Köpeğiniz Size Olan Sevgisini Nasıl Gösterir?

Köpeğiniz aşağıdaki davranışlardan herhangi birini gösteriyorsa, bu işaretler sizin için değişmez sevgisini gösterir.


Eve Geldiğinde Çıldırıyor
Hepimiz gördük. Ön kapıda yürürsünüz ve köpeğiniz tarafından hevesle karşılanırsınız, kuyruk ağzında bir oyuncakla sallanır - ve muhtemelen çok fazla atlama! Bu en gerçek haliyle aşktır.
Özel Yüz İfadeleri
Bir köpeğin sevgisi sadece kuyruk sallama değil, aynı zamanda yüz ifadeleriyle de ilgilidir . Japonya'da yapılan bir çalışmada , köpekler ebeveynlerine, bir yabancıya, bir köpek oyuncağına ve onaylamadıkları bir ögeye tanıtıldı. Ebeveynlerini görünce köpekler hemen kaşlarını (özellikle sol kaşlarını) kaldırdı . Bir yabancı gördüklerinde, önemli ölçüde daha az yüz hareketi vardı ve hareket sağ kaşta görüntülendi. 

Benzer şekilde, tanıdıkları ve bağlandıkları birini gördüğünde, köpekler sol kulaklarını geri kaydırdı. Araştırmaya göre, bu, yeni biriyle tanıştığında veya sevmedikleri bir şey gördüğünde köpeğin daha fazla rezerve edileceğini gösteriyor.

Gerçekten sana bakıyor
Köpeğiniz sizinle devamlı göz teması kuruyorsa bu size aşık olan bir köpek anlamına geliyordur. köpek eğitimlerim de sahiplerin köpeklerinin gözüne bakarak yanlışı ve doğruyu anlatabileceklerini söylerim. Onlarla göz teması kurmaktan çekinmeyin lütfen.

Neden? Çünkü köpeğiniz size baktığında, yeni annelerin bebekleriyle bağ kurmasına yardımcı olan aynı hormon olan oksitosin salınır . Bu göz teması köpeğinizin size olan sevgisini gerçekten gösterir.

Eve döndüğünüz anda onunla göz teması kurmanızı önermiyoruz çünkü o an enerjisi tavan yapabilir ve siz gözlerine baktığınızda sizinle oyun oynamak isteyebilir. eğer kızarsanız da Hemen bir şeyin farklı olduğunu hissedecek ve muhtemelen uzağa bakacaktır. Bunun yerine, gün boyunca göz temasını sürdürmek için zaman ayırın ve köpeğinizin nasıl tepki verdiğini görün.

Seninle Esner
Hepimiz esnemenin bulaşıcı olduğunu duyduk ve bir arkadaşım bir konuşma sırasında esnerken bunu deneyimlemiş olabilir. (Sadece esniyor muydun? Esneme hakkında okumak bile seni esnetebilir!). Ama köpeklerin aynı hissi yaşadığını biliyor muydunuz?

Canlı Bilime göre , yakın tarihli bir çalışma esnemenin içimizdeki empatiyi gösterdiğini gösteriyor. Başka bir deyişle, insanlar empatik oldukları için, akranlarında ki esnemeyi hissederler. Bir köpeğin empatisini ölçmek neredeyse imkansızdır, ancak esnemenin insanlarıyla bir bağı sembolize etmesi muhtemeldir .

Bu çalışmada, köpekler, bir yabancıya kıyasla, sahipleri esnediğinde esneme olasılığı daha yüksekti. İnanması zor? Evde test edebilirsiniz. Köpeğiniz hemen geri dönmezse cesaretiniz kırılmasın; esnemeyi tanımayabilir ve onun yerine neden sırıttığınızı merak ettiğinizi merak edebilirsiniz. Bu durum Köpek eğitimi ile ilgili değildir.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER