Evcil köpekler neden geceleri havlar?

Köpeğim neden geceleri havlıyor? 

Bizleri rahatsız ederken, havlamak köpeklere doğal olarak gelir. Bu doğal bir içgüdü olduğu için geceleri havlamayı bırakmalarını sağlamak zor olabilir. Köpekler neden geceleri havlar? Bunun nedeni genellikle bahçede bir hayvan gördükleri veya işittikleri ya da mahalledeki diğer köpeklerin havlamasını duydukları içindir. Havlamalarının diğer nedenleri arasında yalnızlık, denetim eksikliği veya yetersiz egzersiz ve oyun sayılabilir. Geceleri havlamayı bırakmalarını sağlamak için onlara daha ödüllendirici bir seçenek sunmalısınız. 

 Köpeğinizin geceleri havlamasını durdurun. 

 Gece Havlamasının En Önemli Nedenleri ve Çözümleri 

  1. Uyarı

Büyüklüğü ne olursa olsun birçok köpek ırkı, başlangıçta insanlarına mülkte veya yakınında olası bir davetsiz misafir veya başka bir rahatsızlık olduğunu bildirmek için yetiştirildi. Bu nedenle, biri evinizin önünden geçtiğinde veya sokağınızdan bir araba geçtiğinde köpeğiniz havlar. Köpeğiniz ayrıca, bahçenizde bir sıçan veya kedi gibi bir gece hayvanının olduğunu bildiğinde geceleri havlayabilir. 

 Çözüm 

Köpeğinizin havlamasını durdurmak için tavuk veya başka bir  özel ödül gibi yüksek değerli ikramlar kullanmanız ve yeni davranışı öğrenmesi için ona zaman tanımalısınız. Köpeğiniz gece havladığında, sessiz olduğu anı bekleyin (genellikle havlamalar arasında) ve "afferim" deyin ve ona bir ödül verin. Bunu tutarlı bir şekilde yaptığınızda, köpeğiniz sessizliği ödüle bağlamaya başlayacaktır. Ve kendi kendine susmaya başlayacak. Daha önce havlamayı tetikleyecek bir ses veya hareket fark ettiğinizde, köpeğinizi övün ve ona bir ödül verin. 

  1. Denetim Eksikliği

Köpekler genellikle gözetimsiz olduklarında havlarlar. Bu, köpeğinizi geceleri dışarı çıkardığınızda da geçerlidir. Çitle çevrili bir bahçede bile, gece köpeğinizin merak edebileceği, korkabileceği veya sadece sizin farkında olduğunuzdan emin olmak isteyebileceği garip ve ilginç seslerle doludur. 

 Çözüm 

Köpeğinizin geceleri havlamasını önlemek için, istenen davranışı öğrenene kadar köpeğinizin sizsiz dışarı çıkmasına izin vermeyin. Kapıyı açıp köpeğinizin serbestçe koşmasına izin vermek yerine, köpeğinize bir tasma takın ve onunla dışarı çıkın. Bu şekilde, durumun kontrolünü elinizde tutarsınız. Köpeğinizi övdüğünüzden ve size her baktığında veya sessiz kaldığında (tıpkı evin içinde yaptığınız gibi!) ona bir ödül verdiğinizden emin olun. Dışarıda sessiz olmayı ve size dikkat etmeyi ödüllendirmeye başlayacak. 

  1. Can sıkıntısı

Ne yazık ki, birçok köpek gün boyunca ihtiyaç duydukları fiziksel ve zihinsel egzersizi veya oyun süresini alamamaktadır. Köpeğiniz yeterince oynamıyor ve egzersiz yapmıyorsa, pozitif yollarla ifade etme yeteneği olmayan, bastırılmış enerjiyle dolu bir köpekle karşı karşıya kalırsınız. Canı sıkılan köpekler geceleri sessiz olmaya çalışırlar. 

  

Çözüm 

Ona ihtiyaç duyduğu fiziksel ve zihinsel egzersizi vermek için her gün köpeğinizle zaman geçirdiğinizden emin olun. Bu miktar ırka göre değişebilir. Köpeğinize, geceleri sakin olduğu gün için yeterince egzersiz yaptığınızı bileceksiniz. Köpeğinizi her gün yürüyüşe çıkarmak iyi bir fikirdir. Ayrıca, çekme gibi daha güçlü oyunlardan da keyif alacaktır. Onu fiziksel ve zihinsel olarak yormak için kullanabileceğiniz harika oyuncaklar var. Bu aktiviteler, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu zihinsel ve fiziksel uyarıyı sağlamaya yardımcı olabilir. Ve bu, köpeğinizin gece boyunca sağlıklı ve sessizce uyumasına yardımcı olacaktır. 

  1. Yalnızlık

Köpekler genellikle geceleri yalnız olduklarında havlarlar. Bu, özellikle bütün gün evden uzakta çalışıyorsanız ve köpeğiniz bütün gün yalnızsa geçerlidir. Köpeğiniz sosyal bir hayvandır. Uzun iş günleri sizin için olduğu kadar onlar için de zor olabilir! Köpeğinizin yalnızlığı, gece geç saatlerde havlama gibi istenmeyen davranışlara yol açabilir. 

 Çözüm 

Evdeyken köpeğinizle mümkün olduğunca çok zaman geçirin. Yatmadan önce köpeğinizi yatak odanızda yanınızda bulundurun. Birçok insan köpeğinin yatağında uyumasına izin verir. İstemiyorsanız , onlara  kendi yataklarını sağlayın - mümkün olduğunca kendinize yakın tutun.  

Havlamak, köpeklerin bizimle ve diğer köpeklerle iletişim kurmasının normal bir yoludur. Havlayacaklar - bu onların DNA'larına işlendi. Geceleri aşırı havlamayı önlemek için köpeğinize içeride ve dışarıda yapmasını istediğiniz davranışları öğretin. Sizinle bolca egzersiz, oyun zamanı ve zaman aldığından emin olun. Ve ona geceleri uyuması için güvenli bir yer sağlayın. Tüm bunlar, köpeğinizin geceleri havlamayı kesmesine yardımcı olacak ve daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olabilir. 

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi 

Halil Alper DİNÇER