Evde Evcil Hayvan Beslemenin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Evde Evcil Hayvan Beslemek Evde Evcil Hayvan Beslemek Evde Evcil Hayvan Beslemek

Evcil hayvanları evde tutmanın hem avantajları hem de dezavantajları vardır. En belirgin avantajlar şunları içerir. Evcil hayvanlar arkadaşlık sağlar ve zihinsel ve duygusal refahı artırabilir. Evcil hayvanlar stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Evcil hayvanlar, özellikle yaşlı insanlar veya engelli kişiler için fiziksel ve duygusal destek sağlayabilir. Evcil hayvanlar, çocukların sorumluluk ve empati öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Dezavantajları ise şunlar olabilir. Evcil hayvanlar, bakımları ve esenlikleri için önemli bir zaman ve çaba taahhüdü gerektirir. Evcil hayvanlar, yiyecek, veteriner bakımı ve bakım gibi masraflar nedeniyle maliyetli olabilir. Evcil hayvanlar eve zarar verebilir ve özel konaklama gerektirebilir. Evcil hayvanların iyi eğitilmelerini ve sosyalleşmelerini sağlamak için ek zaman ve çaba gerekebilir. Evcil hayvanlar, sahibi tatile veya seyahate gidiyorsa özel ilgi gerektirebilir. Evcil hayvanlar, bazı insanlar için alerjiye veya diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bir evcil hayvan edinmeden önce hem avantajları hem de dezavantajları göz önünde bulundurmak ve bir evcil hayvana bakma sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğunuzdan ve onların refahını sağlayacak kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olmak önemlidir.

Sonuçta evcil hayvanlar ihtiyacı olan küçük çocuk gibidirler. Fakat onlara bakabilirsek insan doğamız gereği birinin bakımını başardığımızdan kaynaklı içimizdeki huzur açığını kapayabiliriz. Bu nedenle evde evcil hayvan beslemek ruh sağlığımız için iyidir. Olumlu düşünmemizi sağlar, iyi hissetmemizi sağlar ve stresi atmamıza yardımcı olur.

Hayvan Beslemek Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Pek çok evcil hayvan sahibi, evcil hayvan yetiştirmenin onları ne kadar mutlu ettiğinden bahsediyor ve bu konuda konuşurken, evcil hayvan beslemenin sağlık ve zihinsel faydalarının farkında değiller! Araştırmalar, evcil hayvanları beslemenin sizi mutlu etmekten çok daha fazlasını yaptığını kanıtladı. Özellikle köpek yetiştirmenin kalp hastalığı riskini azalttığı iyi bilinmektedir.

Evcil hayvan beslemenin kanıtlanmış faydaları Evcil hayvan sahiplerinin, hayvan beslemeyen insanlara göre depresyondan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür. Evcil hayvan besleyenlerin tansiyonları daha dengelidir ve stresli durumlarda daha sakin kalabilirler. Hayvanlarla oynamak, insanların rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olan serotonin ve dopamini serbest bırakır. Evcil hayvan sahiplerinin kolesterol seviyeleri daha düşüktür ve bu nedenle kalp hastalığı geliştirme riski daha düşüktür.

Evcil hayvanı olan ve kalp krizi geçirenlerin iyileşme olasılığı daha yüksektir. 65 yaş üstü evcil hayvan sahipleri, evcil hayvansız akranlarına göre daha az doktor ziyaretine ihtiyaç duyar. Köpekleri olan insanlar daha fazla egzersiz yapar ve sonuç olarak daha sağlıklı olurlar. Köpekleri, hatta kedileri veya balıkları olmayan evcil hayvan sahipleri de evcil hayvanı olmayanlara göre daha sağlıklıdır.

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Zararları Neler Olabilir?

Evcil hayvanlar tam olarak aşılanmadıkları takdirde pire, parazit, bit ve bağırsak solucanlarını sahiplerine geçirme riski altındadır. Bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkabilir. Aşı yapılmayan çocukların bağışıklık sistemleri zayıfladığı için beyin ve göz enfeksiyonları gelişebilir. Alerjik ise kaşıntı ve kansızlık görülebilir. Karaciğer, akciğerler, beyin ve gözler etkilenebilir. Hastalıklar size keneler yoluyla bulaşabilir. Evcil hayvanlar aşılanmamışsa, kediler kürkleriyle parazit dökerler, bu nedenle dikkatli olunması önerilir. Aşılanmamışlarsa hamilelik döneminde ekstra özen gösterilmelidir.

Evde Evcil Hayvan Beslemek Konusunda Uzmanlar Ne Diyor?

Evcil hayvan beslemenin çok hassas bir hobi olduğunu açıklayan uzmanlar, bireylerin bu konuda ekstra dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, özellikle bireyin genel sağlığını tehlikeye atmak söz konusu olduğunda evcil hayvan beslemenin çok önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor.

Evde evcil hayvan besleme konusunda uzmanları şunlardır;

 Evcil hayvanınızı sık sık temizleyin. Uzmanlar, evcil hayvanların çok daha hızlı kirlenebileceğini ve sık sık temizlenmeleri gerektiğini vurguluyor. Bu nedenle, hem evcil hayvanın genel sağlığı hem de evcil hayvanı besleyenlerin genel sağlığı için bu detay dikkate alınmalıdır. Evcil hayvanınızın ortamını temiz tutun. Uzmanlar, evcil hayvanın yaşadığı ortamın mümkün olduğunca temiz tutulması gerektiğine, evcil hayvanın yaşadığı ortamın ise sık sık temizlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Evcil hayvanların yemek hazırladığınız mutfağa girmesine izin vermeyin. Siz yokken gevşemişse, yemek hazırlamadan önce temizleyiniz. Kedilerin kaselerini düzenli olarak silin. Kuş kafeslerinin altına koyduğunuz kağıtları haftada bir değiştirin.

Hayvanları sadece onların kullandıkları tabaklarla besleyin. Bu kapları da sık sık temizleyin.

Çöp kutularını yıkadıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın. Evcil hayvanlarınızı düzenli aşılarla patojenlerden koruyun. Ancak, bir hayvan acil durumu gözlemlerseniz, bunu veterinerinize gösterdiğinizden emin olun. Akvaryumu mutfak lavabosunda temizlemeyin. Tuvaleti ve çöp kutusunu çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Evde Kedi Beslemek Zararlı mı?

Evde evcil hayvan olarak kedi beslemek genellikle zararlı değildir. Ancak, dikkate alınması gereken bazı şeyler var. Bazı insanların kedilere alerjisi olabilir, bu yüzden bunu hesaba katmak önemlidir. Ek olarak, bir kediye yiyecek, su ve uygun veterinerlik bakımı sağlamak da dahil olmak üzere uygun şekilde bakmak önemlidir. Kedinizin güvenliğini sağlamak ve vahşi yaşamı korumak için kedinizi içeride tutmanız veya dışarıdayken onları denetlemeniz de önemlidir. Genel olarak, evde bir kedi sahibi olmak, onlara iyi bakıldığı sürece neşe ve arkadaşlık getirebilir.

Evde Köpek Beslemek Zararlı Mı?

Köpeğin egzersiz, sosyalleşme ve uygun bakım ihtiyaçları karşılandığı sürece evde köpek beslemek doğası gereği zararlı değildir. Köpekler sosyal hayvanlardır ve arkadaşlıkla gelişirler, bu nedenle evcil hayvan olarak bir köpeğe sahip olmak hem köpek hem de sahibi için olumlu ve zenginleştirici bir deneyim olabilir.

Bununla birlikte, bir köpeğe yeterli egzersiz, eğitim, sosyalleşme ve uygun bakım sağlanmazsa, köpek için davranış ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Köpeğin fiziksel ve zihinsel esenliğini sağlayabildiğinizden emin olmanız ve köpeğin mutlu ve sağlıklı olmasını sağlamak için gerekli zaman, çaba ve kaynak taahhüdünü yapmaya hazırlıklı olmanız önemlidir.

Ayrıca, tüm köpeklerin kapalı mekanda yaşamaya uygun olmadığını ve bazı ırkların dışarıda yaşamaya daha uygun olduğunu ve harcayacak daha fazla enerjiye sahip olduğunu not etmek de önemlidir. Avustralya Sığır(Çoban) Köpeği, Border Collie ve Belçikalı Malinois gibi bazı ırklar çalışmak için yetiştirilir ve diğer ırklara göre daha fazla egzersize ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar.

Özetle, bir köpeği evde tutmak, köpeğin egzersiz, sosyalleşme ve uygun bakım gereksinimleri karşılandığı ve köpek sahibi, bunu sağlamak için gerekli zaman, çaba ve kaynak taahhüdünü yapmaya hazır olduğu sürece, olumlu ve zenginleştirici bir deneyim olabilir. Yine de unutulmamalı ki evde evcil hayvan besleme konusunda uzmanlardan birçok uyarı var. Bu nedenle evde evcil hayvan besleme konusunda uzmanların uyarılarını dikkate almakta fayda var.