Köpek Almadan Önce İki Sefer Düşünün...

Köpek Almadan Önce...


Köpek Almak Sizin İçin İyi Bir Fikir mi?


Köpekler dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biridir. Oyuncu, sevecen ve sahiplerine sadıktırlar ve ayrıca insanların evinin korunmasına yardımcı olabilirler.
Bununla birlikte, bir köpek arkadaşına bakmanın birçok dezavantajı vardır. Bol miktarda düzenli egzersize ihtiyaçları vardır. Kakalarıyla uğraşmak tatsız ve zaman alıcıdır. Köpeklerin hepsi istenmeyen kokular, tüyler, pireler ve çiğneme izleriyle gelirler. Sonra bir kazada yaralanmaları veya ciddi bir şekilde hastalanmaları durumunda astronomik olabilen veteriner faturaları vardır. Kazalar bir yana, düzenli kontroller ve ilaçlarda oldukça pahalıya mal oluyor.
Bir köpeğe sahip olmanın en önemli 15 dezavantajı aşağıda listelenmiştir. Her biri takip eden bölümlerde ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.
Köpekler harika evcil hayvanlar olabilir, ancak bir tanesini hayatınıza sokmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir takım olumsuzluklar ve zorluklar vardır.


Köpek Sahibi Olmanın 15 Ana Dezavantajı


Kaka
Egzersiz yapmak
Dikkat
Veteriner Maliyetleri
Genel bakım
Yemek Harcamaları
Gerekli Ekstralar
pireler
Seyahat Lojistiği
Alerjiler ve Fobiler
Kazma
Sabahın erken saatleri
havlama
İşemek
Ömür

1. Kaka
Köpekler kaka yapar ve bunu çok yaparlar. Sorumlu bir sahipseniz ve köpeğinizi düzenli yürüyüşlere çıkarırsanız, günlük olarak dışkıyı elle toplayacak ve atacaksınız. Bobi Koleji'ne göre , "Bir köpeğin günde 1 ila 5 kez dışkılaması normaldir." Bu durum, köpeğiniz olduğu sürece devam edecektir. Bu, evden her ayrıldığınızda köpek çantaları getirmeyi hatırlamanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, muhtemelen ara sıra ev içi kazalarla uğraşacaksınız. Köpeğiniz yapmaması gereken bir şeye bulaşırsa (bu kaçınılmaz olma eğilimindedir), ishal olabilir veya evinize kusabilir ve pisliği temizleyen siz olursunuz.


2. Egzersiz
Köpeklerin fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalabilmeleri için düzenli egzersize ihtiyaçları vardır. Bu, her sabah işten veya okuldan önce erken kalkıp onları yürüyüşe çıkarana kadar kulağa hoş geliyor, ancak uzun bir günün sonunda eve gelir gelmez ve tekrar yatmadan önce onları tekrar dışarı çıkarmak kulağa pek de hoş gelmiyor demi? Ayrıca, köpeğinizin iyiliği için sosyal ilişkileri kesmeniz veya kısıtlamanız gerekebilir. Bizlere göre , "Çoğu köpek için önerilen günlük egzersiz miktarı 30 dakika ila 2 saattir, ancak bazı köpeklerin daha fazlasına ihtiyacı vardır. Cinsine ve bireysel özelliklerine bağlı olarak, bazı köpekler daha da fazla aktivite gerektirebilir. Uzun süre evden uzaktaysanız (örneğin, sabah 8:30 - 17:45), siz yokken dostunuzu dışarı çıkarması için bir köpek gezdiricisi tutmanız gerekebilir. Bu hizmetler ucuz değildir.


3. Dikkat
Köpekler sosyal sürü hayvanlarıdır, liderlik ve onay için size bakarlar. Bu, çok fazla dikkat gerektirdikleri anlamına gelir. Evcil hayvan olmaları ve düzenli olarak oynamaları gerekir. Bunu yapmazsanız, köpeğiniz mutsuz olacak ve hatta mobilyalarınızı ve eşyalarınızı çiğnemek gibi yıkıcı davranışlarda bulunacaklardır. Kedilerin aksine, köpekler kendi başlarına iyi durumda değillerdir. Köpeğinize bolca arkadaşlık sağlayacak zaman genişliğine sahip değilseniz, muhtemelen depresyona girecek ve yıkıcı davranışlarda bulunacaktır. Temel prosedürler ve aşılar erken dönemde gereklidir ve köpek bir kaza veya ciddi bir hastalık geçirirse maliyetler hızla artabilir.


4. Veteriner Masrafları
Veteriner masrafları çok büyük olabilir. Evcil hayvanınızın hayatının ilk aşamalarında bazı temel prosedürlere, aşılara ve bakıma ihtiyacı olacak ve bunlar sizi iflas ettirmeyecek olsa da tam olarak ucuz değillerdir. Köpek bir kaza geçirirse, hastalanırsa veya yaşlanmaya başlarsa, bakım maliyeti önemli ölçüde artabilir. Bobi Koleji'ne göre , "12 yıldan fazla bir yaşam süresi, çeşitli tek seferlik harcamalar da eklendiğinde, büyük bir köpeğin maliyeti 450 Bin TL'den fazla olabilir." Her yıl bir evcil hayvanın yemeğine ve bakımına ayıracak 20 bin TL'niz yoksa, bir köpeğe sahip olmak mali açıdan en iyi hamle olmayabilir.


5. Genel Bakım
Gereken bakım türleri köpeğin cinsine göre değişir, ancak her zaman yapılacak işler vardır. Bu, onları yıkamak, taramak, tırnaklarını kesmek veya diş tedavilerine götürmek anlamına gelse de, bir köpeği sağlıklı tutmak sebat, özveri ve bol miktarda nakit gerektirir. Köpeğinizin davranış sorunları varsa, profesyonel eğitim de gerekli olabilir.


6. Yemek Harcamaları
Köpek maması, özellikle daha büyük ırklar için zamanla pahalı olabilir. Gerçekten beslenmeden mahrum kalamazsınız; Köpeğinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız, bu alanda eksik yapamazsınız. Daha ucuz köpek mamalarının çoğu, büyük ölçüde, köpekler için özellikle besleyici olmayan mısır gibi dolgu maddelerinden oluşur ve üst düzey yiyecekler önemli ölçüde daha pahalıdır. Bir araştırma firmasına göre , yüksek kaliteli köpek mamasının maliyeti "genellikle ayda 400 ila 1.200 TL arasındadır." Bu sayı açıkça köpeğin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Daha büyük köpekler daha çok yer; küçük köpekler daha az yer.


7. Gerekli Ekstralar
Paraya mal olan tek şey yiyecek ve veteriner faturaları değildir; ayrıca bir köpek aldığınızda her türlü başka şeyi de satın almanız gerekir: oyuncaklar, ödüller, tasmalar, yatak, mama tasları, şampuan ve pire damlaları. Tüm bu şeyler paraya mal olur. Köpek oyuncaklarına ve yarı çiğnenmiş kemiklere takılmak evinizde düzenli bir olay haline gelecek ve köpeğiniz fazla tüy dökmeyen birkaç türden biri değilse, üzerinde köpek tüyü olmayan yüzeyler geçmişte kalacaktır.


8. Pireler
Pireler köpekleri sever. Onları son derece rahatsız ederler ve kurtulmaları çok zaman, para ve çaba gerektirebilir. Tedavi edilmesi gereken sadece köpek değil; pireler ve yumurtaları da halınızda ve mobilyalarınızda yaşayabilir. Pirelerden kurtulduktan sonra, köpeğinizi gelecekteki salgınlardan korumak için hala zaman ve para harcamanız gerekir. Pire ve kene ilacı maliyetlidir ve sorun bir yok ediciye ihtiyaç duyacak kadar şiddetli hale gelirse, en az 5 Bin TL ödemeyi bekleyin.


9. Seyahat Lojistiği
Bağımsız olan ve hafta sonu dışarı çıkarsanız birkaç gün yiyecek ve suyla bırakılabilen kedilerin aksine, köpekler kendi başlarına pek iyi durumda değildir. Seyahat ediyorsanız, bir köpek bakıcısı için ödeme yapmanız veya evcil hayvanınız için alternatif bir konaklama yeri bulmanız gerekir. İster bir evcil hayvan bakıcısı kiralayın, ister bir köpek bakımı veya yatılı tesise gidin, maliyetler hızla artabilir.


10. Alerjiler ve Fobiler
Evinize getirdiğiniz herhangi bir evcil hayvan gibi, köpekler de insanlarda alerjiyi tetikleyebilir. Ayrıca, söz konusu kişi potansiyel bir hırsızsa bu iyidir, ancak bir arkadaş, akraba veya kargocu ise o insanları korkutabilirler.


11. Kazma
Köpekler kazmayı sever ve kazmak bahçenizi veya çimlerinizi ciddi şekilde bozabilir. Evinizin temiz çevre düzenlemesiyle gurur duyuyorsanız, köpeğinizin yıkıcı dış mekan maskaralıklarından hüsrana uğrayabilirsiniz. Köpekler uyumayı severler ama bu, insanların dinlenmesine saygı duydukları anlamına gelmez.


12. Sabahın Erken Saatleri
Hafta sonu olsa ve uyumayı planlamış olsanız veya sabah 3'e kadar yatmamış olsanız bile, köpekler sizi her sabah erkenden uyandırır. Elbette günün herhangi bir saatinde uyuyabilirler, bu yüzden bunu önemli bir şey olarak görmezler. Uyumaya değer veriyorsanız, köpek arkadaşınızın ölümcül bir "sabah insanı" olduğunu keşfetmekten hüsrana uğrayabilirsiniz.


13. Havlama
Bazıları bunu diğerlerinden daha fazla yapar, ancak hemen hemen tüm köpekler havlar. Bu çok fazla tahrişe neden olabilir. Bazen, bisikletle yanından geçen birinin onları harekete geçirmesi yeterli olurken, diğer zamanlarda alışık olmadıkları bir gürültüdür. Bazen sadece ilgi isterler. Nedeni ne olursa olsun, havlamak can sıkıcıdır. Pek çok köpek evde veya arabada bırakıldığında havlar ve siz uzakta olacağınız için fark etmeseniz de komşularınızın bu konuda söyleyecek bir iki sözü olabilir.


14. Çiş
Kakadan daha önce bahsetmiştim ama çiş de bir sorun olabilir. Köpeğinize zorlu ev eğitimi sürecinden geçtikten sonra bile, ev misafirlerinin veya çocukların tam önü de dahil olmak üzere dışarıdayken istedikleri yere işeyeceklerdir. Çoğu köpeğin ara sıra ev içi kazaları da olur ve onları temizleyen siz olacaksınız.


15. Ömrü
Köpekler çok uzun yaşamazlar. Yıllar içinde onlarla son derece yakın bir bağ kurarsın ve sonra bir gün ölürler. Bu özellikle çocuklar için üzücü olabilir. Tipik olarak, bir köpeğin ömrü, cinsine bağlı olarak 7 ila 15 yıl arasındadır. Bir köpeğin ölümüne yol açan aylar da genellikle zordur. Bazıları idrar yaparken veya dışkılarken kontrol etme yeteneğini kaybedebilir. Diğerleri ciddi eklem problemleri geliştirebilir ve merdivenlerden çıkamaz hale gelebilir ve taşınmaları gerekebilir. Bir köpeğin sağlığı geriledikçe, hayvanın ömrünü uzatmak amacıyla bazı pahalı tıbbi prosedürlerin uygulanıp uygulanmaması veya ötenazinin en insancıl ve mantıklı seçenek olup olmayacağı konusunda zor kararlar vermek sahibine düşer.


"Köpeklerin gözlerinde bir bakış gördüm, hızla kaybolan şaşkın bir küçümseme bakışı ve köpeklerin temelde insanların deli olduğunu düşündüklerine ikna oldum."
- John Steinbeck


Seçim senin
Köpek sahibi olmak hayattaki en büyük zevklerden biri olabilir ama aynı zamanda çok büyük bir acı da olabilir. Büyük, bağımlı bir hayvanı hayatınıza sokmak ve önümüzdeki on yıl boyunca ona bakmak için fiziksel, zamansal, finansal ve duygusal kapasiteye sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen köpek sahibi olmak için iyi bir adaysınız.
Bununla birlikte, yukarıdaki maddelerden herhangi biri sizi duraklattıysa, köpek sahibi olmanın yaşam tarzınıza ve yaşam durumunuza sağlıklı bir şekilde uyup uymayacağını değerlendirmeniz gerekebilir. Evcil hayvan sahibi olmak aceleye getirilmemeli ve her evcil hayvan sorumlu, sevgi dolu ve şefkatli bir evi hak ediyor. Bunun sağlayabileceğiniz bir şey olup olmadığını dikkatlice düşünün. Emin değilseniz araştırmaya devam edin, diğer insanların köpekleriyle vakit geçirin ve sahiplenmeye karar vermeden önce tamamen hazır olduğunuzdan emin olun.
Son olarak hep söylediğim bir söz vardır.


Her köpek bir yuvayı hak eder ama her yuva bir köpek hak edemez...


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER