Köpeklerde Diş Temizliği ve Diş Bakımı

 

Köpeğinizin nefesi kötü mü kokuyor? Dişleri temiz mi? Köpeğiniz için uygun diş bakımının önemine bir göz atıyoruz ve ağızlarının temiz ve sağlıklı kalmasını sağlamak için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz.

İstatistikler, köpeklerin% 80'inden fazlasının 3 yaşına kadar bir dereceye kadar diş hastalığı olduğunu göstermektedir. Köpeğiniz diş ağrısı olduğunda size söyleyemez, bu nedenle dişlerini temiz tutmak için adımlar atmanız önemlidir. Veterineriniz köpeğinizin dişlerini sağlıklı tutmada rol oynasa da, diş hastalıklarını önlemek için evde yapabileceğiniz çok şey var.

Yavru köpek  Diş bakımı

Evimize yeni getirdiğimiz yavru köpeğimizin süt dişleri jilet gibi keskin olur. Bu dişler için yapmanız gereken pek bir şey yoktur, ancak yavrularınızın ağzını muayene etmeye ve dişlerini temizlettirmeye alışması çok önemlidir. Ağzını açın, dişlerine bakma ve yumuşak bir diş fırçasıyla onlara hafifçe sürtme oyunu yapın.

Geçici dişleri yaklaşık 4 aylıkken düşmeye başlayacak ve 7 ay boyunca ömür boyu olan tüm kalıcı dişlerini çıkaracaktır. Bu diş bakımı konusunda ciddi olmalısınız, çünkü bu dişlere yaşamının geri kalanında ihtiyacı olacaktır.

YETİŞKİN KÖPEKLER İÇİN DİŞ BAKIMI

Köpeğinizin diş hastalıklarını ilk gösterenlerden biri, nefesinin kötü kokmasıdır. Diş hastalığı ilerledikçe ağzını sallayıp pençeleyebilir ve yemek yemede sorun yaşayabilir.

Köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini iyi durumda tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Evcil hayvanınızın tüm dişlerini farklı amaçlar için kullandığını akılda tutarak, bazen kemireceği bir şeyleri vermek en iyi sonucu verir. Tüm dişler aynı oranda tartar biriktirmez ve bu, köpeğinizin nasıl çiğnediği ve dişlerin iyi hizalanıp ayarlanmadığı gibi faktörlere bağlı olabilir.

Köpek dişleri

Köpekler, ağzının önündeki büyük, sivri köpek dişlerini bir şey tutmak için kullanırlar (örneğin, avlanıyorlarsa bir av öğesi veya büyük bir kemik veya oyuncak), ancak çiğnemek için kullanmazlar. Köpeklerin dişlerine bakmanın en iyi yolu fırçalamaktır, çünkü bu en kolay olanıdır.

Kesici dişler

Toplam 12 kesici diş vardır. Bunlar ön taraftaki küçük tek köklü dişlerdir ve esas olarak parçalama ve bazen hassas çiğnemek için kullanılır. Bunların fırçalanması da çok kolaydır ve su katkı maddeleri ile temiz tutulabilir.

Azı dişleri

Köpeklerin arkasında keskin azı dişleri vardır. Bu çok köklü dişler büyük gıda maddelerini parçalamak için kullanılır. Toplamda 16 adet (her bir yan üst ve altta 4 adet). Çoğu köpeğin daha büyük gıda maddelerini, parçalamak için arkaya taşıdığını fark edeceksiniz. Bunları temiz tutmanın en iyi yolu bir kemik vermek veya fırçalamaktır.

Molars

Arkadaki daha büyük 10 yassı azı dişi, sert kuru gıdaların kırılması için bulunur. Diş bisküvileri kullanmak bu dişleri sağlıklı ve temiz tutar, bu dişleri  fırçalamak biraz zor olabilir.

Evcil hayvanlarınızın dişlerini temiz tutmak için neler kullanabilirsiniz?

Su Katkıları

Hayvanınızın içme suyunda tartar oluşumunu azaltabilecek çeşitli katkı maddeleri vardır. En iyi koruyucu olarak çalışırlar, bu nedenle ideal olarak köpeğiniz gençken veya diş temizliğinden hemen sonra kullanılmalıdır.

Kemikler

Çiğneme, evcil hayvanınızın dişlerini, özellikle de bu azı dişlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Ancak güvenli çiğneme tavsiye ediyoruz. Köpeklerde kemiklerin güvenliği konusunda kesinlikle çok fazla tartışma var ve veterinerler muhtemelen kemiklerde neyin yanlış gittiğini görüyorlar. Kemik çiğneyen köpeklerde sayısız kırık, yontulmuş ve hasarlı diş görüyoruz. 1 tonluk bir hayvanı (inek), hatta 100 kg'lık bir hayvanı (koyun) tutacak kadar güçlü bir kemik oldukça zordur. Çiğ tavuk kemikleri büyük bir boğulma tehlikesidir ve salmonella veya e.coli enfeksiyonu alabilirler. Bu yüzden asla çiğ tavuk kemiği vermeyin. Ham sığır derisi veya domuzun kulakları gibi sertleştirilmiş kemikler daha güvenlidir, ancak birçok evcil hayvan için diş temizleme konusunda özellikle iyi bir iş yapamayabilir. Evcil hayvanınız ne olursa olsun, dişlerini diş eti çizgisine kadar batırabilmeleri gerekir.

Veteriner Bakımı

Köpeğiniz ağzını muayene ettirmeye alışıksa, veterineriniz fizik muayene sırasında her 6 ayda bir dişlerini inceleyebilir. Diş ve dişeti aralarını kontrol etmek için diş probu ile dişlerin etrafında prob yapmak mümkün olmayabilir, ancak veterineriniz tartar birikimi, diş eti iltihabı ve diş kırıkları için değerlendirme yapabilir.

Evde bakımınız, plak ve tartarın köpeğinizin dişlerinde birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır, ancak orada olanlardan kurtulmayacaktır. Düzenli fırçalamada bile, insanlar olarak her 6 ayda bir dişçiyi ziyaret etmeliyiz. Aynı şey evcil hayvanlar için de geçerlidir.

Her 6-12 ayda bir düzenli diş ölçeği ve cila, evcil hayvanınızın tüm dişlerini sağlıklı tutmanın ve gereksiz ve maliyetli diş çekimlerinin önlenmesinin anahtarıdır.

Dişler diş etleri çevresinde hastalık ve dişeti çizgisi çevresinde önemli enfeksiyon cepleri olduğunda, dişi çenede tutan bağlara verilen hasar genellikle geri döndürülemez, bu nedenle bazen dişlerin çekilmesi gerekir. Hasarlı dişler çıkarılmazsa, sadece ağızda daha fazla enfeksiyon için bir kaynak görevi görürler.

Bir diş neleri içerir?

Dişçiye gittiğimizde sandalyeye oturmaktan, ağızlarımızı açık tutmaktan mutlu oluruz ve diş hekimimizi çalışırken ısırmazdık. Ne yazık ki evcil hayvanlar biraz farklı tasarlanmış, ağızları geniş açılmıyor ve en iyi davranmış köpek bile tam bir diş muayenesine ve temizliğe izin vermiyor. Evcil hayvanınızın dişlerini anestezi olmadan düzgün bir şekilde temizlemek ve akciğerlerine temizlik sırasında tartar ve bakterileri solumaktan korumak için güvenli bir şekilde entübe edemeyiz.

Veterineriniz evcil hayvanınızın dişlerini temizlediğinde yapılacak adımlar şunlardır:

Evcil hayvanınıza anestezi uygulanır ve köpeğinizin akciğerlerine plak, bakteri veya sıvı girmemesi için bir endotrakeal tüp yerleştirilir.

Her diş ve çevresindeki sakız, sakız ve diş arasında derin cepler olmadığından emin olmak için özel bir probla kontrol edilir.

Periodontal cepleri 3 mm'den fazla olan dişler, diş çevresindeki kemiği kontrol etmek için xray edilir.

Dişler, diş hekiminizin kullandığı gibi bir ultrasonik ölçekleyiciyle ölçeklendirilir.

Herhangi bir dişin sağlıksız (ve dolayısıyla ağrılı) olduğu tespit edilirse, dişi minimal travma ile çıkarmak için lokal anestezik blok, kesit alma ve hafif kaldırma kullanılarak aynı anda çıkarılabilir.

Tüm dişler, yüzeyin pürüzsüz olmasını ve plak çekmesi olasılığını azaltmak için cilalanmıştır.

Evcil hayvanınız sürekli veteriner gözlemi ile güvenli bir şekilde anesteziden kurtarılır.

Evcil hayvanımın dişleri eksikse ne olur?

Çoğu köpek için, hastalıklı ve hasarlı dişler çıkarıldıktan sonra önemli ölçüde daha rahattırlar. Tüm dişleri gitmiş olsa bile, yemek yemede sorun yaşamayacaklar, aslında yıllarca ağrıyan dişler nihayet tedavi edildikten sonra çoğu köpeğin hayatında yeni bir rahatlamaya sahip olduğunu görüyoruz.

Bununla yüzleşelim, birçok evcil hayvan zaten çok az çiğniyor, köpekler bu yiyeceği hızlı bir şekilde yutmak için evrimleşti, sadece en az çiğneme ile.

Gelişmiş diş bakımı

Kök kanalları ve kronlar artık veteriner diş bakımının düzenli bir parçasıdır. Belki de mükemmel olmayan gülümsemeye sahip evcil hayvanlar için evcil hayvan diş telleri de gelecekte olacaktır.

Sağlıklı ağız sağlıklı köpek yapar

Doğru evde bakım ve veterinerinizin desteği ile köpeğiniz temiz, sağlıklı bir ağız ve taze bir nefesin tadını çıkaracaktır. Evcil hayvanlara yönelik diş bakımı son birkaç yılda önemli ölçüde ilerlemiştir ve köpeğiniz sizin için mevcut olanlara benzer tedavilerin keyfini çıkarabilir. Diş hastalığı, böbrek ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı uzun zamandır insanlarda bilinmektedir. Sağlıklı dişlere sahip bir evcil hayvan, kronik hastalıklardan kaçınmak ve tatlı kokulu köpek öpücükleriyle dolu mutlu, sağlıklı bir yaşam sürmek için en iyi şansa sahiptir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER