Köpek sahibi olmanın faydaları nelerdir ?

Köpek sahibi olmanın faydaları nelerdir ? 

Bir köpeğe sahip olmanın birçok faydası vardır, elbette ekstra egzersiz ve yaşam için en iyi arkadaş gibi bariz faydalar vardır, ancak fiziksel ve zihinsel sağlığınızı da geliştirebilirler! 

Köpeklerin insanın en iyi arkadaşı olduğu çok geniş biliniyor. Sevimli yüzleri ve mutlu şanslı tutumları hayatlarımızı böyle bir sevinçle dolduruyor, ama aslında bir köpek sahibi olmanın sayısız faydası olduğunu biliyor muydunuz? Yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olmaktan köpek yavrusu aslında sağlığınızı ve sosyal yaşamınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Köpeklerin faydalarını keşfetmek için okumaya devam edin! 

Hayat köpeklerle daha iyidir 

Hiçbir şey, bahar sabahı dört ayaklı arkadaşınızla uzun bir yürüyüş yapamaz. Ya da elinize bir top aldığınızda yüzlerindeki neşeyi görmek ve parkta oyun zamanı olduğunu anlarlar! Evde oynamak bile onları daha iyi hissettirir.

 Köpeklerin onlara verdiğiniz sevgiyi on kat ödediği kesinlikle doğru olan eski bir söz var. Acele etmeden ve bir köpeği sahiplenmeden önce, onu çok iyi düşünmek önemlidir. Bir köpeğin bakımı zor bir iş olabilir ve köpeğiniz uzun yıllar boyunca size güveneceğinden ömür boyu bir taahhüttür. Hayatınıza bir köpek dahil etmek için zaman ve yaşam tarzınıza sahip olduğunuzdan emin olduğunuzda ve farklı köpek ırkları ve kişilikleri hakkında araştırma yaptınız, bir köpeğe sahip olmanın tüm faydalarına bakmanın zamanı geldi. 

Köpek sahibi olmak aktif kalmana yardımcı olabilir 

Bir köpek sahibi olmanın en önemli avantajlarından biri, düzenli olarak yaptığınız egzersiz miktarını önemli ölçüde arttırmasıdır ve hatta fark etmeyebilirsiniz! Yalnız bir yürüyüşe çıkmak için kendimizi motive etmek zor olsa da, köpeğimizin egzersize ihtiyacı olduğunu bildiğimizde, genellikle iki kez düşünmüyoruz. Parktaki tüm bu yürüyüşler ve maceralar artıyor. 

Köpeğinizle oyun oynamak bile egzersiz olarak sayılır. Köpeğiniz koşmakta olan köpek olmasına rağmen, uzun bir 'getirme' oyunundan sonra kendinizi ne kadar yorgun hissettiğinizi fark etmişsinizdir. Köpeklerin en büyük faydalarından biri, sizi daha aktif olmaya teşvik etmeleridir, bu da sağlığınızı olduğu kadar zinde kalmanızı da destekler. 

Bir köpek sahibi olmak yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur. 

Köpeklerin beklenmedik faydalarından biri, sosyal yaşamınıza katkıda bulunma şeklidir. İtaat derslerine gitmek, köpek arkadaşınızla parka gittiğinizde diğer köpek yürüyüşçülerine 'merhaba' demek - köpeğinizin sizi daha sosyal hale getirdiğinin kanıtıdır, ayrıca bununla  ilgili düzinelerce yol vardır. 

Yeni köpek yavrusu, daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri denemek ve sizi yeni deneyimlerle tanıştırmak için sizi dışarı çıkaracak. İster yeni bir evcil hayvan dükkanına gidiyoruz, ister köpeğinizin günlük yürüyüşünü daha ilginç hale getirmek için yeni bir bölgeyi keşfediyor olun, her zaman yeni insanları görmek zorundasınız. Kendi başınıza yürürken bir yabancıyla sohbet etmek için durmanız olası değildir, ancak hepimiz köpeklerimiz arkadaş edinmek istediğinde insanlarla konuşmanın ne kadar kolay olduğunu biliyoruz. Ve ne kadar farklı olursak olalım, ortak bir şeyimiz var son derece sosyal olan dost köpeklerimiz! 

Köpekler tansiyonunuz için mükemmeldir 

Köpeklerin en büyüleyici faydalarından biri, bizi sakin hissettirmek için inanılmaz yetenekleridir ve bu sağlığımız üzerinde parlak bir etkiye sahiptir. Harvard Üniversitesi'ne göre, araştırmalar köpek sahiplerinin hem egzersizdeki artıştan dolayı daha düşük kan basıncına sahip olduklarını hem de sadece köpeğinizi evcilleştirdiğinizde kan basıncının düştüğünü göstermiştir. Kan basıncımızın aslında refahımız üzerinde de büyük bir etkisi olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir, bu yüzden bir dahaki sefere kendinizi stresli hissederseniz veya rahatlamak için biraz zamana ihtiyacınız varsa, köpeğinize biraz ödül verin ve eğitim yapın, ikiniz de yararını hissedeceksiniz! 

Köpekler parlak yoldaşlardır 

Bir köpeğe sahip olmanın en belirgin faydalarından biri, köpeğiniz yanınızda olduğunda ve iyi bir nedenden dolayı yalnız hissetmenin neredeyse imkansız olmasıdır. Çoğu köpek son derece sosyal ve köpek ya da insan olsun şirketi seviyorlar. Yavru köpeğiniz işte geçen bir günden sonra sizi heyecanla selamladığında veya en sevdikleri yürüyüşe çıkmayı dört gözle beklediğinde, her zaman yanınızda bir arkadaşınız olduğunu bilirsiniz. 

Bize değerli beceriler öğretirler

Köpek sahipleri, Köpek eğitiminin zaman, çaba ve sabır gerektirdiğini biliyor. Hayatımızın diğer yönlerinde faydalı olan her şey. Ama bir köpeğin bize öğrettiği tek şey bu değil. Harika dış mekanın tadını çıkarmaktan hayattaki küçük şeyleri takdir etmeye kadar, köpeklerimiz mutluluk söz konusu olduğunda nasıl örnek olunacağını gerçekten biliyor. Köpekler ve çocuklar da sorumluluk hakkında çok şey öğretebildikleri için mükemmel bir eşleşmedir. Çocuğunuzu köpeğinizin gününün belirli bir yönünden sorumlu tutmaya çalışın (akşamları beslemek veya geceleri taramak gibi (her şeyi kendiniz denetleyin!)) Ve öğrenilemeyen değerli yaşam becerilerini teşvik edeceksiniz.

Bir köpek sahibi olmanın ek faydaları 

  • Köpek sahiplerinin genellikle daha güçlü bir bağışıklık sistemi vardır, bu da iyi kalmalarına ve hastalık ve böcekleri aşmak için daha az zaman harcamalarına yardımcı olur. Aslında, köpek sahipleri doktoru köpek olmayan sahiplerden daha az ziyaret eder ve ilaç kullanma olasılığı daha düşüktür.
  • İnsanlar kalp krizi sonrasında köpekleri varsa hastalıklardan daha hızlı iyileşirler ve hatta hayatta kalma oranları daha yüksektir.
  • Tüylü bir arkadaşı olan çocuklar, hastalık nedeniyle okuldan daha az gün geçirirler.
  • Kronik hastalığı olan çocuklar köpek arkadaşlarına sahip olduklarında tedaviyle daha iyi başa çıkabilirler.
  • Köpekler, verdikleri koşulsuz sevgi sayesinde bize duygusal bir refah duygusu verir, bu yüzden yalnız yaşayan insanlar için de harika bir dosttur.
  • Bir köpeğe sahip olmak, insanların yas gibi kişisel travmalardan kurtulmalarına yardımcı olabilir.
  • Köpek sahibi olmak zihinsel sağlık sorunları olanların iyileşmesine ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. 

Köpeklerin tüm bu ciddi faydalarının yanı sıra, onlar da harika eğlencelidir. Her zaman sizi güldürüyorlar, zor bir günün sonunda oradalar ve ihtiyacınız olduğunda güven verici bir sarılma için neredeyse her zaman hazır olacaklar! Onlar hiç menfaatsiz biraz mama ve sevginize kısacık olan ömürlerini veriyorlar asla bunu unutmayın. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER