Köpeğim Tasma ile yürürken saldırıyor ne yapmalıyım?

TASMA SALDIRGANLIĞI

 Öne Çıkan tasma hamlesi, tasma tepkisi ve tasma saldırganlığı, bir köpeğin tasmaya bağlıyken sosyal bir durumda kısıtlanmış, sinirli ve rahatsız hissetmesinden kaynaklanan tüm davranışlardır. Normal koşullarda, serbest bırakılan bir köpek, kendisi ve bir korku kaynağı arasına yeterli mesafe koyabilecektir. Ancak aynı köpek tasmalıysa ve bu mesafeyi artıramıyorsa, korku kaynağının ortadan kalkacağını umarak tepki gösterecek veya savunmacı davranacaktır.

Köpeğinizin davranışı başarı ile pekiştirilirse (yani mesafe arttırılmışsa), benzer bir uyaranla karşılaştığında tekrar aynı şekilde tepki vermesi muhtemeldir.

Tasması üzerinde hamle yapan ve saldıran bir köpeği yürümek hoş bir deneyim değildir. Bir problemin öngörülmesi, tasmadan köpeğe aktarılan insan gerginliğine neden olma eğilimindedir ve bu da saldırma davranışını etkili bir şekilde daha da kötüleştirir. Köpek ve sahibi, daha sonra, değiştirilmesi zor hale gelen kısır bir gerilim ve tasma hamlesi döngüsüne kilitlenir.

Reaktif Köpeğimi Nasıl Eğitebilirim?

Köpeğinizin saldırma hareketini durdurmanın ilk adımı, önce rahatsızlığının nedenini belirlemek ve ardından onu rahatsız eden uyarana karşı duyarsızlaştırmaya çalışmaktır. Aynı zamanda, uyaranın artık endişe kaynağı olmadığını görmesi için onu şartlandıracaksınız.

Sosyal olan ve hüsrana uğradığı ve sadece uyarana ulaşmak istediği için bir ipucuna atlayan bir köpeğiniz varsa, ona saldırmanın hiçbir şey sağlamadığını, sakin davranışın ise selamlaşmasını sağladığını öğretmelisiniz. Sosyal ama sinirli bir köpeğiniz varsa, sakinleşene kadar onu kaynağından uzaklaştırın ve sadece tasması gevşediğinde selam vermesine izin verin.

Herhangi bir nedenle tasması üzerine atılan bir köpeği cezalandırmayın, özellikle çoğu köpek için geçerli olan bu davranışın nedeni güvensizlik ise.

Bu durumda daha rahat olmasına yardımcı olacak ceza kullanmak yerine köpeğinize o anda yapacak başka bir şey vermeye vurgu yapın.

Ceza, Durumu Daha Kötü Hale Getirir Ceza, tasma savurma davranışını daha da kötüleştirir ve bir köpeği daha güvensiz hale getirir, çünkü köpek, cezayı korktuğu uyaranla ilişkilendirmeye başlar.  Örneğin, köpeğiniz diğer köpekleri sevmiyorsa ve başka bir köpeği her gördüğünde kötü tepki verdiği için cezalandırılıyorsa, köpeğin görseli cezanın korkusu veya acısı ile ilişkilendirilecektir.  Bu nedenle, köpeğin zihninde, bir köpek görmek, başına hoş olmayan şeylerin gelmesi anlamına gelir, bu da gerçekten olumsuz bir çağrışım geliştirir: köpeklere yaklaşmak, acı veya korkuya eşittir.

Köpeğinizin Tehdit Altında Nasıl Hissettiğini Değiştirin

Olumlu pekiştirme teknikleri kullanarak, köpeğinizin belirli bir durum hakkındaki hislerini gerçekten daha iyiye doğru değiştirebilir ve dolayısıyla duygusal ve davranışsal tepkisini değiştirebilirsiniz. Örneğin, köpeğiniz uzakta başka bir köpek gördüğünde ve meraklı ama henüz rahatsız olmadığında, en sevdiği oyuncağını veya yemeğini çıkarın ve onunla oynayın veya onu besleyin. Kullandığınız oyuncaklar veya yiyecekler en yüksek değerde olmalı ve yalnızca bu öğretimi diğer köpeklerin yanında yaparken kullanılmalıdır.

Köpeğinizi oynamak veya beslemek, başka bir köpeğin yakınındayken sadece başka bir şeye odaklanmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda oynamaktan veya yemek yemekten aldığı zevk, o köpeğin varlığının sonucunu algılama şeklini değiştirecektir.

Şimdi başka bir köpeğin görüşünü, başına gelen ve kendisini iyi hissettiren olumlu şeylerle ilişkilendiriyor. Bu, köpeğinizin hissetme şeklini değiştirmenin anahtarıdır. Unutmayın, ceza o anda davranışı bastırmaya hizmet eder, ancak bir köpeğin duygusal olarak hissetme şeklini değiştirmeye yardımcı olmaz, bu olumlu teknikleri kullanırken daha uzun süreli başarı elde edersiniz.

Tasma ile Tepkisel Köpeğinizi Duyarsızlaştırma

Köpeğinizi, yaklaşan bir köpek gibi algılanan bir tehdide karşı duyarsızlaştırma, çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir veya bir süre alabilir. Her köpek farklıdır ve köpeğinizin hızında ilerlemek önemlidir. Köpeğinize, yanından geçen diğer köpeklerle rahat olmayı öğretmek için, bir arkadaşınızın veya eğitmeninizin size yardımcı olması için sakin, tepkisiz köpeklerini getirmesini sağlayarak başlayın.

Köpeğinizin rahat edebileceği ve başka şeylere odaklanabileceği bir mesafede durmasını sağlayarak eğitime başlayın.

Köpeğinizin hoşlandığı bir oyun oynayın, ona en sevdiği oyuncağını verin veya ona lezzetli yiyecekler verin.

Köpeğiniz herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermiyorsa, yardımcınızdan köpeğini biraz daha yakına getirmesini isteyin.

Köpeğinizi oynamaya veya beslemeye devam edin ve bol bol övgü verin.

Köpeğiniz herhangi bir zamanda olumsuz tepki verirse, arkanızı dönün ve tekrar oynayacak veya yemeği kabul edecek kadar sakinleşene kadar durumdan uzaklaşın.

Köpeğiniz olumsuz tepki veriyorsa, mesafeyi çok hızlı azalttınız. Yardımcı köpeği, köpeğinizin rahatlayabileceği bir mesafeye geri getirin ve işlemi tekrarlayın.

Bir 'Güvenlik oyuncağı' sağlayın Tasmayla gezen bazı köpekler, yürürken bir 'Oyuncağa' ihtiyaç duyar.  Bunlar daha çok emzik görevi görür.  Bu köpekler, yürüyüşün tamamında veya bir kısmında sevdikleri bir şeyi ağızlarında taşımayı gerçekten rahatlatıcı buluyor ve onları ortamda rahat tutuyor.  Köpeğinizin rahatlamasına yardımcı olmak için ihtiyacınız olan tek şey sevdiği bir oyuncak olabilir.

Eğitim Ne Kadar Sürecek?

Köpeğinizin rahatsızlık düzeyine bağlı olarak eğitim zaman alabilir, ancak bu eğitim tekniğinin etkileyici bir başarı oranı olduğu için pes etmeyin. Süreç boyunca sakin olun ve kendinizi gevşetin, yavaş yavaş, köpeğiniz size odaklanırken veya yanınızda sakince dururken diğer köpeğin geçebileceği noktaya kadar çalışın. Hiç tepki vermeden diğer köpeklerin yanından geçebileceğiniz noktaya geldiğinizde, köpeğiniz ilk selamını deneyimlemeye hazır olabilir.

Kendine güveni olmayan köpeklerin yüz yüze selam vermesine izin vermeyin çünkü bu çok fazla baskı olabilir, bu nedenle diğer köpeği takip edin veya her iki köpek de rahat olana kadar birbirleriyle paralel yürümeyi deneyin. Köpeğiniz rahatsa, ikiniz de birbirine doğru yay çizerek yürüyebilir, köpeklerinizi birkaç saniye yüz yüze selamlamasına izin verin ve ardından bu büyük adımı attıkları için ödüllendirerek onları mutlu bir şekilde birbirlerinden uzaklaştırabilirsiniz.

Uygun olduğunda, köpeğinizin yeni arkadaşıyla düzenli yürüyüşler yapmayı deneyin ve birlikte düzenli bir yürüyüş grubu oluşana kadar karışıma başka köpekler eklemeye başlayın.

Sadece diğer köpeklerle yürüyüş yapmanın zevkini yaşamak, köpeğinizin onların yanında daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Özet:

Çoğu köpeğin saldırması bir kişi, yer ya da bir şeyden korkmasından kaynaklanır. Davranışı yönetmek için önce korkuya neyin neden olduğunu belirlemelisiniz ve ardından olumlu eğitim yöntemlerini kullanarak köpeği bu korkuya karşı duyarsızlaştırmaya çalışmalısınız. Saldırgan bir köpeği asla tasma sarsıntılarıyla veya fiziksel güçle cezalandırmayın, çünkü bu sadece köpeğin bu durumdaki korkusunu ve kendine güvenini artıracaktır. Tasma saldırganlığını başarılı bir şekilde yönetmek zaman alabilir, ancak tutarlı kaldığınız ve köpeğin bazı şeyleri nasıl deneyimlediğine dair olumlu alternatifler sağladığınız sürece, köpeğin tasma üzerinde olma hissini tam anlamıyla değiştirebilirsiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER