken sakin olma ve kabul etme gibi alışkanlıklar geliştirir. Düzgün bir şekilde sosyalleştirilmiş köpek yavrularının yetişkinlere dönüştükçe davranış problemleri geliştirmeleri daha az olasıdır. Erken sosyalleşme almayan köpekler, yeni şeylere maruz kaldıklarında korku veya saldırganlıkla tepki gösterebilirler. Yavru köpeğinize şimdi yeni şeyleri kabul etmesini öğretmek, kötü alışkanlıklar geliştikten sonra yeniden eğitmekten daha kolaydır.

Erken Sosyalleşmeye Başlayın

Yaklaşık dört aylık olduktan sonra, köpek yavrusu bir veteriner, diğer köpekler, insanlarla tanışmaya başladığında ve yabancılar yaklaştığında sakin olabilmelidir.
Köpek yavrusu sosyalizasyonu ideal olarak köpeğiniz iki ila dört aylıkken gerçekleşmelidir.
Köpeğinizin bilinmeyen hayvanlarla etkileşime girmemesi veya bilinmeyen hayvanların bulunabileceği alanlarda yürümemesi önemlidir. Bir köpeğin aşılar tamamlanmadan alabileceği birçok hastalık vardır.

Yeni İnsanları Tanıtın

Sosyalleşme mümkün olduğunca çok insanı ve durumu içermelidir. Köpek yavrusu, erkekler, kadınlar, her yaştan çocuklar, tekerlekli sandalyedeki insanlar ve sakallı erkekler dahil olmak üzere çok çeşitli insanlarla tanışın. Köpeğinizi üniforma, güneş gözlüğü, yağmurluk ve şemsiye, şapka ve eldiven vb. gibi her türlü kıyafet giyen insanlara maruz bırakmak onun gelişimi için çok önemlidir.

Köpeğinizi Yüksek Seslere Maruz Bırakın

Yavru köpeğinizin büyük nesnelerin düşmesine veya hareket etmesine alışmasını sağlayın. Korna ve insan kalabalığı gibi gürültülere maruz bırakın. Bu seanslar sırasında sakin olun ve uygun ödüller sunarak onu sakin kaldığı için ödüllendirin. Ancak, aşırıya kaçmayın ve havai fişek gibi korkutucu durumlara maruz bırakmayın. Burada en önemli kural asla kucağınıza almayın...

Dokunma Egzersizleri

Köpeğinizin ömrü boyunca dokunmaya vereceği tepkiyi geliştirmelidir. Bir çocuk kuyruğunu çekebilir; bir veterinerin onu tutması gerekebilir, tırnaklarını kesmek için ayaklarını tutmanız gerekebilir. Yavru köpeğinizi şimdi nazik bir şekilde dokunulmaya alıştırırsanız yetişkinliğine ulaştığında onu idare etmekte daha az zorluk çekeceksiniz.

Veterineriniz köpeğinizi yeni yerlere götürmeyi onayladıktan sonra, onu evinizin dışında sosyalleştirmeye başlayabilirsiniz. Bu, onu arabaya binmeye, diğer köpeklerle tanışmaya, mahallenizde yürüyüş yapmaya alışmak için iyi bir fırsattır.

Sorunlar ve Prova Davranışı

Sosyalleşme her zaman olumlu tutulmalıdır. Yavru köpeğinizin kendi zamanında yeni şeylere yaklaşmasına izin verin. Yavru köpeğinizi tanıdık olmayan insanlara ve nesnelere yaklaşmaya teşvik etmek için yumuşak ses tonu kullanabilirsiniz. Unutmayın, köpek yavrusu asla konfor seviyesinin ötesine geçmez, ya da onu kabul ettirmeye çalıştığınız şeylerden korkabilir. Bu, tutarlılık ve her seferinde deneyim gerektiren aşamalı bir süreçtir. Bir günde düzinelerce yeni deneyimle evcil hayvanınızı bunaltmayın.

Kaçınılması Gereken Hatalar

Köpek parkını çok erken ziyaret etmek: Köpek parkları harikadır, ama bir köpek yavrusu için ezici olabilirler. Köpeğinizi diğer birçok köpeğe bir kerede tanıtmak yerine, farklı zamanlarda karşılaştırın. Köpekler birbirleriyle rahat olduklarında tasmasız oynatmaya çalışın.
Çok büyük bir kalabalıkla başlamak: Bir müzik festivali veya geçit töreni yerine, köpek dostu bir kafe avlusu, bir mahalle parkı veya bir arkadaşınızın arka bahçesinde barbekü gibi daha küçük açık hava toplantılarıyla başlayın. Bu sosyal durumlar çok daha yönetilebilir ve köpeğinizi daha küçük insan gruplarına tanıtmanın harika bir yoludur.
Bir kaçış planı yapmamak: Basit yeni deneyimler bile bir köpek yavrusunu korkutabilir. İlk temasları yaklaşık 30 dakika kadar tuttuğunuzdan emin olun. Ve köpeğiniz için çok stresli hale gelirse o alanı kolayca terk edebilmeniz için her zaman önceden bir çıkış planı yapın.

Bir Köpek Eğitmeni Sosyalleşmeye Yardımcı Olabilir mi?

Köpek eğitimi dersleri, köpek yavrusu sosyalleşmenizi geliştirmenin harika bir yoludur. Köpek eğitmenleri bu duruma "Yavru Köpek Anaokulu" derler. Eğitmen yıkıcı davranışı engelleme gibi olağan endişelere değinmelidir. İyi bir köpek yavrusu eğitimi köpeğin, yeni insanlarla tanışmasına ve dokunmasına yardımcı olacaktır.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER