Köpeğim Diğer Köpeklerden Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Diğer Köpeklerden Korkuyor! Ne yapmalıyım?


Hiçbirimiz - insan, köpek, kedi, kirpi, fil ya da başka bir hayvan tamamen korkusuz değildir. Biyolojik olarak, biz buna bağlıyız. Korku, bizi hiper-alarm yaparak ve potansiyel tehditlerle savaşmaya veya onlardan kaçmaya hazırlayarak bizi güvende tutmanın yoludur .

Peki ya köpeğinizin en büyük korkusu diğer köpekler ise? Köpekler her yerde! Ev dışında, köpeğinizin en azından korktukları şeylerle yüzleşmesini sağlamalıyız. Köpek eğitimlerimde sahiplere şunu anlatırım. Bırakın köpeğiniz korkularıyla yüzleşsin ve onları kucağınıza almayın. Tabikide ilk başlarda onların zarar vereceğini düşünebilirler fakat yumuşak ses tonu ile korktukları şeyi yaklaştırarak güvenini sağlayabilirsiniz.
Bu göz korkutucu görünüyor, ama köpeğinizin diğer köpeklerin etrafında daha güvenli ve daha az korkutucu hissetmesine yardımcı olmak mümkün. Profesyonel bir köpek eğitmeni olarak, köpeklerden korkan bir köpeğe yardım etmeyi öneriyorum.

Köpeğimin diğer köpeklerden korkup korkmadığını nasıl anlarım?

Bazen, köpeğiniz havlıyor ve diğer yavruların varlığına tepki gösteriyorsa, korkuyu tanımlamak zor olabilir. “Agresif” görünen davranışlar genellikle dövüş ya da kaç tepkisinden kaynaklanır. Örneğin, köpeğiniz tasmalı olduğunda, yaklaşan bir köpekten kaçamazlar. “Uçuş” bir seçenek olmadığında, bir sonraki eylem şekli “savaşmak” tır.

Aşağıdaki bu davranışlar, köpeğinizin diğer köpeklerden korktuğu anlamına gelebilir.

Köpeğiniz diğer köpeklere havlar, veya çırpınır ise
Diğer köpekler yaklaştığında köpeğiniz dudaklarını abartılı bir şekilde esner veya yalarsa
Köpeğiniz yaklaşan köpeklerden uzaklaşmaya çalışıyorsa
Köpeğiniz başka bir köpek olduğunda gizlenirse
Köpeğiniz diğer köpeklerin etrafında titriyor veya sızlanıyorsa
Köpeğiniz mama yemeyi veya diğer köpeklerin etrafında oynamayı reddediyorsa

Köpeğim diğer köpeklerden korkuyorsa ne yapmam gerekir?
Köpeğinizin diğer köpeklerden korktuğundan şüpheleniyorsanız, ilk adım, onların zaten sahip oldukları korku üzerine olumsuz deneyimler yaşamalarını önlemektir. Köpeklerin hayvan olduğunu unutmayın; dünyadaki en iyi eğitimli yavruların bile öngörülemeyen anları vardır. Kötü sürprizlerden kaçınmak için başlangıçta bu kurallara bağlı kalın.

Köpeğinizi bir köpek parkına ya da tasmalı bir yere götürmeyin.
Köpeğinize yürüyüşlerde güvenli bir tampon bölge verin. Sokağın karşısına geçin, başka bir köpek geçerken bir araba yolunun üstünde bekleyin veya sokağa (dikkatlice!) Basarak yavru ile yaklaşan köpek arasına park edilmiş bir araba koyun. Asla kucağınıza almayın.
Asla köpeğinize bağırmayın ya da onları diğer köpeklerle etkileşime sokmaya zorlamayın. Bunun yerine köpeğinizi rahatlatın. Ses tonunuz ona çok iyi gelecektir.
Köpeğinizin ihtiyaçları için bir savunucu olun. Çok korkan bir köpeğiniz varsa eğer ona zaman vermemiz ve korkularını yenmesini yavaş yavaş sağlamalıyız. Birisi köpeğini getirip tanıştıralımmı diye sorarsa kibarca hayır deyin ve devam edin.

Köpeğimi rahatlatmak onların korku dolu davranışlarını güçlendiriyor mu?

Kısa cevap: hayır. Köpeğinize nazik sözler ve şefkatle güven vermek, övgü ya da ödüllerin, çağrıldığında gelmek gibi diğer davranışları pekiştirme biçimini değiştirmez. Korku, mantığın doğduğu bir yanıt değildir. Bir davranışı ödüllendirmek, onu sadece köpek bilinçli olarak hareket ediyorsa yapılmalıdır, vücutları bir tehdide tepki veriyorsa değil.

Bunu insani terimlerle düşünün. Çoğu örümcek tamamen zararsız olduğunda bazılarımızın örümceklerden korkması mantıklı mıdır? Ya da bazılarımız araba kullanmaktan çok daha güvenli olduğunda uçmaktan korkuyorlar mı? Hayır. Korku, mantıktan değil, derinlemesine duygudan gelir. Köpek eğitimi esnasında bunu sahiplere her seferinde söylerim.

Korkulu arkadaşınız bir uçuşta yanınızdaysa, kendilerini daha iyi hissettirme olasılığı daha yüksektir: onlara bağırmak ve onlara saçma olduklarını veya komik hikayeler ve bol miktarda çikolata ve şarapla güvence verdiklerini mi söylüyorsunuz? Nezaket ve anlayış yoluna giderseniz, bir sonraki uçuşta sizinle olan olumlu deneyimi hatırlama olasılıkları vardır. Bunu devam ettirin ve zamanla arkadaşınızın uçma korkusunun azalmasını sağlayın. İşte köpeğinizin korkusunu yenmesini sağlamakta buna benzer.
Aynı prensip korkulu bir köpeği rahatlatmak için de geçerlidir.

Yavrularımın diğer köpeklerden korkmalarının üstesinden nasıl gelebilirim?

Korku çok derinden oturmuş, duygusal bir tepki olduğu için köpeğinizin üstesinden gelmesine yardımcı olmak zor olabilir. Korkusuz olmanın açık ve kolay bir yolu yoktur ve her köpek farklı bir tavırla hareket eder.

Duyarsızlaştırma ve dengeleme, bir köpeğe korkuları boyunca yardımcı olmak için sahip olduğumuz en iyi seçeneklerdir. Özetle, şu şekilde çalışır:

Köpeğinizin eşiğini belirleyin. Köpeğiniz, dışa korku belirtileri göstermeye başlamadan önce yabancı bir yavruya ne kadar yaklaşabilir? Bu mesafe 20 metre veya 5 metre olabilir. Her neyse, köpeğinizin eğitiminizin başında bundan daha yakın olmasına asla izin vermemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Uzman köpek eğitmenlerimiz bu konuyla ilgili size bilgi verebilir.
Yavru köpeğinizin diğer köpekler hakkındaki görüşünü değiştirin. Şu anda, diğer köpekler yavrularınızda olumsuz bir duygusal tepki veriyor ve bunu olumlu olana dönüştürmek istiyoruz. Köpeğinize güvenli bir mesafede başka bir köpeğin görünmesinin harika bir şey olacağını öngörmesini sağlayarak bunu yapın . Bir köpek belirirse, ikramlarınızla birlikte bir ödül dağıtıcısı olursunuz. Köpek yavrularınızın görüş alanından çıkana kadar birer birer hızlıca verin.
Mümkün olan en yüksek değeri kullanın . Sıkıcı eski tip ödüller veya paketlenmiş ödüller sizi bu tür eğitimde çok ileriye götürmeyecektir. Köpeğinizin çıldırdığı bazı ekstra özel yiyecekleri seçin ve sadece duyarsızlaştırma-karşı kondisyonlama üzerinde çalışırken sahip olmalarına izin verin. Kokmuş şeyler en iyi şekilde çalışır (sosisli sandviç, ciğer vb.) Ve et aromalı bebek maması her zaman bir hit olmuştur.
Uygulama, uygulama, uygulama. Duyarsızlaştırma-karşı kondisyonunuzu uygulamak için mümkün olan her fırsatı kullanın. Sizinle doğru muameleye sahip olduğunuz sürece, yürürken (eşik mesafenizin arkasında kaldığınızdan emin olun), bir parkta otururken, sokakta veya ön bahçenizde takılırken bu konuda çalışabilirsiniz. Uzman köpek eğitmenlerimiz bu konu hakkında size bilgi verebilir.
Köpeğiniz ve diğer köpekler arasındaki mesafeyi azaltın. Köpeğiniz, başlangıç ​​eşiğinde sakin bir şekilde başka bir köpeğin geçişini izleyebildiğinde, tampon bölgesini azaltın. 30 metre mesafeden başladıysanız 7 veya 5 metreyi deneyin. Beş adımdan başladıysanız, üç adımı deneyin. Yeni mesafenizden, başka bir yavru varsa hızlı bir şekilde ödül ile köpeğinizin fikrini değiştirmeye çalışın. Zaman içinde eşik mesafesini azaltmaya devam ederek köpeğinizin ilerlemeye hazır olduklarını size bildirmesini sağlayın. Korku belirtileri göstermeden bir köpeğin geçişini sakin bir şekilde izleyebiliyorlarsa, muhtemelen biraz daha yaklaşmaya hazırdırlar.
Köpeğim hiç tanımadığınız yavrularla oynayabilecek mi?
Biz insanlar köpeklerin diğer köpeklerle oynaması gerektiğini çok güçlü hissediyoruz. Ama gerçekten, köpeğinizin muhtemelen hayattaki her şeyden daha fazlasını istediği, size ve ailenize yakın olmaktır. Birçok köpek için, kendi türleriyle başkalarıyla oynamak o kadar da ilginç değildir. Köpek eğitimlerimde hep şunu söylerim. Sizler de kendi arkadaşlarınızı belirlemiyormusunuz ? Bırakın da o da kendi arkadaşını seçsin...

Diğer köpeklerden korkmalarının üstesinden gelen köpeklerin bile köpek parkına veya köpek bakımına gitmek istemeleri olası değildir ve bu sorun değil. Diğer köpeklerle etkileşime girmek istemeyen bir köpek gibi hissetmemelisiniz, sokak köpekleri tatmin edici olmayan bir hayat yaşıyor olabilirler. Bu, köpeğinizin asla kendi türünden arkadaşları olmayabileceği veya olabileceği anlamına gelmez, ancak kendisi kiminle etkileşim kurmak istedikleri konusunda seçici olmaya devam edecektir.
İnsanlar da zamanımızı kiminle geçirdiğimiz konusunda seçici. Amacınız, sosyal bir kelebek olmamak için yavrularınızın dünyaya güvenle ve korkusuzca hareket etmesi olmalıdır.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER