Köpeğinizi Arı sokarsa ne yapmalısınız?

Köpek Arı Sokması? İşte Yapmanız Gerekenler

Köpek Arı Sokması

Kışın bahara dönüşmesiyle birlikte çiçekler açmaya başlar. Bu çiçekler arılar gibi sokan böcekleri cezbeder ama arılar ve köpekler her zaman anlaşamazlar. Genellikle köpeğinizin merakı ve arkadaş canlısı doğası harika bir şeydir. Ancak bir arıyla arkadaş olmak sorunlara neden olabilir.

Bazı köpekler arıları yer ve ağızlarından sokulur. Diğer zamanlarda, köpekler bir arı tarafından pençelerinden veya burunlarından sokulur! O zaman köpeğinizin arı sokmasına alerjisi varsa endişelenebilirsiniz. Köpeğinizi arı soktuğunda nasıl görünür? Köpeğinizi arı soktuğunda onun için ne yapabilirsiniz? Bir köpeğe arı sokması nasıl tedavi edilir? Endişelenmeyin… Tüm bu soruların cevaplarını sizin için bulduk!

Arı Sokmasının Belirtileri

Size bir arı getirmesi dışında, köpeğinizin bir arı tarafından sokulup sokulmadığını anlamanın en kolay yolu, yüzünde veya vücudunda herhangi bir şişlik belirtisi olup olmadığına bakmaktır. Köpeğiniz yüzünü tırmalıyorsa veya vücudundaki herhangi bir nokta sokulmuşsa size bir şeylerin yanlış olduğunu söyleyebilir.

Köpekler meraklı olduklarından, arı sokması için yüzler yaygın yerlerdir. Köpekler bir arıya bastığında patiler başka bir olası noktadır. Ve sonra onu şişmiş, ağrılı pençesini tutarken göreceksiniz.

Arı Sokması Ciddi Olduğunda

Köpeğiniz ağzından veya boğazından sokulursa, bölge şişebilir ve nefes almasını engelleyebilir ve bu acil bir durum olabilir. Diğer köpeklerin arı sokmalarına karşı güçlü alerjik reaksiyonları olabilir. Bu tip alerjik reaksiyon dakikalar veya saatler içinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bu şiddetli semptomlardan bazılarına dikkat edin.

Nefes almada zorluk (yüz ve boyun çevresinde şişlik olup olmadığına dikkat edin)

bol salya

Baş dönmesi, ajitasyon veya oryantasyon bozukluğu

Zayıflık veya yürüme zorluğu

nöbetler

Kusma veya ishal

Bu ciddi reaksiyonlardan herhangi biri veteriner ziyareti gerektirir. Ama oraya giderken, köpeğinize homeopatik ilaçlardan birini verin bu nedenle bu ilaçları elinizde bulundurmak köpeğinizin hayatını kurtarabilir. Acil servise ne zaman gitmeniz gerektiğini öğrenin…

Acil Olmayan Arı Sokmaları

Daha az ciddi arı sokmaları için yapmanız gerekenler burada.

Daha az şiddetli reaksiyonlar için yapılacak ilk şey, arının köpeğinizde iğne bırakıp bırakmadığını kontrol etmektir. Arılar, eşekarısı ve yaban arısı gibi diğer sokan böceklerin aksine iğnelerini geride bırakırlar. Arı iğneleri zehir içerir, bu nedenle iğne köpeğinizde ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar fazla zehir alır. Ayrıca bal arısı iğneleri dikenlidir, bu da onları daha acı verici hale getirir.

 

Köpekten Arı İğnesi Nasıl Çıkarılır?

Köpeğinizin arı iğnesini çıkarmak için hızlı hareket edin. Ama köpeğinize daha fazla zehir sıkmadan iğneyi dikkatli bir şekilde çıkarmalısınız.

İlk olarak, köpeğinizin hareketsiz kaldığından emin olun. İğneyi kredi kartı, anahtar veya tırnağınız gibi düz kenarı olan bir şeyle kazıyabilirsiniz. Bazı insanlar iğneyi sıkarak daha fazla zehir salabilecekleri için cımbız kullanmamanın en iyisi olduğunu söylerler. Ancak bir California Üniversitesi araştırması, cımbız kullanarak iğneyi daha hızlı çıkarmanın en iyisi olduğunu buldu.

Arı iğnesini köpeğinizden çıkardıktan sonra, sokulan bölgeyi sabun ve suyla temizleyin. Ardından, köpeğinizi olabildiğince rahat ettirmek için bazı topikal ilaçlar kullanabilirsiniz.

PROFESYONEL İPUCU

Aşağıdaki homeopatik ilaçlar elinizde varsa, köpeğinizin arı soktuğunu öğrenir öğrenmez bunları verin. Siz sokma bölgesiyle ilgilenirken onlar da semptomlarını çabucak rahatlatacaktır.

Arı İğnesinden Rahatsızlığı Azaltmanın Doğal Yolları

Köpeğinizin rahatsız olduğunu veya acı çektiğini görmekten nefret ediyorsunuz ve bir şeylerin yanlış olduğunu, bir arı tarafından sokulduğunu anlayacaksınız. İşte rahatsızlığını hafifletmenin bazı yolları… ve bunların hepsi muhtemelen zaten evde sahip olduğunuz şeyler. 

Buz paketi

Bunu yapmanın en kolay yolu, bir seferde 10 dakika boyunca yaraya bir buz torbası uygulamaktır. Bu şişliği azaltacak ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

Karbonat

Köpeğinizin soktuğu yerdeki sokmayı azaltmaya yardımcı olacak kalın bir macun oluşturmak için kabartma tozu ve suyu karıştırabilirsiniz. Karışımı birkaç dakika sokulan yerde bekletin ve sonra durulayın.

Yulaf ezmesi

Yulafları ince bir toz haline getirin ve su ekleyin. Durulamadan önce 15-20 dakika arı sokma bölgesine koyun.

Bal

Bal ağrı ve yara iyileşmesine yardımcı olabilir. Bölgeye biraz çiğ bal sürün.

muz

Köpeğinizle dışarıdaysanız, bir yerden muz bulun. Çoğu insanın bir ot olduğunu düşündüğü bu yatıştırıcı bitki her yerdedir! Ağzınızda biraz çiğneyin ve ardından sokma bölgesine uygulayın.

cadı fındığı

Şişliği, ağrıyı ve kaşıntıyı azaltmak için bölgeye biraz cadı fındığı sürün.

Aloe Vera

Bir varsa aloe vera bitkisi, arı sokması acısını dindirmek için bir birdir yaprağı açın ve içindeki jeli kullanın. Yaprakları çoğu marketten satın alabilirsiniz (3 gün buzdolabında saklanabilir).

Bu topikal ilaçlar köpeğinizin acısını hafifletebilir. Gerektiğinde uygulamaya devam edin. Ama ona Benadryl gibi ilaçlar da vermek isteyebilirsiniz. Bundan kaçınmaya çalışın, çünkü Benadryl'in de aynı şekilde işe yarayan alternatifleri var ve tamamen güvenliler.

Neden Benadryl'den Kaçınmalısınız?

Benadryl alerjisi olanların çok iyi bildiği o küçük pembe haptır. Veteriner hekimlerin alerjiler ve anksiyete için sıklıkla önerdiği bir antihistamindir hatta arı sokmasına karşı alerjik reaksiyon sağlar. Ama şu var ki Benadryl, köpeğinizin semptomlarını bastırır. Bu arı sokması belirtileri rahatsız edici olsa da köpeğinizin iyileşmesine yardımcı olur.

Benadryl'in ayrıca birçok yan etkisi vardır ve dozlama marjları dardır, bu nedenle çok fazla vermek kolaydır. Benadryl'in olumsuz etkileri, aşağıdaki gibi ciddi sorunları içerir:

Ateş

nöbetler

Solunum Problemleri

Hızlı kalp atış hızı

Yürüyememe

İşeme zorluğu

Bu yüzden Benadryl'den kaçının (veterineriniz onu kullanmanızı söylese bile)  ve aşağıdaki homeopatik ilaçları deneyin.

Arı Sokmaları İçin Homeopatik Çözümler

Arı sokması için en iyi çareler iki homeopatik ilaçtır. Etkili ve hızlı hareket ederler, bu nedenle köpeğinizin ağrısını ve şişmesini birkaç dakika içinde giderirler. Pek çok ilk yardım durumu için harika çözümlerdir, bu nedenle arı sokması veya başka herhangi bir böcek ısırığı veya sokması durumunda elinizin altında bulundurmanız iyi olur. 

Ledum palustre  (30C veya 200C): böcek sokmaları veya delinme yaraları için kullanın

Apis mellifica  (30C veya 200C): kırmızı veya şiş ısırıklar veya sokmalar ile alerjik reaksiyonlar için kullanın

Isırılan bölge soğuk ve kabarıksa, önce Ledum'u deneyin. Kırmızı, kaşıntılı, ağrılı ve çok şişmişse, önce Apis'i deneyin.

Nasıl Doz verilmeli

İlaçlar küçük pelet tüplerinde gelir. Arı sokmasından sonra mümkün olan en kısa sürede köpeğinize 2-3 pelet verin, ardından dozu 15 dakika içinde tekrarlayın. O zamana kadar iyileşme görmelisiniz. Eğer öyleyse, geri kaymadığı sürece yeniden doz vermeye gerek yoktur. Ancak ilk yarım saat içinde şişlik ve ağrı azalmazsa, aynı doz programını kullanarak diğer çareyi deneyin.

 

İşte birkaç ipucu…

Peletlere ellerinizle dokunmamaya çalışın. Onları şapkadan doğrudan köpeğinizin ağzına doğru itin.

Daha kolay bir yöntem, peletleri küçük bir bardak kaynak suyuna (musluk suyuna değil) koymak, kuvvetlice karıştırmak ve bir çay kaşığı veya damlalık kullanarak köpeğinizin diş etlerine biraz koymaktır.

Yeniden doldurmak için aynı suyu kullanın. Diğer çareye geçmeniz gerekiyorsa, temiz bir bardakta yeni bir parti yapın.

Arı sokması rahatsızlığı bir veya iki günden fazla sürmemelidir. Çoğu durumda köpeğiniz saatler içinde kendini daha iyi hissetmelidir. Bu arada, köpeğinizi şımartmak ve rahatsızlığından uzaklaşmasına yardımcı olmak ve ona bolca ilgi göstermek harika bir fikirdir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER