Köpeğim uyuşuk hareket ediyor: Nedenleri ve nasıl yardım edilir.

Köpeğiniz yavaşlıyor, yorgun davranıyor veya eskisi gibi oynamayı reddediyorsa, sadece tembel olmama ihtimali vardır. Uyuşuk davranan veya egzersiz intoleransı belirtileri gösteren evcil hayvanların altında yatan ciddi bir durum olabilir. Özellikle, buna kalp hastalığı gibi ciddi bir durum neden olabilir. Köpeğiniz uyuşuk davranıyorsa veya normalden daha az aktifse, bu ipuçlarına dikkat etmek önemlidir. Köpeğinizin neden egzersizlere karşı toleranssız olabileceğini ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini anlamak için okumaya devam edelim.

Uyuşukluk Olası Nedenler

Bazı köpeklerin ağır aktiviteden sonra biraz yavaşlaması normaldir. Örneğin, köpeğiniz uzun bir günün ardından köpek parkında veya bir yürüyüşten sonra bir veya iki günü normalden daha fazla uyumak isteyebilir. Ancak, uzun süreli yorgunluk göz ardı edilmemelidir. Egzersiz intoleransı, kalp hastalığı gibi büyük sorunlar için sadece bir kırmızı bayraktır, ancak kas ağrısı gibi hafif sorunlardan konjestif kalp yetmezliği gibi ciddi durumlara kadar bir dizi başka soruna da işaret edebilir. Köpeğinizin uyuşuk davranmasının birkaç olası nedenini aşağıda sıraladık.

 Parvovirüs veya köpek kulübesi öksürüğü dahil enfeksiyon veya hastalık

Kalp sorunları

Karaciğer sorunları

Diyabet veya hipoglisemi

Hipotiroidi

Parazitler

İlaçların yan etkileri

Zehirlenme veya travma

Bazı bilim adamları şu belirtilere dikkat etmenizi öneriyor. İştahsızlık, öksürük veya bayılma gibi diğer semptomlarla birlikte egzersiz intoleransının da pulmoner hipertansiyonun (akciğerlerde yüksek tansiyon) veya diğer kardiyovasküler hastalıkların bir işareti olabileceğini söylüyorlar.

Köpeklerde Egzersiz intoleransı ve letarji belirtileri

Köpeğinizin yavaş hareket edip etmediğini söylemek genellikle oldukça kolaydır. Aşırı uyku, düşük enerji, heyecan eksikliği ve cevap vermeyen bir uyuşuk köpek. İşte bu belirtiler de hasta olduğunu gösteren tüm açık işaretler vardır. Egzersiz intoleransı, özellikle köpeğinizle düzenli olarak yürümez veya oynamazsanız, tespit etmek daha zor olabilir. Daha hafif vakalarda köpeğimiz yürümeyi ya da normal bir oyunu bile istemeyebilir. Fiziksel aktiviteyi takiben öksürme, ağır nefes, nefese nefes kalma veya zor nefes alma da egzersiz intoleransına işaret edebilir. Aşırı vakalar da kafa karışıklığı, yönelim bozukluğu, tuvalet eğitiminde bir gecikme, vücut ısısında artış, yalpalama ve hatta yürürken düşmeyi içerebilir.

Yardım için Yapmanız Gerekenler

Köpeğinizin uyuşuk davrandığını veya olağan egzersiz seviyelerine tolerans göstermediğini fark ederseniz, onu koşmaya zorlamamak önemlidir. İpuçlarını takip edin ve oynamayı durdurmasına veya gerekirse yürüyüşünü kısa kesmesine izin verin. Diğer ciddi semptomları izleyerek ona yakından bakın. Başka endişe verici davranışlar fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurmalısınız. Köpeğiniz başka bir belirti göstermiyorsa, bir iki gün bekleyin. Yavrularınızın enerjisi düzelmezse veya durumu kötüleşirse, veterinerinize başvurun. Bununla birlikte, bayılma veya düşme gibi aşırı belirtiler gösterirse, derhal bir acil servisi olan veterinere götürün.

Köpeğinizin Teşhisi

Veterinere girdikten sonra köpeğiniz iyice muayene edilecektir. Veteriner muhtemelen herhangi bir topallık, yaralanma veya ağrı belirtisi ve olası tümörleri arayacaktır. Ayrıca altta yatan sağlık durumlarını kontrol etmek için kan ve idrar testleri yapacaktır. Muhtemelen yavrularınızın kalbinin elektriksel aktivitesini kontrol etmek için bir elektrokardiyograf makinesine bağlanması ve kalbini ve akciğerlerini incelemesi için göğüs röntgeni çekilecektir. Veterineriniz ayrıca yavrularınızın durumunu teşhis etmeye yardımcı olmak için bir ultrason, BT taraması veya MRI önerebilir. Veterinerinize köpeğinizin aldığı herhangi bir ilacın bir listesini sağlayarak, diyetiyle ve yaşam tarzıyla ilgili ayrıntılardan bahsederek ve yavrularınızda fark ettiğiniz diğer semptomlardan veya değişikliklerden bahsederek uygun bir teşhis elde etmenize yardımcı olabilirsiniz.

Teşhis Sonrası Ne Yapmalı

Uyuşukluk ve egzersiz intoleransı, kendi başına bir durum değil, bir problemin belirtileridir. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu bakım türü, teşhis konulduğu duruma bağlı olacaktır. Veterinerin değerlendirmesine bağlı olarak, köpeğiniz iyileşebilir ve eski aktivite düzeylerine dönebilir. Bununla birlikte, köpeklerdeki kalp hastalığı ve diğer ilerleyici hastalıklar, yaşamının geri kalanı boyunca egzersiz ve aktivitede değişiklikler gerektirebilir. Veterinerinizle yavrularınızın durumu ve ne kadar fiziksel aktivite yapabileceği hakkında konuşun.

Egzersiz Alternatifleri

Köpeğiniz kuvvetli aktivite ve egzersizle kısıtlanmışsa, kilosunu kontrol etmek zor olabilir. Aşırı kilo bazı rahatsızlıkları şiddetlendirebileceğinden, bu ele alınması gereken bir sorundur. Yavru köpeğinizin tanı ve tedavi planına bağlı olarak, veterineriniz onun durumuna uygun özel bir reçete ve yemek planı yapabilir. Aksi takdirde, veterinerinizle kilo kontrolü için köpek maması tavsiyesi üzerine konuşun, bu durum egzersiz yapmazsa "yavru yağ" tutmamak adına yardımcı olabilir. Köpeğinizin yaşa uygun bir köpek maması yediğinden emin olmak da kilosunu yönetmeye yardımcı olabilir. Doğru beslenme de hayati önem taşır. Köpeğiniz, enerji seviyelerini yükseltmek için ihtiyaç duyduğu doğru besinleri almıyorsa, bu uyuşukluğuna katkıda bulunan bir faktör olabilir. Belirli bir durum temelli köpek mamasına ihtiyaç duymasa bile veterinerinizle genel gıda önerileri hakkında konuştuğunuzdan emin olun.

Yaş Değerlendirmeleri

Tabii ki, köpeklerin yaşlandıkça biraz yavaşlaması normaldir. Eklem problemleri, kilo alımı ve yaşla daha çabuk yorulmak, yaşlı bir köpeğin daha az aktif olmasına neden olabilecek faktörlerdir. Ancak yaşlı köpekler ayrıca uyuşukluğa ve egzersiz intoleransına neden olan hastalık türlerine daha duyarlıdır; Köpeğinizin yaşına bakılmaksızın, normalden çok daha yorgunsa, onu gözlemlemek önemlidir. Bunlar asla göz ardı edilmemesi gereken kırmızı bayraklardır.

Bir köpeğin aktivite seviyesi sağlığının güçlü bir göstergesi olabilir. Bu nedenle bir köpek ebeveyni olarak, onun  sağlığı için normal rutin egzersizlerine dikkat etmeniz önemlidir, böylece kendisi gibi davranmadığını fark edebilmeniz için. Köpeğinizle rutin olarak oynama veya yürüme alışkanlığınız yoksa, normal aktivite seviyesine aşina olmanız için şimdi başlayın. Köpeğiniz uyuşuk davranıyorken hızlı hareket ederek, erken aşamalarında ciddi bir hastalığı yakalamaya yardımcı olabilir ve evcil hayvanınızın sağlıklı, mutlu bir yaşam sürmeye devam etme şansını artırabilirsiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER