Köpek Eğitim Yöntemlerini İnsanlarda Kullanmanın 3 İpucu

Köpek Eğitim Yöntemlerini İnsanlarda Kullanmanın 3 İpucu


Yeni biriyle tanışıp köpek eğitmeni olduğumu söylediğimde, genellikle ilk aldığım soru “Kocamı eğitebilir misin?” Cevabım her zaman, “Evet!”

Bir köpek eğitmeni olmak , kalıplama davranışları ile ilgilidir ve davranış, tüm hayvanların ortak noktasıdır. Bahse girerim şimdi doğru davranıyorsun! Köpeklerle sevdiğim davranışları ödüllendirmek ve sevmediğim davranışları söndürmek için bilime dayalı, zorlamadan yöntemler kullanıyorum. Kesinlikle insanlar üzerinde de çalışır. Denemekte fayda var :)
İşte en çok sevdiğiniz iki ayaklı hayvanlara uygulanabilecek birkaç köpek eğitimi dersi:


1. Köpeğinizin / insanınızın neyi ödüllendirdiğini anlayın.


Yeni bir köpek sahibine ilk talimatım, köpeklerinin sevdiği yiyeceklerin bir listesini yapmak. Eğitimde, bu ödülleri, köpeğinizin istediğiniz gibi davranma olasılığını teşvik etmek için kullanabilirsiniz. Takviye edilen davranışların tekrar ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Köpek ödüllerini sınıflandırmak oldukça kolaydır. Genellikle diğer birçok şey arasında sosisli sandviç, kurutulmuş karaciğer, su, tenis topları, parka bir gezi ve sözlü övgü ile motive olurlar. Sosisli sandviç genellikle “İyi çocuk” tan daha etkili bir ödül olacaktır, ancak düzgün kullanılırsa her ikisi de istenen davranışları teşvik etmek için çalışabilir.
Tesadüfen, bu ödüllerin çoğu insanlar üzerinde de çalışır. Yani, sosisli sandviçleri ve parkları kim sevmez ki? Ancak, dünyamızda, para eğitim için daha etkili olur. Sözlü övgünün yeri olmasına rağmen, genellikle “iyi bir iş” ten takviye olarak daha etkilidir. Hiçbir hayvan aynı şeyleri tatmin edici bulmaz. İşin püf noktası, köpeğinizin 200 TL lik banknotuna ve insanınızın dondurularak kurutulmuş karaciğeri çırpınmaya eşdeğer bulmaktır. Yani para köpek için bir kağıt parçası ama ciğer muhteşem bir yiyecektir.

2. Neyi övdüğün konusunda net ol.


Pozitif takviye köpek eğitmenleri, bir köpeğe doğru bir şey yaptığını bildirmek için genellikle el tipi bir tıkırtı, veya clicker kullanır. Ses, genellikle yiyecek olan bir ödülle tekrar tekrar eşleştirilir. Bir tür saptama aracı olarak kullanılır: Köpek tıklamayı duyduğunda, o anda ne yaptığını bilir. Bu, örneğin, birkaç denemenin sonunda övgü vermekten veya başarılı bir şekilde yattıktan sonra köpeğin ağzında yiyecek itmeye çalışmaktan daha etkili ve kesin bir öğrenme sağlar.
Bu insanlar için de geçerlidir. Çalışanım özellikle iyi bir şey yaparsa, o küçük davranışın yıl sonunda daha büyük bir bonus vermekten çok daha etkili olacağı belli bir davranışın çok daha etkili olacaktır.


3. Hayatlarının iyi şeylerinin kaynağı olmaya çalışın.


Tarihin en ünlü hayvan eğitmenlerinden Ivan Pavlov, bir çan çaldı ve çan sesi köpekleri sallamak için yeterli olana kadar onu yemekle eşleştirdi. Bu, klasik koşullandırma ya da Pavlovian koşullama olarak bilinen dernekle öğrenmektir ve köpekler ve insanlar üzerinde çalışır. Köpeğinizin hayatındaki iyi şeylerin kaynağı olun ve sevgi bankasına ödeme yapıyorsunuz.
Sevgi nedir, iyi şeylerin başka bir hayvanla veya insanla (hatta nesneyle) tekrar tekrar ilişkilendirilmesi? Bu nedenle, birinin evine davet edildiyseniz çiçek veya şarapla gelirsiniz veya bir randevuda akşam yemeği için bir hediye alırsınız. Bu yüzden bir sevgiliye elmas ve müşterilere ücretsiz kalemler veriyoruz. Kişinin iyi şeyi (Şarap! Elmaslar! Kalemler!) Sizinle ilişkilendirmesini sağlamak için bir manevra . Tek bir negatif ilişki birçok olumlu ilişkiyi çözebilir. Köpek eğitimi veya insan eğitimi aslında ikisi de aynı. ÖDÜL...

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER