Yavru köpek eğitimi için 9 önemli kural

KÖPEK EĞİTİMİNDE İMDAT YETER ARTIK DEDİĞİNİZ 9 NEDEN

Köpek eğitimi sahipler için bir köpeğin ömrü boyunca rahat ve huzurlu bir yaşam alanı demektir. Bugün, köpek ebeveynlerinin köpeklerini eğitmek için yardıma ihtiyaç duyduklarını düşünmeye başladığında, İmdat diyerek bizi arama nedenlerini  sizinle paylaşmanın  eğlenceli olacağını düşündüm.

YAVRU KÖPEKLER

Yeni yavru köpekler çok eğlencelidir  ama öğreneceği  çok şey vardır. Avrupa da birçok insan yavru köpeklerinin kendine güvenen, iyi huy edinmiş, iyi eğitimli ve duygusal olarak dengeli bir yetişkin köpeğe dönüşmesine yardımcı olmak için profesyonel bir eğitmenle çalışıyor. Köpek eğitimi otur, bekle, yat, gel, dikkatli sosyalleşme, tuvalet eğitimi ve popüler olan “Sahip olduğum her şeyi çiğniyor!” Gibi davranışları içeriyor. Artık kendi evinizde uzman bir eğitmenle çalışabilirsiniz. Grup dersleri çok önemlidir, sahip ile anlık yapılan eğitimler en doğru köpek eğitim sistemidir. Yavru köpeğimiz hayata yeni başlıyor ve bizden ne istediğini bilmemiz, hem onun hem de sizin hayatını kolaylaştıracaktır…

HIRILTI VE ISIRMA

 Zekâ spektrumunun diğer ucunda diğer köpekleri, insanları, etrafındaki her şeyi ısıran bir köpek vardır. Böyle bir köpeğe sahip olmak çok zordur. Bu yüzden insanlar genellikle profesyonel bir eğitmene yöneliyorlar. Buradaki bir tehlike, insanlar genellikle köpeklerini hırıltı için cezalandırıyor, böylece köpek görünüşte size göre  ısırmaya başlıyor. ASLA bir köpeği hırıltı için cezalandırmayın. Aslında sana bir durumdan dolayı rahatsız olduğunu söylüyor ve bu senin bilmen için hayati bir bilgi. Köpeğiniz size, oldukça ince görünen veya köpek beden dili ile sahibi tarafından yanlış yorumlanan başka işaretler de verir. Köpeğiniz saldırganlık belirtileri gösteriyorsa, profesyonel bir köpek eğitmeni ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Onlar Sorunu çözmenize yardımcı olabilir veya köpeğinizin bir uzmana ihtiyacı olduğunu bilir.

TASMA ÇEKME

Bu benim favorilerimden biri çünkü çok sinir bozucu ve insanlar genellikle yardım için bizlere ulaşmadan önce kendilerini  çok kötü hissediyorlar. Tasmalı köpek eğitimi çok önemlidir. Köpeğin devamlı durması veya sağa sola çekmesi sizin için zor olabilir, çünkü yürüyüşe çıkıp her şeyi koklamak için çok heyecanlı olan köpeğinize doğal olarak takviye eder. Profesyonel  bir eğitmen, çekmeyi ortadan kaldırmak için en iyi tasma takımı ve teknikleri önerebilir. Köpeğinizin trakea ve tiroidinde ciddi hasara neden olabilecek agresif teknikleri asla tavsiye etmeyecek olumlu bir eğitmenle çalıştığınızdan emin olun.

ZIPLAMA

Küçük köpekler bunu yaparken biraz can sıkıcı, büyük köpekler insanlara atladığında ise potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur. Bu, davranışın sıklıkla istemeden güçlendirildiği başka bir alandır, çünkü insanlar bundan büyük bir keyif alır. Gülme ve kahkahalar, köpeğin insanlara atlamaya devam etmesini çok daha olası hale getirir. Köpek eğitiminde sorun genellikle yerinde çevre ve eğitim süreçlerinin doğru kombinasyonuna sahip olduğunuzda oldukça hızlı bir şekilde çözülebilir. Bizler bunu düzeltmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

TUVALET EĞİTİMİ

Bu, yavru köpeklerde sık sık rastlanan bir durumdur, ancak daha önce hiç evde yaşamamış barınaktan yetişkin bir köpeği kabul ettiğinizde de ortaya çıkar. Asla bir evde yaşamamış yetişkin köpekler dışarıda tuvalet eğitimi almamışlardır, bu yüzden bir köpek yavrusu gibi tuvalet eğitimi almanız gerekir. Yeni kabul edilen köpekler, yeni konumlarında içten gelen sinirlilikten işeyebilirler. Aynı anda çok fazla değişiklik yaşarlar , onlara bunu öğretirken sabırlı ve tutarlı olmanız gerekecek. Profesyonel bir eğitmenle çalışmanızı tavsiye ediyoruz çünkü hem sizin hem de yeni yavrularınızın birbirinizle hayal kırıklığına uğramamasına yardımcı olacaktır. Köpek eğitiminde tuvalet eğitimi sahip ile köpek arasındaki gözleme dayalı bir çalışmadır. Köpeğiniz ile siz, tüm gün boyunca berabersiniz ve bizler size tuvalet eğitiminin nasıl olacağını da öğretiyoruz.

KAPI SORUNLARI

Köpek eğitiminde en zor olan kısım da kapılara koşan ve çıkmaya çalışan köpeklerdir. Bu genellikle insanlara atlamak için kapı çaldığında acele etmek, kaçmak için kapıya koşmak ya da birileri kapıda olduğunda havlamak olarak kendini gösterir. Köpeğinizin ne yaptığına ve nedenine bağlı olarak, uzman bir eğitmen durması için bir eğitim planını oluşturacaktır. Herkesi güvende tutmaya ve istenmeyen davranışları değiştirmeye dayalı çok yönlü bir çalışmadır. Köpeğimiz eve girdiği günden itibaren uygulanması çok önemli bir eğitimdir.

TEPKİ GÖSTERME

Reaktivite, günümüzde bir köpekte hafif kaygıdan saldırganlığa  kadar her şeyi ifade etmek için neredeyse çok yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. Burada reaktivite ile kastettiğim, köpeğinizin belirli tetikleyicilere dayanan istenmeyen davranışlar göstermesidir. Köpekler birçok farklı şeye tepki gösterebilir: Örneğin diğer köpekler, sakallı erkekler, kornalar, kediler. Bazı köpekler sadece tasma ile sınırlandığında reaktiftir. Bazı köpekler daha önce hiç tepki göstermedikleri bir şeye de tepki gösterecektir. Profesyonel bir eğitmen köpeğinizin neye tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir (çünkü bu durum düşündüğünüz şey olmayabilir) ve davranışı değiştirmek için en iyi planı geliştirebilir. Evde köpek eğitimi işte tam da bu yüzden çok önemlidir.

ÇİĞNEME VE KEMİRME

Bu durum, bazı yetişkin köpekler için de geçerli olan başka bir davranış bozukluğudur.  Bazı köpekler sinirlenince bazıları da sadece ihtiyaç olduğu için kemirir. Özellikle pahalı deri ayakkabılar, terlikler, kumanda, kablolar Bu sorun, çevre ve eğitim süreçlerinin doğru kombinasyonu ile Zıplama problemine benzer teknikler kullanılarak çözülebilir. Ayrıca unutmayın ki köpeklerde bilinç yoktur, sizin için değerli olan şeyler onların sadece kemireceği ve dişlerini kaşıyacağı objelerdir.

MASADAN YEMEK İSTEME

Tezgahta nefis yiyecekler bırakırsanız, köpeğiniz onu yemek isteyecektir. Yine de bu şekilde olmak zorunda değil. Tezgahınızdaki korumasız yemekleri almaması  için köpeğinizi eğitebilirsiniz. Köpek eğitimi işte bu yüzden önemlidir. Yeni yavru köpeğimiz her şeyi merak ettiği için masadaki yemeklerin kokusunu alıp onları da yemek isterler. hatta üzerimize atlayıp ısırma durumu gösterirler. Kararlı olmamız çok önemlidir. Köpeğinize kuru mamadan başka hiç bir yiyecek vermeyin. Unutmayın onu bu duruma alıştırırsanız vazgeçmesi çok zor olacaktır.

 

Evdeki problemlerinizi  çözmelerine  yardımcı olmak için profesyonel köpek eğitmenlerine ulaşmanız çok önemlidir. İşte size en popüler  köpek davranış sorunlarından dokuzu. Sizlere bu sorunları nasıl çözeceğiniz hakkında ufak fikirler verdim, ancak sizler onlarla uzun yıllar keyifle yaşamak, evimizde dengeli bir köpeğimiz olsun istiyorsanız bizlere ulaşın. Sizlere bir telefon kadar uzağız.

Her zaman söylediğim bir sözü tekrarlamak istiyorum.

Köpekler bir su buharı gibidir. Onlarla ilgilenmezseniz uçup giderler…

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER