Clicker eğitimi hakkında bilmeniz gerekenler.

Clicker eğitimi hakkında bilmeniz gereken her şey.

Clicker eğitimi, yavru köpeğinizin eğitim sürecini hızlandırabilir.

Aileye yeni bir köpek yavrusu getirmek büyülü bir şeydir. Hem ebeveynler hem de çocuklar için heyecan verici bir zamandır. Ne yazık ki, bir köpek yavrusu almak, çok fazla eğitim ve çalışma anlamına gelir. Tuvalet eğitimli bir köpek almanız ve yapması gereken komutları bilmesi nadirdir. Eğitim sürecini hızlandırmak istiyorsanız köpeğiniz için clicker eğitimini kullanabilirsiniz.

Clicker eğitimi nedir?

Clicker, üzerinde bir düğme bulunan, elinizde tuttuğunuz küçük bir cihazdır. Düğmeye basıldığında, yüksek bir tıklama sesi çıkarır. Clicker eğitiminin amacı, düğmeye basıldığında köpeğe olumlu pekiştirme göstermektir.

Zamanlamayı doğru yapmak için köpek tıkırtı eğitiminin ne zaman yapıldığını hatırlamak önemlidir. Köpek ödüllendirilirken aynı anda tıklamaya basmazsanız; sesin onları ödüllendirmek için olduğunu anlamayacaklar.

Clicker eğitimi nasıl çalışır?

Clicker eğitimi, cihazdaki düğme köpeklerin normalde duymadığı yapay bir ses çıkardığı için çalışır. Eğitim köpeğiniz daha yavruyken pozitif ses ilişkilendirmesi ile başlar.

Clicker köpekleri eğitirken, onlara her zaman ödül vermek zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte, eğitim sürecini hızlandırdığı için tavsiye edilir. Onları yavaş yavaş ikramlardan vazgeçirebilirsiniz ve sonunda “tıklamanın” kendisini bir ödül olarak göreceklerdir.

Clicker ile nasıl antrenman yapılır?

Bir clicker aldığınızda yapılacak ilk şey, köpeğinizi ona tanıtmaktır. Tıklayıcı çok yapay bir ses çıkardığı için, bazı köpeklerin ilk başta ondan korkması yaygındır. Bunu önlemek için, köpekle aynı çevrede bir kaç test tıklaması yapın. Örneğin, siz ve köpek oturma odasındayken tıklayıcıya tıklayın. Köpeğin dibinde düğmeye basmaktan kaçının, bu onları daha da korkutacaktır.

Köpek tıkırtının sesine alıştıktan sonra, ödülleri dağıtmanın zamanı geldi. Köpeğiniz neye tepki verirse onu kullanabilirsiniz, ancak küçük parçalar halinde Light kaşar peyniri kullanmanız önerilir. Bunun nedeni, köpek yavrusu muhtemelen onu beslediğiniz mama tanesine alışmıştır, ancak peynir gerçek bir ödüldür. Yavru köpeğinizin bu ödülü tıklama ile ilişkilendirmesini istiyorsunuz. Başlamak için düğmeye basın ve köpeğe bir ödül verin. Köpekten herhangi bir hareket istemeyin; tıklayıcıya basın ve onları bir ödülle ödüllendirin.

Bunun köpeğe yaptığı şey, onlara bir tıklama sesinin yiyeceğe eşit olduğunu öğretmektir. “İyi çocuk!” demekle eşdeğerdir. Aslında, daha önce nasıl oturulacağını (tipik olarak öğretilen ilk numara) bir ödülle eğitilmiş olan birçok köpek, tıklama sesini duyduklarında otomatik olarak oturmaya başlayacaktır. Bir ikram aldıklarını bilirler ve oturduklarında bir ikram alırlar, dolayısıyla oturmak en basit komuttur.

Clicker ile bir köpeğe komut öğretmek

Clicker eğitim köpekleri, püf noktaları öğretmek için en kolay yöntemlerden biridir. Daha önce de belirtildiği gibi, doğru yapılması gereken en önemli şey zamanlamadır. Köpeğinizden oturmasını isterseniz ve oturursa, poposu yere değdiği anda tıklama düğmesine basmalısınız. Köpeğinizden size bakmasını isterseniz, köpek göz teması kurar kurmaz tıklamaya basıyorsunuz. Köpeğin "tıkla"nın "iyi çocuk" anlamına geldiğini anlamasını istiyorsunuz demektir.

Clicker eğitimi ile ödülleri kullanmanız gerekiyor mu?

Ödüller, tıklama eğitimi söz konusu olduğunda düşünüldüğü kadar önemli değildir, ancak köpeğin istediğinizi yapmasını sağlamak için kesinlikle yararlıdır.

Bunlar, eğitimin başında kullanmak için iyi bir yöntemdir, ancak iyi zamanlanmış bir tıklama, düzgün yapıldığında da aynı şekilde hizmet etmelidir. İkisini birleştirerek köpeğinizle basit ama anlayışlı bir şekilde iletişim kurarsınız.

Başarılı köpek eğitiminin birçok faktöre bağlı olduğunu unutmayın. Bir köpekle eğitim düzenli olarak yapılmalı ve seans köpeğiniz için olumlu bir şekilde bitmelidir.

Clicker ne kadar önemli?

Bir tıklayıcı ile eğitim hakkında en sık sorulan sorulardan biri, tıklayıcının kendisinin gerçekten gerekli olup olmadığıdır. Pek çok insan, köpeğin tepki vereceği bir ses çıkarmak için bir ses çıkarıp başka bir cihaz kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyor.

En iyi sonuçlar için gerçek bir tıklayıcı kullanılması tavsiye edilirken, diğer nesneleri de kullanabilirsiniz. Bu yapay ses en küçük yavru köpeklerin bile dikkatini çekeceğinden, bir "klik" sesine olabildiğince yakın olmanız tavsiye edilir. Bir işaretleyici, kalem ve hatta geri çekilebilir köpek tasması, bir tıklamanın sesini taklit edemez. Bu tıklamayı taklit edemiyorsanız, ıslık veya zil gibi köpeğin genellikle duymayacağı başka bir sesle çalışın.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER