Endişeli ve Korkak Köpeklere ne Yapmalıyız?

Endişeli Bir Köpeğe Yardım Etmek İçin 6 İpucu

Yavru köpeğinizin sinirlerini yatıştırmanın kolay yolları.

Çoğu insan, özellikle bu günlerde kaygının ne kadar felç edici olabileceğini biliyor. Ancak bazen, köpek dünyasının endişeli ve gergin köpekleri “alan” ve almayan insanlar arasında kutuplaşmış gibi geliyor. Daha da kötüsü, köpek kaygısını anlamayan insanlar küçümseyici ve kaba olabilir, kişisel alana saygı duymayarak yavru köpeğinizle dünyayı dolaşmanızı zorlaştırmaktan bahsetmiyorum bile.
Ancak son zamanlarda insanlar, tamamen sakin, seslere dayanıklı köpeklerin kuraldan çok istisnaya daha yakın olduklarını fark etmeye başladılar. Yalnız kalmak, fırtınalar, kediler veya çocuklar olsun, birçok köpeğin rahatsız olduğu bir şeyi vardır. Bu artan farkındalık, daha kolay taktiklere dönüştü. Öncelikle, kaygılı veya gergin bir köpeğin tipik davranışlarını gözden geçirelim.


Köpek Anksiyetesinin Belirtileri Nelerdir?


Bir köpeğin sergileyebileceği yaygın belirtileri bilmek, evcil hayvan ebeveynlerinin endişeli veya gergin tepkilere neyin neden olduğunu bulmalarına yardımcı olabilir.
Aşırı havlama ve uluma

Aşırı sızlanma

Saldırganlık

Aşırı derecede nefes nefese kalma veya salya akma

Tekrar tekrar kazma veya tırmalama

Depresyon

Aşırı yalama

Pacing veya huzursuzluk

Alışılmadık çiğneme gibi zorlayıcı davranışlar

Evde idrar yapma veya dışkılama

Titreme

Bir köpek stresli ve endişeli hale geldiğinde, çoğu zaman bu sıkıntı, yanlış davranışı taklit eden semptomlarda kendini gösterir. Köpeğiniz sinirliliğin yaygın semptomlarından bazılarını yaşıyorsa, ona yardım etmek için ne yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.


Köpek Kaygısını Nasıl Azaltacağınıza Dair İpuçları
İşte endişeli (veya gergin) köpeğinizle hayatınızı ikiniz için de daha iyi hale getirmenin altı yolu.


1. Olumlu bir takviye ile köpek eğitmeni arayın.
Son yıllarda modern eğitmenler, diğer köpeklere ve insanlara saldıran, havlayan ve onlarla kavga eden köpeklerin ezici çoğunluğunun bunu "baskın" oldukları veya "sürü lideri" olmak istedikleri için yapmadıklarını öğrendiler. Korktukları için yapıyorlar. Korkmuş bir köpek, özellikle de kaçamayacakmış gibi hisseden biri, "o beni yakalamadan onu yakala" için saldırganlığa döner. Saldırganlığın korkudan kaynaklandığını öğrendiğimizde, saldırgan köpekleri onlara hükmederek "iyileştiren" eğitmenlerden kaçınmamız gerektiğini bilmeliyiz. Bir köpeğe endişeyle zarar vermek onun korkmasını engellemez, sadece içine kapanmasına neden olur. Öte yandan, duyguyu değiştirin ve davranışı değiştireceksiniz. Diğer köpeklerden korkmayan bir köpeğin havlamaya ya da kavga etmeye ihtiyacı yoktur. İdeal olarak pozitif güçlendirme ilkelerini izleyen iyi bir köpek eğitmeni bulun, birlikte harikalar yaratabilirsiniz.


2. Köpeği görünür kılın.
Bu, endişeli bir köpekle yapmak isteyeceğiniz son şey gibi gelebilir, kesinlikle zamanımın çoğunu koltuklarda oturarak ve evin içinde normal hayatıma devam ederek geçirdim. Kaygı, diğer insanlara yaklaşmamalarını söylemenin iyi bir yoludur.

3. Köpeğinizin beden dilini öğrenin.
Köpeğiniz sürekli olarak nasıl hissettiğini iletir ve ne isdiğini iyi anlarsanız, stresli durumlardan kaçınmak o kadar kolay olabilir. Geçen hafta onlar için iyi olan bir şey, bugün tetik istifleme adı verilen bir fenomen nedeniyle başa çıkamayacak kadar fazla olabilir (köpek kaygısıyla ilgili davranışlarda, ilgili stres için yeterli zaman olmadan tekrarlanan stresli olaylar yaşamalarının neden olduğu bir artış) hormonların sistemden ayrılması). Köpeğinizin kendini nasıl hissettiğini anlatan işaretlere dikkat ederek bundan kaçının.

4. İlaç tedavisini düşünün.
Düşünüyor olabilirsiniz ama köpeğime kaygı için ne verebilirim ? İnsanlara "Köpeğim Prozac kullanıyor" dediğimde çoğu gülüyor; köpek kaygısı hakkında konuşmanın komik bir yolu olduğunu düşünüyorlar. Değil: o gerçekten Prozac kullanıyor . Milyonlarca insanın kullandığı aynı antidepresan ilaçların çoğunun, kaygılı köpeklerin yeni davranışlar deneme konusunda kendilerine güven duymalarına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Veterinerinizle bir görüşme bu rotadaki ilk adımdır. Veterineriniz sizi hem eğitim hem de ilaç tedavisi konusunda bilgili bir veteriner davranış uzmanına, bir eğitmen'e yönlendirebilir; bir veteriner davranış uzmanı size köpeğinizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış eksiksiz bir reçete verebilir ve ideal olarak eğitmeninizle veya uygulamalı hayvan davranış uzmanıyla (davranış sorunları olan köpekler konusunda uzmanlaşmış ancak veteriner olmayan bir profesyonel) irtibat kurabilir. Tıbbi müdahaleyi denemeye karar vermek büyük bir adım gibi görünebilir, ancak bunu kolaylaştırmak için tasarlanmış birçok uzman bilgisi vardır. Endişeli köpeklere yardımcı olmak için pazarlanan çok sayıda reçetesiz hap ve ürün de vardır, ancak bunları denemeyi seçerseniz dikkatli olun. Çoğu "sakinleştirici takviye" test edilmemiştir ve test edilmiş olanlar için kanıtlar en iyi ihtimalle yarım yamalaktır. Nihayetinde bu kişisel bir seçimdir, ancak tedavinin kendine özgü bir plasebo etkisi olduğunu unutmayın.


5. Ortak bir ilgi alanı bulun.
Köpeğinizin köpek parkına , sosyalleşme denemelerine veya gezmeye gitmek istemediği için hayal kırıklığına uğramanız normaldir . Bunun yerine birlikte neler yapabileceğinize odaklanmayı deneyin. Kapalı alanda engelli parkurlar kurun , sessiz vahşi doğa yürüyüşlerine çıkın , burun çalışması dersleri alın veya sadece evde dinlenin. Köpeği zorlamaya çalışma. Sonunda, ilişkinizi zorlamaktan bahsetmiyorum bile, muhtemelen sorunlarını daha da kötüleştireceksiniz.


6. Sınırlarınızı bilin.
Gerçekten haddinizi aşıyorsanız veya köpeğiniz siz veya çocuklarınız için ciddi bir tehlike oluşturuyorsa, yeniden sahiplenmeyi düşünmenizde bir sakınca yoktur. Eğitim ve ilaçlar pahalıdır ve endişeli köpekler genellikle ömür boyu bağlılık gerektirir. Bazı durumlarda, bunu sağlayacak kaynaklara veya duruma sahip değilseniz, köpeğin ihtiyaç duyduğu şeyi alabilecekleri yeni bir ev bulması sizin için daha güvenli ve daha iyidir. Sen kötü bir insan ya da başarısız değilsin - şartlar altında en akıllıca, en nazik seçimi yapıyorsun.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER