Köpek alırken yapılan 5 hata

Bir köpeği benimsemek ve sahiplenmek heyecan verici ve eğlenceli bir deneyimdir, ancak aynı zamanda da son derece stresli olabilir. Bir köpeği evlat edinmeye, sizin için doğru cinsi bulmaktan, yaşam durumunuz için ideal bir köpek bulmaya, bir köpek ırkı seçmek kolay değildir. Bir köpeği eğitmek ve yetiştirmek o kadar karmaşıktır ki, köpek sahipleri kendilerini genellikle köpeğin davranış biçimini ve yaşam kalitesini etkileyebilecek hatalar yaparak bulurlar.

Köpek sahipleri tarafından yapılan hatalar yaygındır. Eğer bir köpek sahibiyseniz ya da bir köpek almayı düşünüyorsanız, bu yazı köpek sahiplerinin yaptığı bazı yaygın hataları detaylandıracaktır, böylece onları yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Ortak Köpek Sahibi Hataları

Evlat edinme yolculuğunuza başlarken, sizin için doğru olan köpeği bulmak ve doğru şekilde eğitmek için bazı yollar araştırmak önemlidir. Ayrıca kiminle yaşadığınızı, fiziksel yeteneklerinizi, mali durumunuzu ve nerede yaşadığınızı da dikkate almanız gerekir. Bunları düşündüğünüzde, aşağıdaki yaygın hatalardan bazılarından kaçınmanız da çok önemlidir. 

  1. Veteriner ve Tıbbın İhmal Edilmesi

Bu belki de köpek sahiplerinin yaptığı en yaygın hatadır; özellikle de köpek sahipleri, köpeklerini veterinere götürmeyi veya ona uygun ilacı vermeyi ihmal ederler. Bazen, yeni köpek sahipleri köpeğin tıp ve veteriner açısından neye ihtiyaç duyduğunun tam olarak farkında değildir ve sonuç olarak köpeğin sağlığı zarar görür. Örneğin, birçok yeni köpek sahibi, köpeğini kabul ettiklerinde yeterli araştırma yapmadığı için köpek kalp kurdu veya kene ilacını ne zaman vermeye başlaması gerektiğine dikkat etmez.

Ya da köpek sahipleri köpeklerini düzenli olarak veterinere götürmezler. Bununla birlikte, köpek sahipleri her zaman köpek sağlığını diğer birçok şeyin üstüne koymalı ve tüylü arkadaşlarını sağlıklı tutmak için ellerinden geleni yapmalıdır.

  1. Bir Köpek Cinsi Üzerinde Uygun Araştırma Yapmadan Sahiplenmek

Bir köpeği evlat edinmeden önce, potansiyel bir sahip, aklındaki cins hakkında doğru araştırma yapmalıdır. Potansiyel bir sahibi, yaşam durumu ve fiziksel yetenekleri göz önüne alındığında köpek için kaliteli bir yaşam sağlayabileceklerinden emin olmalıdır. Özellikle yaşlıların bu hataya dikkat etmesi gerekir, çünkü yaşlılar tüm ırkları besleyemezler, genç bir kişinin yapabileceği sorumluluğu alamayabilirler.

 Benzer şekilde, potansiyel bir sahip, köpek ırkının iyi bir üne ve önümüzdeki birkaç yıl içinde ne bekleyeceğine emin olmak için köpek ırkını araştırmalıdır. Bu hatadan kaçınmak, sizin için doğru olan köpeği almanızı ve cins seçiminizden memnun olmanızı sağlayacaktır.

  1. Uygun Egzersiz ve Aktivite Miktarını Sağlamamak

Çoğu zaman, köpek sahipleri, programlarına uymadığı için köpeklerine ihtiyaç duydukları uygun miktarda egzersiz sağlamayı ihmal ederler. Köpek sahipleri genellikle köpeklerini yürüyüşe çıkarmak  ve oynaması için zaman ayıramaz. Bu sadece köpeğin sağlığını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda genel yaşam kalitelerini de etkileyebilir.

Köpek sahipleri her gün köpeklerini yürümek ve eğlendirmek için zaman ayırmalı, böylece köpek sağlıklı kalır ve kaliteli bir hayat yaşar. Potansiyel bir köpek sahibi “Köpeğimi her gün yürütmek için zamanım yok” veya “İşimle çok meşgulüm, oynayacak zamanım yok” diyorsa, o zaman yeniden düşünmesi gerekir bir köpeği benimsemek ve ihtiyaçlarını karşılamak çok önemlidir. 

  1. Eğitime Yeterli Çaba Harcamamak

Yanlış davranan köpekler, sahiplerinin eğitimine girmedikleri eğitim eksikliği veya asgari çaba nedeniyle muhtemelen oldukları gibi olurlar. Köpek sahipleri, köpeklerinin davranışlarını ele almaları için onları durdurabilmeleri ve böylece yaşam boyu alışkanlıklar haline gelmemeleri için uygun eğitim tekniklerini araştırmalıdır. Köpek sahiplerinin köpeklerini eğitmelerini reddetmesi yaygındır, çünkü çok fazla zaman ve çaba gerektirir, ancak bu, erken alışkanlıklardan kurtulmak önemlidir, böylece herhangi bir kötü alışkanlıktan kurtulabilirler.

Köpek sahipleri tarafından ele alınmayan bazı yaygın yanlış davranış alanları şunlardır:

havlama

Isırma

Hırıltı

Eve tuvalet yapması

Kemirme

Köpeğiniz bu davranışlardan herhangi birini uygularsa, onları durdurmanın yollarını arayın veya çok geç olmadan bir Uzman köpek eğitmeni ile iletişime geçin.

  1. Hazır Olmadan Bir Köpek Almak

Ne yazık ki, birçok kişi hazır olmadan önce bir köpeği kabul eder ve sahibi gerçekten ona bakmaya devam edemezse, çoğu zaman köpek barınağa gider. Bir köpek almadan önce, onun bir mal olmadığını ve kendi yaşamına uyup uymadığını düşünmelidir. Daha sonra, sahibi istediği cinsi düşünmeli ve o köpeğin kendileri için doğru olduğundan emin olmak için uygun araştırma yapmalıdır.

Size Uygun Köpeği Bulun

Bir köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bu yaygın hatalara dikkat edin, böylece onları yapmaktan kaçınabilirsiniz. Sahiplenme yolculuğunuza başlarken, olabilecek en iyi köpek sahibi olacağınızdan emin olmak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olun. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER