Köpeğim masadan yemek istiyor ne yapmalıyım?

KÖPEKLERİN MASADAN YEMEK İSTEMESİ NASIL ÖNLENİR?

 Masada dilenmek yaygın bir şikayettir, ancak birçok insan köpeklerini masadan besleyerek bu istenmeyen davranışı sürekli olarak pekiştirir. İyi haber şu ki, bu neredeyse her zaman tamamen insan kaynaklı bir sorundur ve bu nedenle durumun kontrolünü yeniden kazanma gücünüz de vardır.

Bazı insanlar, yanlış bir şekilde, dilenmenin, bazı durumlarda 'sevimli' ile sınırlanan zararsız - biraz sinir bozucu - bir davranıştan başka bir şey olmadığını varsayar. Ancak gerçek şu ki, başarılı pozitif köpek eğitiminin pek çok yönü gibi, küçük (veya büyük) yalvarma davranışının azalmadan devam etmesine izin vermek, üstesinden gelinmesi çok daha zor olabilecek daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Köpeğimin Masada Dilenmesini Nasıl Durdurabilirim?

Bu davranışı engellemenin iyi yolu, köpeklerinizi asla yemek masasından beslememektir.

Köpeğiniz masada yalvarırsa, ayağa kalkın ve onu vücudunuzla engelleyin. Ona net bir fiziksel el işareti verirken 'geri' gibi bir sesli işaret kullanın.

Bir vücut bloğu, köpeklerin diğer köpeklerden alanı nasıl kontrol ettiğidir, bu nedenle vücut diliniz net bir mesaj gönderir.

Köpeğiniz masadan yeterince uzakta olduğunda, ona 'beklemesini' ve tekrar oturmasını söyleyin.

Köpeğiniz hareket etmeye çalışırsa, artık yaklaşamayacağını anlayana kadar işlemi tekrarlayın.

Ne yapması gerektiğini anlamadan önce bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir, bu yüzden sabırlı olun!

Köpeğinizin işini kolaylaştırmak için, masada yiyecek olmadığında eğitime başlayın ve ardından köpeğiniz daha yetkin hale geldikçe değerini artırarak, yavaş yavaş yiyecekleri tanıtarak davranışı kanıtlayın.

Köpeğinizin vücudunuzla gitmek istediği yeri engelleyin, ancak fiziksel olarak hareket etmeyin veya ona bağırmayın.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER