Köpeğim de pire var ne yapmalıyım?

Köpeğinizin üzerinde bir pire mi buldunuz? Bu istenmeyen küçük böcekler köpeğiniz için birçok sağlık sorununa neden olabilir. Köpeğinize aylık pire ve kene ilacı kullanarak, bu böcekleri uzak tutmaya ve köpeğinizi sağlıklı ve güvenli tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

Bir köpek pireye nasıl yakalanabilir?

Köpeğinizin pire kapabileceği birçok yer var. Pireler aslında çok uzun mesafeler atlayabilir. Genellikle herhangi bir ormanlık veya uzun çimenli alandan gelirler. Köpek parkları ve diğer ortak alanlar gibi yerler, köpeğinizin pire alabileceği ortak bir konumdur. Bu alanların çoğu yazın sıkıntılıdır, ancak pire bileşiminin güçlü doğası ve erişimleri nedeniyle neredeyse her yerde ortaya çıkabilirler.

Pireler bir köpekten başka bir köpeğe ve insandan insana yayılabilir. Bu böceklerin evinize yayılmasını önlemek için pire bulunan diğer köpekleri diğer evcil hayvanlardan uzak tutmak önemlidir. 

Pire köpeklere hangi hastalıkları bulaştırır?

Bunlar köpekler de görülen pirelerle ilgili yaygın hastalıklardır. Çoğu zaman, sadece bir pire bu sorunlara neden olabilir, ancak bazen köpeğinizin daha büyük bir sorun olması için üzerinde çok pire olması gerekir.

Pire Alerjisi Dermatiti

Birçok köpek pire ısırıklarına karşı oldukça alerjiktir. Bir pire tükürüğü köpeğinizin cildi ile reaksiyona girdiğinde, alerjik reaksiyona neden olur. Bu yoğun cilt tahrişi köpeğinizin derisinde ve kürkünde kaşınmasına ve ısırma eğilimi göstermesine neden olur. Bu durum, köpeğinizin tüylerinin dökülmesine neden olacaktır. Bu genellikle cilt enfeksiyonuna yol açar. Bu semptomlar ve tahriş, pire giderilene kadar devam eder.

Köpeğinizin pire alerjisi dermatiti varsa, veterinerinizin görmesi gitmeniz gerekecektir. Deri enfeksiyonunu tedavi etmek ve köpeğinizin kaşınmasını önlemek için köpeğinizi ilaca başlatabilirler. Çoğu zaman, köpeğinize pire ilacı vermeniz ve çevrelerini pire için tedavi etmeniz gerekecektir.

Tenyalar

Bir köpek derilerinin tahriş olmuş bir bölgesini ısırdığında, kolayca bir pire yiyebilir. Bu pire bir tenya ile enfekte olursa, köpeğiniz de bir tenya olacaktır. Tenyalar, köpeğinizin bağırsaklarının bağırsak astarına yapışabilir. Bu alanda üremeye başlayacaklar. Bu tenyalar köpeğinizin içinde çoğalmaya devam edecektir.

Tenyalar yemek için köpeğinizle rekabet edecek ve köpeğinizin ince olmasına ve kilo almada zorlanmasına neden olacaktır. Ayrıca başka sorunlara da yol açabilirler. Bu küçük solucanların köpeğinizin dışkısında veya anüslerinin etrafında parçalara ayrıldığını göreceksiniz. Pirinç tanesi gibi görünecekler. Köpeğinizin dışkısında bu küçük pirinç tanelerinden herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizi bir veterinere götürmek en iyisidir. Köpeğinizin pireleri ve köpeğinizin tenyaları için tedavi yapmaya başlayabilirler. Tenyaları almak için bir pire yemeniz gerektiğinden tenyalar bir köpekten diğerine bulaşamaz.

Anemi

Anemi, düşük kırmızı kan hücresi sayımı için kullanılan tıbbi terimdir. Bu, tıbbi müdahale gerektiren köpeklerde ve insanlarda çok ciddi bir durumdur. Köpeğinizin pire istilası olduğunda, köpeğinizi ısırıp kanlarını içerek yiyecek alırlar. Köpeğinizin çok fazla piresi varsa, köpeğinizin anemik olmasına neden olacak kadar kan içebilirler. Bu yaygın olarak köpek yavrusu veya kedi yavrularında görülür. Anemi belirtileri arasında zayıflık, uyuşukluk, hızlı nefes alma ve hatta doğru tedavi edilmezse ölüm bulunur. Veterineriniz köpeğinizin ne kadar kan aldığını görmek için küçük bir kan örneği alacaktır. Çok düşük miktarda kırmızı kan hücresi varsa, köpeğinize kan nakli verecektir. Bu insanlara çok benzer şekilde yapılır. Bu, köpeğinizin kanının değiştirilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca pireden kurtulmak için ilaç verecektir. Birkaç gün sonra, köpeğinizin vücudu kayıp kanın yerini alabilir.

Bartonelloz

Bartonelloz'un pire ile ilişkili olduğu% 100 bilinmemektedir, ancak araştırmalar bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Bartonelloz, pire tarafından taşınan gram negatif bakterilerden kaynaklanır. Bu, doğrudan kanla ve  kan teması yoluyla yayılır. Böylece, pire köpeğinizi ısırdığında, bu bakterileri köpeğinize kolayca iletebilirler. Bu durum ateş, bulantı, iştahsızlık, düzensiz kalp atışı, kusma, ishal, eklem ağrısı ve beyin fonksiyonlarında değişikliğe neden olabilir. Daha fazla komplikasyondan kaçınmak için hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.

Veterineriniz köpeğinizden kan örneği almak isteyecektir. Bu, köpeğinizin de enfeksiyon olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olacaktır. Daha sonra onlara bu enfeksiyon için antibiyotiklere başlatacaklardır. Çoğu zaman, bu enfeksiyonu temizlemek için 4 ila 6 hafta antibiyotik gerekebilir.

Köpeğim de Pireler görürsem  ne yapmalıyım?

Köpeğiniz de pire fark ederseniz, yapılacak en iyi şey köpeğinize banyo yaptırmaktır. Bu, şu anda köpeğiniz deki pirelerin çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Banyodan sonra, evcil hayvanınızın yatağını, battaniyelerini temizleyin ve çok fazla zaman geçirdikleri herhangi bir alanı elektrikli süpürge ile süpürün. Bu, köpeğinize yeniden bulaşabilecek diğer pire veya yumurtaları azaltmaya yardımcı olacaktır. Veterinerinizle pire ve kene önleme hakkında konuşun ve pire ve keneleri köpeğinizden uzak tutmanıza yardımcı olacak bir ilaç verebilirler.

Köpeğiniz deki pire popülasyonunu kontrol ederek köpeğinizi sağlıklı ve mutlu tutmaya yardımcı olabilirsiniz. Pireler sadece köpeğiniz için bir sıkıntı değildir; ayrıca birçok hastalık taşıyabilir ve köpeğinizin hasta olmasına neden olabilirler.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER