Dünyanın en zeki ilk 15 köpeği

 

"Zeka"yı tanımlamanın tek bir yolu olmadığı gibi, onu ölçmenin de tek bir yolu yoktur.

Bazı köpekler özellikle bulmaca çözmede ustadır, ancak komutları dinlemede o kadar iyi değildir. Bazı ırklar itaat becerileriyle bilinir, ancak aynı zamanda kolayca "aptal sporcu" kategorisine girer.

Peki köpek zeka sıralaması nasıl yapılır? Çoğu köpek IQ sıralaması, üç ayrı zeka ölçümünün bir kombinasyonu kullanılarak yapılır:

Çalışma ve İtaat Zekası - Yeni davranışları kolayca öğrenip gerçekleştirebilen ve komutları dinleyebilen köpekler.

İçgüdüsel Zeka - Sürü, avlanma veya koruma gibi çok fazla düşünmeyi gerektiren görevler için özel olarak yetiştirilmiş ırklar.

Uyarlanabilir Zeka - Bir hediye oyuncağını kolayca fethedebilen veya düşünme becerilerini yeni durumlara uygulayabilen köpekler.

Bu kategorilerin her üçünde de yüksek yetenek gösteren ırklar diğerlerinden daha üst sıralarda yer almaktadır.

Köpekler mükemmeldir. Sevimli, tüylü yüzleri ve sallanan kuyruklarıyla mükemmel görünüyorlar. Bazen, hiç büyümeyen bir çocuk yetiştirmek gibi hissedebilir ve bu, onları ne kadar sevdiğimize göre iki katına çıkar.

Evinize bir dost edinmeyi düşünüyorsanız, kesinlikle tavsiye ediyoruz. Evlere ihtiyacı olan çok sayıda evcil hayvan var ve barınakların çoğu aşı, çip veya diğer ihtiyaçları bedelsiz olarak veriyor. Tek anlaşılır dezavantaj, yeni arkadaşınızın tam geçmişinin belirsizliğidir. Köpeğinizin cinsini bilmek,  ne bekleyeceği veya davranışlarına nasıl tepki vereceği hakkında birçok şeyi gösterebilir; tüm cinsler eşit yaratılmamıştır.

Köpekler, çeşitli nedenlerle binlerce yıldır yetiştiriliyor, bunların neredeyse tamamı insanlara bir şekilde yardım etmekle ilgiliydi. Görünüşe göre, çalışan köpekler, türlerinin en zeki köpekleri arasında sayılıyor.

Bu her zaman aileler için mükemmel oldukları anlamına gelmez,  bu sizin yaşam tarzınıza bağlıdır. Av ırklarının aktif olmaları gerekir, aksi takdirde kendi iyilikleri için fazla yaramaz hale gelebilirler.

İşte size en akıllı 15 köpek ırkını bir araya getirdik. Ailenize mükemmel köpeği bulmak için aşağıda daha fazlasını okuyun ve kendi araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

Dünya’nın en zeki ilk 15 köpeği

1-Border Collie

Bir çoban olarak yetiştirilen Border Collie, en zeki köpek ırkının bir numaralı onurunu kazandı. Çalışmayı severler ve her zaman çok enerjileri vardır, bu yüzden onları uzun saatler boyunca kapalı tutmamak en iyisidir. Bu zarif, orta büyüklükteki köpekler, karmaşık komutları dinlemek, zorlu arazilerde gezinmek ve tarlada koyun sürerken ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında eleştirel düşünmek için yetiştirildi. Yüzlerce yıllık seçici yetiştirme sayesinde, Border collie’ler, kriterler ne olursa olsun, neredeyse her zaman en zeki köpeklerin başında gelir.

 2-Poodle

Poodle'ı kıvırcık tüylerinden biliyoruz, ancak bunlar muhteşem bir tüy kabarıklığından daha fazlasıdır. Sudan bir şeyler alma konusunda yeteneklidirler, bu da onları başka bir aktif grup haline getirir. Poodle’lar, Border collie gibi karmaşık görevler için yetiştirilmemiştir. Ama içgüdülerinden yoksun oldukları şeyi, problem çözme becerileri ve itaatten daha fazlasını yapıyorlar. Son derece eğitilebilirdir ve ortalama bir köpekten daha az tekrarla yeni komutları çabucak öğrenir ve yerine getirir. Ayrıca bulmaca oyunlarında da bir sihirbazdırlar.

 3-Alman çoban köpeği

Alman Çobanların, nazik olmaları nedeniyle, özellikle çocuklarla birlikte harika aile köpekleri oldukları bilinmektedir. Bununla birlikte, disiplinlerini kanıtlamak için kolluk kuvvetlerine ve orduya eşlik etmek için sık sık eğitilirler. Bu ırk polis köpeği ve bekçi köpeği olarak kullanımları ile tanınırlar. Başlangıçta çoban köpekleri olarak yetiştirildiler ve bu uyarlanabilirlik, hiç şüphesiz bu listede bu kadar yükseğe çıkmalarının bir nedeni. Alman çobanlar hızlı bir şekilde öğrenirler ve yeni durumlarda bakıcılarının yardımı olmadan eleştirel düşünme konusunda benzersiz bir yetenek sergilerler.

 4-Golden Retriever

Golden Retriever'lar başlangıçta av arkadaşları olarak düşünülüyordu ve bugün arama-kurtarma operasyonlarında ve körlük veya diğer hastalıkları olan insanlar için rehber köpekler olarak sıklıkla kullanılıyor. Çok itaatkardırlar ve bu nedenle eğitilmeleri nispeten kolaydır. Bu popüler evcil hayvanlar akıllı ve onları aile hayatı için mükemmel kılan harika bir kişiliğe sahiptir. Golden’lar, hem büyük dinleme ve itaat becerileri hem de makul miktarda bağımsız düşünce ve problem çözme yeteneği gerektiren bir görev olan, düşmüş kümes hayvanlarını almak için yetiştirildi. Bu cins akıllılarda üst sıralarda yer alırken, birçok sağlık probleminden muzdariptirler ve iyi bir diyet ve sık kontroller önemlidir.

 5-Doberman pinscher

Dobermanlar, tarihsel olarak koruyucu olarak yetiştirilmiş olsalar da, kısır hayvanlar olarak itibarlarını kaybetmemeye çalışıyorlar. Cinsin modern yinelemeleri son derece sadıktır ve başlangıçta düşünülenden çok daha az saldırgandır.

 6-Shetland çoban köpeği

Tarihsel olarak, Shetland Sheepdog ve Border Collie, her ikisi de sürü için yetiştirilmiştir ve birbirlerine çok benzerdir. Aralarındaki temel fark, Shetland'ın cep boyutunda denilebileceği boyuttur. Çobanların bu listede bu kadar sık ​​görünmesinin bir nedeni var. Bu küçük çobanlar, komutları dinlemeleri için yetiştirildi, aynı zamanda tavşanları ve otlayanları bahçeden uzak tutmak için bağımsız olarak çalışıyorlardı. Bugün, Sheltie aynı derecede akıllı ve çoğu zaman bağımsızdır.

 7-Labrador köpeği

Labrador Retriever, zekası terapi çalışması, köpek su kurtarma ve yardımcı köpek eğitimi gibi işleri yapmak için bilenmiş nazik bir köpektir. Aile dostu bir cins olarak biliniyor, bu yüzden aynı zamanda ülkedeki en popüler köpek ırkı da olabilir. Eğitilebilir köpekler ve popüler ırklar söz konusu olduğunda, hiçbir şey Laboratuvarı geçemez. Bu mutlu palyaçolar genellikle zekalarını saçma bir dış görünüşün arkasına saklarlar ama hata yapmazlar, zekidirler. Golden’lar gibi, Laboratuarlar da geri almak için yetiştirildi ve işlerinin bir parçası olarak hem dinlemeleri hem de problem çözmeleri gerekiyordu. Neredeyse her şeyi yiyor olsalar da, bu doymak bilmez köpekleri sağlıklı ve düzgün tutmak için doğru diyeti seçmek önemlidir.

 8-Belçika Çoban Köpeği

Belçikalı bir çoban köpeği olarak da bilinen Tervuren, zeki bir işkoliktir. Bazen bu faktörler, sıkıldıklarında sahiplerini kandırmaya eğilimli olabileceğinden, iyi bir şekilde örtüşmez.

 9-Papillon

Oyuncak ırkları tipik olarak zekaları ile bilinmemektedir, ancak Papillon farklıdır. Bu küçük köpek, özellikle çeviklik kursları gibi köpek sporları biçiminde fiziksel aktiviteyi sever. Bir kucak köpeği gibi görünse de, aslında sadece bir emir verilmesini bekleyen minik atletlerdir. Papillon’lar, Fransız kraliyet ailesini eğlendirmek dışında herhangi bir özel iş için yetiştirilmemiştir. Belki de bu yüzden öğrenme ve numara yapma konusunda çok iyiler.

 10-Rottweiler

Rottweiler ayrıca son zamanlarda medyada Game of Thrones'un kötü adamı Ramsay Bolton'un tazıları olarak kötü şöhretlerden muzdarip. Ama gerçekten istedikleri tek şey yararlı olmaktır; onları polis köpeği, çoban veya hizmet köpeği gibi rollerde görmüş olabilirsiniz. Birçok bekçi cinsi gibi, bu köpekler de sahiplerine inanılmaz derecede sadıktır. Hızlı bir şekilde öğrenirler ve işlerini sahiplerinin varlığından bağımsız olarak gerçekleştirme konusunda benzersiz bir beceriye sahiptirler. Birçok büyük köpek ırkı gibi, bu büyük köpeklerin de bol miktarda egzersize ve tutarlı sınırlara ihtiyacı vardır.

 11-Avustralya Sığır Köpeği

Başka bir çoban olan Avustralya Sığır Köpeği, bu listedeki diğer spor köpeklerinden daha fazla enerjiye sahip olabilir. İtaat testleri ve diğer yoğun spor türleri ile mükemmeldir.

 12-Pembroke Welsh Corgi

Bazıları Pembroke Welsh Corgi'nin Vikinglere Galler'e yerleştiklerinde eşlik eden köpek olduğuna ve o zamandan beri İngiltere'nin en batı ülkesiyle ilişkilendirildiğine inanıyor. Ayrıntılara büyük önem verdikleri için, sığır otlak alanlarının temizlenmesi gibi görevlerde çok başarılıdırlar.

 13-Minyatür Schnauzer

Adında küçük bir tanımlayıcı olabilir, ancak Minyatür Schnauzer şaşırtıcı derecede sert bir türdür. Özellikle güçlü çeneleriyle fareleri savuşturmak ve öldürmek için çiftlik köpekleri olarak yetiştirildiler. Bugün küçücük, oyunbaz ve arkadaş canlısıdırlar.

 14-İngiliz Springer Spaniel

Bu son derece zeki av köpeği türü, türünün daha kaslı olanlarından biridir. Bir Springer Spaniel'i eğitmenin hızlı bir getirisi vardır çünkü özenlidirler ve memnun etmeyi severler.

 15-Schipperke

Schipperke başka bir küçük türdür, ancak oyuncakların aksine, bu yavrular ağır iş gücü için yetiştirilmiştir. Onlar gözlemci muhafızlardır ve Minyatür Schnauzer gibi fareleri ortadan kaldırdıkları bilinmektedir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER