Köpek ve kedilere zararlı olan 8 Zehirli Materyal

 

Köpek ve kedilere zararlı olan 8 Zehirli Metaryal


Evcil hayvan bakmak eğlencelidir. Ancak bir sürpriz köpek oyuncağı sipariş etmeden veya yeni bir kemik almak için pet shop dükkanına gitmeden önce, bu tehlikeli maddelere dikkat edin. Bu kimyasallar yaygın evcil hayvan ürünlerinde, özellikle kedi ve köpek oyuncaklarında ve köpek yataklarında ortaya çıkabilir.

Köpek çiğneme ve evcil hayvan oyuncaklarında bulunan toksinler


1. Polivinil klorür (PVC)
PVC daha çok vinil olarak bilinir ve bazen köpek oyuncakları yapmak için kullanılır Yüzeyde PVC tehlikeli değildir. Ancak, gerçekten zor bir malzemedir. Köpeklerin oynaması ve çiğnemesi için oyuncakları daha yumuşak ve esnek hale getirmek için üreticiler ftalatlar ekliyor bir grup toksik kimyasal olan malzeme bu. Ek olarak, PVC klor içerir. Köpekler PVC'den yapılmış oyuncakları çiğnediğinde, klor zamanla serbest kalır.
Neden tehlikeli
Klor dioksinler üretir , tehlikeli kirleticiler olan . Hayvanlarda kanser ve bağışıklık sistemi hasarına neden olurlar. Ayrıca üreme ve gelişimsel problemlerle de ilişkilidirler, bu nedenle büyüyen yavrulara ve yavrulara vinil oyuncaklar vermemek özellikle önemlidir.
2. Ftalatlar
Yukarıda belirtildiği gibi, ftalatlar bir grup toksik kimyasaldır. PVC evcil hayvan oyuncaklarını esnek yapan ve köpeklerin kemirmesi için davet eden bir katkı maddesidir.
Ftalatlar vinil gibi kokarlar. Kokuyu biliyor musun? Oldukça farklı. Koku, PVC ile yapılan köpek oyuncaklarında ne kadar güçlü olursa , o kadar fazla ftalat içerir. Ve daha zehirli olur.
Neden tehlikeli
Köpekleriniz vinil üzerinde ne kadar çok oynar ve çiğnerse, ftalatlar o kadar fazla sızar. Bu toksinler serbestçe hareket eder ve köpeğinizin diş etlerine veya cildine emilebilir. Sonuç, karaciğer ve böbreklerine zarar verir. ( Köpek eğitimi )
3. Bisfenol A (BPA)
BPA her yerdedir. Polikarbonat plastiklerin üretiminde kullanılan bir kimyasaldır ve içecek şişelerinden kozmetik ambalajlara, kasiyer makbuzlarına ve araba parçalarına kadar her şeyde bulunur. Köpeğinizin iyiliği için en önemli şey, BPA'nın konserve köpek mamasının astarında bulunabilmesidir. Her kalitesiz mamayı köpeğinize asla vermeyin !
Neden tehlikeli
Bir çalışma , BPA'nın köpek endokrin sistemini bozduğunu gösterdi. Örneğin, bir köpeğin metabolizmasında bozulmalara neden olabilir. bu da köpeğinizin zehirlenmesine ve ishal, kusma gibi nedenlere yol açar.
4. Kurşun
Kurşun yaygın olarak bilinen bir toksindir. Kurşun boya ABD'de 1978 yılına kadar yasaklanmadığından, köpeklerin ve kedilerin kurşun boya yongalarını pençeleri, yalamaları ve yutmaları hala mümkündür. bu durum zaman içinde köpeklerimize oldukça fazla zarar verebilir.
Toplar
Evcil hayvanlar için özel olarak yapılmış ithal tenis topları
İthal köpek oyuncakları
ucuz malzemeden yapılmış seramik yiyecek veya su kapları
Kurşun kontamine su kabı
Neden tehlikeli
Yavru köpekler ve kedi yavruları kurşun zehirlenmesine maruz kaldıkları en önemli dönemdir.. Ancak kurşunla temas eden herhangi bir hayvan zehirlenebilir. Sinir sistemi ve gastrointestinal sistem dahil olmak üzere birden fazla organa zarar verebilir. Bu nedenle yavrularımıza bizlere çok hoş görünen bu oyuncaklar onlar için birer zehir olabilir.
İşte kurşun zehirlenmesinin belirtileri
İştahsızlık
Kusma
İshal
Kabızlık
Köpeklerde histerik havlama olarak görülebilen histeri ve anksiyete
Çene sıkma
tükrük salgılama
Körlük
Nöbetler
Koordinasyon eksikliği
Kas spazmları
5. Krom
Eser miktarda krom önemli bir diyet mineralidir. Eksiklik insülin direncine ve diyabete benzer semptomlara neden olur. Veterinerler mikrodozlarda köpekler için bir insülin takviyesi olarak kullanabilirler . Bununla birlikte, yüksek seviyelerde krom toksik olabilir. Çin'de üretilen ve Walmart'ta satılan köpek ve kedi oyuncakları, ConsumerAffairs.com için bir adli toksikolog tarafından test edildi. Sonuçlar yüksek seviyelerde krom gösterdi.
Neden tehlikeli
Krom bilinen bir kanser üreten elementdir. Ayrıca solunum sistemi, GI sistemi, bağışıklık sistemi, karaciğer ve böbrek üzerinde olumsuz etkileri olabilir .
6. Formaldehit
Ham deri çiğneleri genellikle formaldehit ile korunur .
Neden tehlikeli
Köpeğiniz ham deriyi formaldehit ile uzun bir süre veya yüksek dozlarda çiğniyorsa, zamanla solunum veya sindirim tahrişi yaşayabilir. Göre Amerikan Kanser Derneği , maruz kalma her türlü formaldehit-olmadığını gösterir, inhale veya cilt kanserine neden olabilir.
7. Kadmiyum
İthal kedi ve köpek oyuncaklarında yüksek seviyelerde krom keşfeden ConsumerAffairs için yapılan aynı toksikoloji testi de yüksek kadmiyum seviyelerine neden oldu. Ayrıca, Çin'de yapılan bir kumaş catnip oyuncak, büyük kadmiyum seviyeleri testi pozitif çıktı.
Neden tehlikeli
Kadmiyum eklemleri, böbrekleri ve akciğerleri yok eder.
8. Brom
Brom bileşikleri bir tür alev geciktirici olarak kullanılır. Bu alev geciktiriciler, köpek yataklarında köpük içeren mobilya köpüklerinde bulunabilir . EcologyCenter tarafından yapılan toksik kimyasal testler bazı köpek yataklarında brom tespit etmiştir.
Neden tehlikeli
Evcil hayvanınızdaki toksik brom seviyeleri mide rahatsızlığına, kusmaya, kabızlığa, iştah kaybına, pankreatit, kas spazmlarına ve titremelere neden olabilir.
Evcil hayvan ürünlerinde toksinler nasıl önlenir
Önceden satın aldığınız ürünlerde ve satın almayı düşündüğünüz ürünlerde toksinleri kontrol etmenin yolları vardır.
Köpeğiniz ve kedi hediyelerinizi tehlikesiz üreticilerden almayı da seçebilirsiniz. Ayrıca ucuz olan her şey de muhakkak bu tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.

Güvenlik nasıl kontrol edilir

Evcil hayvan oyuncakları, yataklar ve evcil hayvanlarla ilgili diğer ürünler için bir Sağlıklı Malzeme Ürünü Arayın. Kaliteli malzemeleri araştırın. Evcil Hayvan Temini Verilerini Kontrol Edin. oyuncak listesini de kontrol edin. Bu listenin kapsamlı olmadığını, ancak iyi bir başlangıç ​​yeri olduğunu unutmayın.
Bazı evcil hayvan şirketlerinin daha katı üretim protokolleri, güvenlik uygulamaları ve genel kalite taahhüdü vardır. “Doğal” gibi tanımlayıcılar size ürünün güvenli olup olmadığını anlayacak kadar bilimsel veya spesifik değildir, ancak “BPA içermez” veya “organik” (üçüncü taraf sertifikasyonu tarafından düzenlenen) gibi ayrıntılar bir ürünün kalitesini belli eder.
West Paw'ın ABD yapımı dayanıklı oyuncakları arasında Qwizl ve toksin içermeyen köpek yatakları, tescilli bir eko-fiber ile doldurulmuştur . geri dönüştürülmüş plastiklerden yapılırlar.
KONG , ABD'de de doğal malzemelerden üretilen klasik kauçuk bulmaca oyuncağı ile bilinir .
OYNA . bu denim şezlong gibi güvenli, çevre dostu ve son derece rahat, dayanıklı köpek yatakları yapar.
Bu eğlenceli kedi asaları gibi PURRfect kedi oyuncakları , kimyasallar veya tehlikeli metaller olmadan üretilmektedir.
Ev yapımı köpek ve kedi oyuncakları, tamamen doğal oldukları için yaratıcılığınızı göstererek sizlerde canlarınız için bir kaç oyuncak yapabilirsiniz.
Evcil hayvanlarımız söz konusu olduğunda, asla çok güvenli olamayız. Bu yüzden onların daha uzun ve sağlıklı olmaları için her şeyi vermeyin...

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER