Köpeğim ısırıyor ne yapmalıyım?

Köpek Isırıkları Nasıl Durdurulur 

Köpeğiniz Birini Isırırsa Ne Yapacağınızı Bilin 

Köpekler Neden Isırır? 

Köpeğiniz birini ısırırsa, muhtemelen kendinizi endişeli ve üzgün bulursunuz, istediğiniz son şey değerli evcil hayvanınızın zarar vermesidir. Bir köpek ısırığı meydana gelirse, bunun köpeğinizde tekrar eden bir davranış sorunu haline gelmesini istemediğiniz için hızlı bir şekilde harekete geçmek önemlidir. 

 Çoğu zaman, köpekler bir şekilde kendilerini tehdit altında hissettiklerinde insanları ısırırlar. Ne kadar güzel olurlarsa olsunlar, evcil köpeklerde hala mevcut olan doğal bir içgüdüdür. Ancak, özellikle neden ısırabileceğini biliyorsanız, köpeğinizin birini ısırmasını önleyebilirsiniz . Köpeğinizin ısırma niyeti olduğunu fark ederseniz, eğitim ve sosyalleşme iki çözümdür ve aşağıda, köpek ısırıklarını nasıl durduracağınıza ve köpeğiniz birisini ısırırsa ne yapacağınıza dair ipuçları bulacaksınız. 

Köpekler Neden Isırır? 

Belirtildiği gibi, köpekler bir şekilde kendilerini tehdit altında hissettikten sonra insanları ısırabilirler. Köpeklerle etkileşime giren herkesin bu saldırgan davranışı neyin tetikleyebileceğini anlaması önemlidir. 

 Köpekler kendilerini, bölgelerini veya sürülerinin bir üyesini savunmak için ısırabilirler. Anne köpekler de yavrularını şiddetle koruyacaktır. 

Bir köpeği uyandırmak veya aniden arkadan yaklaşan bir çocuk gibi bir köpeği ürkütmek, bir köpek ısırmasına neden olabilir. Yaşlı bir köpeğin ağrıyan kalçalarını itmek gibi kazayla bile olsa bir köpeğe zarar vermek de bir ısırmaya neden olabilir. 

Bir köpekten kaçmak, oyun sırasında bile olsa onun ısırmasına neden olabilir. İlk başta bunun eğlencenin bir parçası olduğunu düşünebilirler, ancak bu bile hızla saldırganlığa dönüşebilir. 

Korkunç bir durumda olan köpekler, onlara yaklaşanları ısırabilir. Bu, istismara uğramak veya terk edilmek kadar şiddetli bir şey olabilir veya yüksek bir ses gibi sıradan olarak algıladığınız bir şey olabilir. 

Yaralanma ve hastalık da yaygın bir nedendir. Bir köpek kendini iyi hissetmiyorsa, en sevdikleri kişilerin yaklaşmasını veya dokunmasını bile istemeyebilirler. 

Köpek Isırıkları Nasıl Durdurulur 

Bir köpek sahibi olarak, köpeğinizi eğitmek ve her zaman kontrol altında tutmak için sorumluluk almalısınız. Köpeğinizin davranışlarından siz sorumlusunuz ve köpek ısırıklarını önlemede ilk savunma hattı sizsiniz . Köpeğinizin ısırmasını önlemek için elinizden geleni yapmanız önemlidir ve bu ipuçları size yardımcı olabilir: 

 En azından köpeğinizi temel  eğitimden geçirin . Ona öğrettiğiniz dersleri pekiştirmek için köpeğinizin hayatı boyunca bir eğitim programına devam edin. 

Eğitmeninizin önerdiği şekilde köpeğinizi genç yaştan itibaren sosyalleştirin . Buna yavruyken başlayın ve yaşamları boyunca tutarlı olun! Köpeğinizi sosyalleştirmek, çocuklar, engelliler ve yaşlılar dahil olmak üzere sakin ve olumlu koşullar altında farklı türdeki insanlarla tanışmasına ve etkileşime girmesine izin vermeyi içerir. Aynı zamanda, köpeğinizi diğer hayvanlar, yüksek sesler, büyük makineler, bisikletler ve korkuya neden olabilecek diğer şeyler gibi çeşitli durumlara düzenli olarak maruz bırakmak anlamına gelir. Köpeğiniz iyi sosyalleşmiyorsa veya herhangi bir korku veya saldırganlık belirtisi gösteriyorsa, yukarıdakilerden herhangi birini denemeden önce profesyonel bir eğitmenle çalışın. Eğitmen, mümkünse evcil hayvanınızı güvenli ve yavaş bir şekilde sosyalleştirmek için bir plan hazırlamanıza yardımcı olabilir. 

Köpeğinizin vücut dilini ve ayrıca ısırmaya yol açabilecek temel işaretleri öğrenin . İnsanların yanındayken, köpeğinize dikkat edin ve saldırganlığın ne zaman arttığını bilin. Durdurun veya köpeğinizi, tırmanmadan önce durumdan uzaklaştırın. 

Köpeğinizi fiziksel, şiddetli veya agresif cezalarla disipline etmeyin . İtirazların kullanımına başvurmadan önce olumlu pekiştirmeyi tercih edin . Köpeğinizi iyi davranışları için ödüllendirmeyi unutmayın. 

Isıran köpeğinizi her zaman kısa bir tasma ile veya çitle çevrili bir alanda tutun. İzin verilen alanlarda tasmasını bırakmadan önce köpeğinizi iyi tanıyın. Köpeğinizi her zaman görüş alanınızda tutun. Köpeğinizin korkmuş ya da saldırgan olabileceğini biliyorsanız, onu korkabilecekleri ve başka bir kişiyi ya da evcil hayvanı ısırabilecekleri durumlara sokmayın. Bunun yerine dikkatli olun ve size rehberlik edebilecek profesyonel bir eğitmenle çalışın. 

Köpeğinizin korkulu veya saldırgan eğilimleri olduğundan şüpheleniyorsanız veya biliyorsanız , her zaman başkalarını uyarın. Durum çok kontrollü olmadıkça köpeğinizin insanlara ve diğer hayvanlara yaklaşmasına izin vermeyin . Köpeğinizin sınırlamalarına dikkat edin ve onları strese sokacak veya onları veya diğer insanları riske atacak durumlara sokmayın. Köpeğinizin korkulu veya saldırgan eğilimleri olduğunu biliyorsanız, bir eğitmenle çalışın. Gerekirse uygun bir sepet ağızlığı kullanmayı önerebilirler. 

Köpeğinizin aşılarını (özellikle kuduz ) güncel tutun ve sağlık kontrolleri için rutin olarak veterinerinizi ziyaret edin. 

Köpeklerle Nasıl Etkileşim 

Köpekler sevimli ve genellikle arkadaş canlısıdır, bu yüzden birini gördüğünüzde heyecanlanması kolaydır. Ancak, tanımadıkları birine çabucak açılabilirler. Kendiniz bir köpeğiniz olmasa bile, köpeklerle nasıl ve ne zaman ona yaklaşmanız gerektiğini ve köpeklerle etkileşime geçmek için uygun davranışları bilmek önemlidir. 

Tüm çocuklar ve yetişkinler, köpeklerin yanında kendilerini nasıl güvende tutacaklarını öğrenmelidir. En önemlisi, köpek sahipleri köpeklerinden sorumlu olmalıdır. Neyse ki, sorumlu köpek sahipliği ve halkın eğitimi herkesi güvende tutabilir. 

 Sahibinin iznini almadan asla tanımadığınız bir köpeğe yaklaşmaya veya dokunmaya çalışmayın. Sahibi yoksa köpeğin yanına yaklaşmayın. 

Bilinmeyen bir köpekle karşılaştığınızda, köpeğin size gelmesine izin verin. Seni koklamasına izin ver. Sahibi izin vermedikçe evcil hayvana dokunmayın. Sahibi ve köpek ipuçları uygunsa, çömelin veya yana dönebilirsiniz. Onu sevmeden önce daima elini koklamasına izin ver. 

Yüzünüzü tanımadığınız bir köpeğe yaklaştırmayın; buna "sarılmalar ve öpücükler" dahildir. 

Köpek beden dilini anlayın . Çoğu köpek, ısırmadan önce belirli uyarı işaretleri gösterecektir. Ama bazıları olmayabilir. 

Bir köpek tarafından köşeye sıkıştırılırsanız, hareketsiz kalın ve göz temasından kaçının. Asla koşma veya çığlık atma. Köpek size dikkat etmeyi bıraktığında, yavaşça geri çekilin. 

Bir köpek tarafından devrildiyseniz, başınızı ve yüzünüzü kapatarak cenin pozisyonunda yanınıza yatın. Çok hareketsiz ve sakin kalın. 

Yemek yiyen, uyuyan veya yavrularına bakan bir köpeğe asla yaklaşmayın. Bu durumlarda köpeklerin koruyucu olma olasılığı daha yüksektir ve ürkebilir. 

Küçük çocukları veya bebekleri hiçbir nedenle bir köpekle asla yalnız bırakmayın. 

Yaralı bir köpeğe yaklaşmayın, dokunmayın veya hareket ettirmeye çalışmayın. Bunun yerine, yardım için bir veteriner uzmanı veya hayvan kontrolü ile iletişime geçin. 

Köpek Isırması Olursa 

Köpeğiniz birini ısırırsa gecikmeyin, aşağıdaki adımları izleyin: 

 Sukunetini Koru. 

Köpeğinizi bir çit veya başka bir odaya koyun. 

Isırık kurbanının yarayı ılık, sabunlu suyla iyice yıkamasına yardım edin. 

Isırık kurbanına karşı nazik ve anlayışlı olun. Suçlamaktan veya savunmaya geçmekten kaçının. Bu, hatayı kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yasal veya hukuki bir işlem başlatılırsa, söylediklerinizin daha sonra aleyhinize kullanılabileceğini unutmayın. 

Isırık kurbanı için bir tıp uzmanına başvurun. Isırığın şiddetine göre ambulans gerekebilir. Isırık ne kadar küçük olursa olsun, mağdur tıbbi yardım almalıdır. Yüzeyde hafif görünen köpek ısırıkları çok hızlı bir şekilde ciddileşebilir. 

Mağdur için bir arkadaş veya aile üyesiyle iletişim kurmayı teklif edin. 

Mağdur ile iletişim bilgilerini paylaşın. Varsa sigorta bilgilerinizi verin. 

Tanıklar varsa iletişim bilgilerini alın. 

Veterinerinize başvurun ve köpeğinizin tıbbi kayıtlarını alın. 

Yerel makamları olay hakkında bilgilendirin ve emirlerine uyun. 

Köpek Isırıkları ve Kanun 

Köpek ısırığı yasaları, yerel yargı yetkisine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bölgenizdeki yasaları araştırmanız önemlidir, böylece ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Köpek ısırması vakalarında tipik olarak aşağıdaki koşullar geçerlidir: 

 Köpeğinizin kuduz aşısı geçmişinin kanıtını göstermeniz gerekecektir . 

Karantina süresi gerekebilir. Kuduz aşısı mevcut değilse, süre muhtemelen daha uzun olacaktır. 

Duruma ve köpeğinizin geçmişine bağlı olarak, köpeğinizin " tehlikeli köpek " olarak adlandırılması mümkündür . Köpeğinizin bakımıyla ilgili belirli yasalara uymanız gerekebilir. 

Köpeğinizin "tehlikeli" olduğu düşünülürse, yaralanma çok ciddiyse veya bir ölüm meydana gelirse, yasalar köpeğinize ötenazi yapılmasını gerektirebilir. Ayrıca, yasal olarak sorumlu tutulabilir ve cezai suçlamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Köpek Isırmasından Sonra Rolünüz 

Köpek ısırması mağduru size karşı dava açmayı veya hukuk davası açmayı seçebilir. Her iki durumda da hemen bir avukat tutmalısınız. 

 Mağdurun tıbbi masraflarını karşılamanız yasal olarak emredilmiş olabilir veya olmayabilir. Etik olarak, ödemeyi önceden teklif etmek iyi bir fikir olabilir. Bu, kurbana köpeğinizin sorumluluğunu kabul ettiğinizi gösterir. Dağınık bir davadan kaçınmanıza bile yardımcı olabilir. Her şeyden önce, köpek ısırığı için bir açıklamanız olsa bile, yapılacak etik şeydir. Gerçekte, kurbanın bir suç işlediği kanıtlanmadıkça, köpeğinizin kışkırtıldığını veya bir şekilde haklı olduğunu kanıtlamak zor olacaktır. Bu, sahip olmaya değmeyecek bir argüman olmayabilir. 

 Köpeğinizi tutacak kadar şanslıysanız, gelecekte bu tür şeylerin olmasını önlemek sizin sorumluluğunuzdadır. Köpeğinizin tekrar ısırmasını önlemek için adımlar atın. Çoğu durumda, uygun güvenlik önlemleri alınarak bir köpek ısırığı kolayca önlenebilir.  

 Isırmayı neyin tetiklediğini belirleyebiliyorsanız, köpeğinizin aynı duruma girmesini engellemeye çalışın. Tetiğe tepkisini ayarlamak için köpeğinizle birlikte çalışın. Isırmadan sonra mümkün olan en kısa sürede köpeğinizle eğitim ve sosyalleşme üzerinde çalışmak kesinlikle gereklidir. En iyi plan, profesyonel bir eğitmen ile iletişime geçmektir. 

 Saldırgan birçok köpeğe eğitim, sosyalleşme ve davranış değişikliği yoluyla yardım edilebilir . Ne yazık ki, bazı durumlarda büyük saldırganlık tersine çevrilemez. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER