Köpek Eğitiminde 5 Temel Komut

Köpek Eğitiminde 5 Temel Komut Köpek Eğitiminde 5 Temel Komut Bobi Koleji

Eğitimli bir köpeğe sahip olmak, dengeli bir köpeğe sahip olmakla aynı şey değildir, ancak köpeğiniz birkaç temel komutu biliyorsa, sorunlu davranışlarla (mevcut olanlarla veya gelecekte gelişebilecek olanlarla) mücadele ederken yardımcı olabilir.

Peki köpek itaat eğitimi ile nereden başlıyorsunuz? 5 temel komut ile başlamak doğru bir başlangıç olacaktır. Doğru ve sabırla yapacağınız uygulama, hem sizin hem de köpeğiniz için eğlenceli olabilir!

Otur

Bu öğretilmesi en kolay köpek itaat komutlarından biridir, bu yüzden bu komut ile başlamak kolay ve iyidir.

Köpeğinizin burnuna yakın bir mesafeden bu komut öğretilir. Oturduktan sonra, “Otur” deyin, ona iyi davranın ve sevginizi paylaşın. Köpeğinize hakim olana kadar bu diziyi her gün birkaç kez tekrarlayın. Daha sonra köpeğinizden yemek saatinden önce, yürüyüşe çıkarken sakinleşmesini ve oturmasını isteyin. Diğer durumlarda da oturmasını isteyin.

Gel

Bu komut, bir köpeği beladan uzak tutmaya yardımcı olabilir, tasmadaki kavramayı kaybederseniz veya yanlışlıkla ön kapıyı açık bırakırsanız köpeğinizi size geri getirir.
Önce tasma ile çalışılır. Tasma ile ustalaştıktan sonra, tasmayı çıkarın ve komutu güvenli, kapalı bir alanda uygulayın.

Yat

Bu köpek itaat eğitiminde daha zor komutlardan biri olabilir. Neden? Çünkü pozisyon itaatkâr bir duruştur. Özellikle korkulu veya endişeli köpeklerle eğitimi olumlu ve rahat tutarak yardımcı olabilirsiniz. Aşağı pozisyona geldiğinde, “yat” deyin, ona ödül verin ve sevgiyi paylaşın. Bu çalışmayı her gün tekrarlayın. Köpeğiniz oturmaya çalışırsa veya elinize doğru eğilirse, “Hayır” deyin ve elinizi kaldırın. Onu yatma pozisyona itmeyin ve köpeğinizin doğru pozisyona doğru attığı her adımı teşvik edin. Sonuçta, bunu anlamak için çok gayret gösteriyor olacak!

Bekle

Bunu denemeden önce, köpeğinizin “Otur” komutuiyice anladığından emin olun. İlk önce köpeğinize “Otur” deyin. Sonra avucunuzu açın ve “Bekle” deyin. Birkaç adım geriye gidin. Bekle eylemini yaparsa sevgi ile ödüllendirin. Bu, köpeğiniz için kendi kendini kontrol etme alıştırmasıdır, bu nedenle özellikle yavru köpekler ve yüksek enerjili köpekler için ustalaşmak biraz zaman alıyorsa cesaretiniz kırılmamalıdır. Sonuçta, sadece orada bekleyen değil, hareket halinde de olmak istiyorlar.

Bırak

Bu komut köpeğinizin merakı geliştikçe onu güvende tutmaya yardımcı olur. Amaç, yavrularınıza diğer öğeyi görmezden gelmek için daha iyi bir şey aldığını öğretmektir.

Sadece bu beş basit komut köpeğinizi daha güvende tutmaya ve onunla iletişiminizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Zaman ve çaba harcamanıza değer. Unutmayın, eğitim zaman alır. Bu yüzden sadece pratik yapmak işin temel noktasıdır.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER