Köpek eğitiminde bunları yapmayın.

Köpek eğitiminde kaçınılması gereken 5 yaygın hata

Yeterli sabra sahip olmama, köpeğinizi uygun şekilde ödüllendirmeme veya bir program belirleme gibi yaygın köpek eğitimi hatalarından kaçının.

Köpeğiniz köpek parkında yaramazlık yaptığında hiç irkildiniz mi? Mükemmel eğitimli bir köpeğe sahip olmak ideal olsa da, bu noktaya ulaşmak her zaman kolay değildir. Ancak köpeğinizi eğitmeye kararlı olmanız, doğru yolda olduğunuz anlamına gelir. Küçük veya yaygın köpek eğitimi hatalarının sizi caydırmasına izin vermeyin.

İnsanların yaptığı en yaygın köpek eğitimi hatalarından bazılarına ve bunları azaltmak için neler yapabileceğinize bakalım.

Sabırlı olmamak

Bir köpeği eğitmek zaman alır ve her köpek kendi hızında öğrenir. Sinirlenmeyin veya strese girmeyin çünkü köpeğinizin bir şeyi kavraması çok uzun sürüyor olabilir. Bu sadece işleri daha da kötüleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda köpek de büyük olasılıkla stresli hale gelecektir.

Köpek bir konuda ustalaşmak için mücadele ederse, bunun o özel eğitim için iyi bir zaman olup olmadığını düşünmeniz gerekir. Belki seansı çok uzun tuttunuz. Seansı kısa (10-15) dakika tutmak ve her zaman olumlu şekilde sonlandırmak iyidir.

Alternatif olarak, eğitim seanslarını her biri ayrı ayrı yapılan daha küçük parçalara ayırın.

Hemen düzeltmemek veya ödüllendirmemek

Eğitmen, eğitim sırasında köpeği ödüllendirmek için clicker kullanır. İyi alışkanlıkları pekiştirmek ve yaygın köpek eğitimi hatalarından kaçınmak için iyi davranışları hemen ödüllendirin.

Köpekler, insanlarla aynı zaman duygusuna sahip değildir. Olumsuz veya olumlu davranış hemen tanınmalıdır; aksi takdirde, sadece hayvanın kafasını karıştırırsınız.

Zıplayan bir köpeği okşarsanız veya ona dokunursanız, eylemi ödüllendirirsiniz ve ona dikkat çekmek için atlamanın bir ödülü olduğunu öğretirsiniz. Benzer şekilde, sofraya yalvardığı zaman yemek vererek teslim olursanız, yalvarmayı alışkanlık haline getirmiş olursunuz.

Köpeği yabancılara veya kedilere havlaması için cesaretlendirmek ve daha sonra yeni yavru kedinizi kovalarken veya postacıya havladığında aynı davranışı cezalandırmak hiçbir anlam ifade etmiyor.

Bir rutin oluşturmada başarısız olmak

Köpekler rutini sever. Oyun oynamak, yürümek, yemek yemek ve uyumak için zamanları bildiklerinde, sağlıklı beklenti oluşturan ve stresi en aza indiren bir güven seviyesi yaratır. Köpekler çok zeki hayvanlardır ve birçok sinyali çabucak alırlar. Bazıları o kadar önemli olmayabilir ve daha sonra eğitimde kafa karışıklığı sorunlarına yol açar.

Yavruları eğitirken, oynamak, yürümek ve beslemek için güvenilir bir program belirlemek çok önemlidir. Hangi rutini belirlerseniz hep o saate göre ayarlayın, yavru köpeğinize güven uyandırdığı için ona bağlı kalmaya çalışın. Aynı zamanda yetişkinliğe geçişi çok kolaylaştırır.

Köpeğinizin endişeli veya korktuğunu fark etmemek 

Köpeğinizdeki yorgunluk, endişe veya korku belirtilerini tespit etmeyi öğrenin ve eğitim seansını hemen durdurun. Düzleşmiş kulaklar, dudakları yalama ve bacakların arasında kuyrukla sinmiş olmak, köpeklerin endişeli veya korkmuş olduğuna dair daha yaygın işaretlerdir.

Köpek eğitimi hatalarından kaçının

Son olarak, bir köpek eğitmek için asla kötü bir ruh hali ya da yorgun olduğunda bunu yapma. İnsan sabrı, yorgun veya huysuz olduğunda zayıf olma eğilimindedir ve ilk denemede işleri doğru yapmadığınız için köpeğe kızma olasılığınız daha yüksektir. Köpeğinizi profesyonelce eğitmek için, çevrimiçi olarak sunulan uzaktan köpek eğitimi kurslarına katılarak beceriler öğrenebilirsiniz. Bu dersler evcil hayvanınızla iletişim kurmada çok yardımcı olur.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER