Köpeğiniz neden sinirli ve öfkeli olur?

Eve geldiğinizde köpeğiniz sizi her zamanki gibi karşılamıyorsa veya bir kasırga gibi görünüyorsa, köpeğinizin ayrıldığınız için size kızdığını düşünebilirsiniz. İşte köpekler ve öfke hakkında bilmeniz gerekenler ve köpeğinizin üzgün olup olmadığını nasıl anlayacağınız.

Köpekler ve Öfke

Köpeğinizin size kızgın olup olmadığı sorusunun yanlış sorulacağı ortaya çıktı. Köpekler bir duruma gerçekten üzülebilse de, birisine sizin yaptığınız gibi kızmazlar. Eğitmenlere göre öfke, psikologların ikincil bir duygu olarak adlandırdıkları şeydir; bu, korku ve üzüntü gibi birincil duygulara insani bir tepkidir. Öfke, köpeklerin gerçekten deneyimleyemeyeceği kadar karmaşık bir duygudur; ancak köpekler, insanların öfkeyi gizlemek için kullandığı daha temel duyguları deneyimleyebilir.

Köpeğiniz bir nesne veya durum ile ilham verdiği duygular arasında ilişki kurabilirken, örneğin, bir köpek yavrusu basamaklardan inip bir oyuncak taşırken incinebilir ve daha sonra oyuncağı zararlı bir şeyle ilişkilendirebilir - aslında bunun hakkında düşünmezler. Onlara göre bu nesnenin hatasıdır. Onları mutsuz eden her şey için sizi suçlamak köpeğinizin aklına gelmez.

Köpeğinizin Üzgün ​​Olduğunun İşaretleri

Köpeğiniz, size kızgın görünmelerini sağlayacak şekillerde üzgün olduklarını iletmeye çalışabilir. Aslında büyük olasılıkla, sadece duygularını iletmeye çalışıyorlar ve sıkıntılarının kaynağını durdurmak için sizden yardım bekliyorlar. İşte genellikle yanlışlıkla bir evcil hayvan ebeveynine karşı öfke olarak yorumlanan yaygın köpek davranışları.

Mobilyaları kemirmek

Sizce ne anlama gelebilir? Köpeğiniz intikam alma girişiminden ziyade, muhtemelen sıkılmıştır ve arkadaş ya da başka bir eğlencenin yokluğunda çaresizce eğlenmek için çaba sarf etmektedir.

Yapmanız gerekenler: Yavrularınızı yalnız bıraktığınızda oyuncaklarını verdiğinizden emin olun. En iyi oyuncak türü etkileşimli olandır, tıpkı bir yapboz veya ödüllü oyuncak gibi. Radyoyu veya TV'yi açık bırakmak, yavrularınızın daha az yalnız hissetmesine de yardımcı olabilir.

Hırıltı

Bu ne anlama gelebilir: Eğitmenlere göre, hırıltı genellikle köpeğinizin bir şeyin onları üzdüğünü ve bunun durmasını istediğini size bildirme şeklidir. Köpekler, kaynakları korumak gibi öfkeyle ilgisi olmayan çeşitli nedenlerle hırlarlar. Sizden ya da başka bir hayvanın onlardan alabileceğinden korktukları bir yiyecek ya da bir oyuncak için hırlarlarsa sebebin bu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Benzer şekilde, onları rahat bir yerden hareket ettirirseniz bir hırıltı duyabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler: Hırıltı için köpeğinizi cezalandırmayın veya ona bağırmayın. Bunu yapmak, davranışı daha da kötüleştirebilir veya onları ısırmaya zorlar veya onu korkutabilir. Bunun yerine sakin olun ve davranışı görmezden gelin. Kaynakları koruyan bir köpekten bir şey almanız gerekiyorsa, nesneyi kaldırırken onların dikkatini dağıtmaya çalışın ama başka bir oyuncak ile kandırmayın. Gözlerinin beyazını gösterme, düzleştirilmiş kulaklar, tekrarlayan dudak yalama veya çıplak dişler gibi diğer saldırganlık belirtilerine dikkat edin. Bu işaretlerden herhangi birini görürseniz, köpeğinizi yalnız bırakın ve nesneye olan ilgisini kaybetmesini bekleyin. Aksi takdirde, ısırılma riskiniz vardır.

Eşyalarının üstüne işemek

Sizce bu ne anlama gelebilir? Köpeğinizin inatla yerde bıraktığınız çamaşır yığınına işediğini düşünseniz de, gerçek şu ki köpeklerin eşyalarınıza işemesinin birkaç nedeni vardır. Eğitmenlere göre, köpeklerin evcil hayvanlarının ebeveynlerinin eşyalarına işemesinin bir nedeni, bölgelerini işaretlemektir. Ayrıca, tuvalete gitmeleri gerektiğinde onları yeterince zamanında götürmediğiniz anlamına da gelebilir. Bu davranış çoğunlukla köpeğiniz evde yalnızken oluyorsa, ayrılık kaygısının bir işareti olabilir. Köpeğiniz evinizi harap ediyorsa ancak genellikle giysi yığınları gibi yumuşak yerlerde kazalar oluyorsa, idrar yolu enfeksiyonu veya idrar tutamama gibi bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Yapmanız gerekenler: Bu davranışa tıbbi bir sorunun veya ayrılık kaygısının neden olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize danışın. Aksi takdirde, köpeğinizin mesanesinin her zaman tercih ettiğiniz programa göre çalışmadığını ve gitmesi gerektiğini size bildirdiğinde dikkat ettiğinizden emin olun. Programınız, köpeğinizin ihtiyaçlarını hemen karşılayabilmenizi engelliyorsa, onları rahatlatmak için en iyi yerin dışarısı olduğunu unutmayın. Bu yüzden bir köpek gezdiricisini düşünebilirsiniz. Tuvalet molası için gizlice kaçma eğiliminde oldukları noktaların yakınında köpek eğitim pedleri kullanmak, içeriye girmeyi kabul edilebilir bir davranış olarak görmedikleri için son çare olarak düşünülmelidir. Ve köpeğinizin erişebileceği alanlarda kirli çamaşırları veya işemesini istemediğiniz diğer eşyaları bırakmaktan kaçının.

Senden Kaçmak

Sizce ne anlama gelebilir? Köpeğiniz sizden kaçıyorsa, muhtemelen bir nedenden dolayı stresli oldukları ve başa çıkmak için yalnız kalma zamanına ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Saklanmak, köpeğinizin acı içinde olduğunu da gösterebilir.

Yapmanız gereken: İlk olarak, bunu kişisel algılamayın. Köpeğinizin aslında size kızgın olmadığını unutmayın. Yavru köpeğinizin kendi kötü ruh halinize kapılması ve bu onların strese girmesine neden olması olasıdır. Parfümünüzün veya saç ürününüzün kokusu gibi zararsız bir şey de olabilir. Veya onlarla oynuyorsanız veya onlarla alay ediyorsanız, sinirli veya aşırı uyarılmış olabilirler ve sakinleşmek için alana ihtiyaçları olabilir. Her durumda, onlara kendi alanlarını vermek ve bu arada, üzücü bir his vermediğinizden veya köpeğinizi çok fazla zorlamadığınızdan emin olmak için kendinizi kontrol etmek en iyisidir. Onlara rahatlamaları ve kendilerini hazır hissettiklerinde size dönmeleri için bir şans verin. Köpeğinizin herhangi bir nedenle ağrı çektiğini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede onu veterinere götürmeniz en iyisidir.

Köpeğinizin bir dahaki sefere hareket ettiğinde size kızgın olup olmadığını merak etmek yerine, nasıl tepki vereceğinizi ve rahatlamasına yardımcı olacağını bileceksiniz. Köpeğinizin davranışını nasıl daha iyi okuyacağınızı bilmek, yalnızca aranızdaki bağı güçlendirmeye hizmet edecektir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER