Bir Köpeğin Yediği Yiyeceklerin Sindirimi Ne Kadar Sürer?

Köpekler Yiyecekleri Nasıl Sindirir?

Sindirilemeyen Yiyeceklere Ne Olur?

Bir Köpeğin Yiyecekleri Sindiriminin Ne Kadar Sürdüğünü Etkileyen 5 Faktör

  1. Köpeğin Boyutu, Yaşı ve Cinsi
  2. Hastalıklar ve Sağlık Durumları
  3. Etkinlik Düzeyi
  4. Hidrasyon
  5. Köpeğinizin Yediği Mamanın Türü

Köpeğim Yemekten Hemen Sonra Neden Kaka Yapıyor?

Bir Köpeğin İlaçları Sindirimi Ne Kadar Sürer?

Köpeğim Yemekten Sonra Yüzebilir mi?

Köpeklerde Sindirim Sorunlarının Belirtileri

Bir yemeğin köpeğinizin vücudundan geçmesinin ne kadar sürdüğünü hiç merak ettiniz mi? Kısa cevap, bir dizi faktöre bağlı olarak 4 ila 8 saat arasındadır. Kendi köpeğiniz için, kaka programına ve ne kadar hızlı acıktığına göre tahminde bulunabilirsiniz. Bir köpeğin midesinin boşalmasının ne kadar sürdüğünü, bunu hangi faktörlerin etkilediğini ve köpeğinizin sindirim sisteminin sağlıklı olduğundan nasıl emin olabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpekler Yiyecekleri Nasıl Sindirir?

Köpeğinizin yemeğini yediği zaman ile onu dışarı kaka yapmaya çıkardığı zaman arasında çok şey olur. Gastrointestinal sistemdeki tüm süreçler, yediği gıdalardan gerekli tüm besinleri aldığından emin olmak için çok önemlidir. Köpeğiniz yemeğini çiğnemeye başladığı andan itibaren sindirim süreci başlamıştır. Yiyecekler dişler tarafından daha küçük parçalara ayrılır, daha sonra yemek borusundan mideye doğru hareket eder. Burada gıda, hidroklorik asit adı verilen mide asidi ve enzimler tarafından sindirilir. Doğal enzimler, yiyecekleri vücut tarafından kolayca emilebilen besin bileşenlerine ayırır.

Gut-Health

Yiyecekler mideden çıkıp bağırsak yoluna doğru hareket ederken, bağırsak duvarları gerekli besinleri ve suyu kan dolaşımına emer. Karaciğer ve pankreas gibi organlardan daha fazla enzim bu sindirim sürecine yardımcı olur. Son olarak, besinler emildikten sonra kalan sindirilmemiş yiyecek veya atıklar, kalın bağırsakta dışkıya dönüşür. Ve bundan sonra ne olacağını biliyorsun! J

Sindirilemeyen Yiyeceklere Ne Olur?

Köpeğinizin yediği her şey vücut tarafından emilemez. Yiyecek parçalandığında, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinler bağırsaklardan emilir ve geride lif, bir miktar su, bakteri ve inorganik madde bırakır. Köpeğinizi sebze gibi çiğ yiyeceklerle beslerseniz , muhtemelen köpeğinizin dışkısında bu sebzelerin belirtilerini göreceksiniz. Bu, köpeğinizin bu sebzeleri yemekten fayda görmediği anlamına gelmez. Kullanılabilir besinlerin sindirim sisteminde emildiği ve sindirilemeyen liflerin vücuttan çıktığı anlamına gelir. Lif, dışkıdaki su içeriğini düzenlemeye yardımcı olduğu için sindirim sistemini sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır. Bir köpeğin yiyecekleri sindirmesinin ve kakasını yapmasının ne kadar sürdüğünü etkileyen birkaç faktör vardır, yani sindirim döngüsü.

Bir Köpeğin Yiyecekleri Sindiriminin Ne Kadar Sürdüğünü Etkileyen 5 Faktör

1. Köpeğin Boyutu, Yaşı ve Cinsi

Genellikle daha küçük köpeklerin ve köpek yavrularının daha az yiyeceğe ihtiyaç duyduğu ve daha büyük köpeklere kıyasla sindirmek için daha az zaman aldığı düşünülür. Sindirim süreci, büyük, yetişkin köpekler için yaklaşık sekiz saate kıyasla, küçük ırklar ve yavru köpekler için genellikle yaklaşık dört saat sürer. Bir çalışma, daha büyük ırkların daha yavaş sindirildiğini buldu. Bununla birlikte, bir Fransız araştırması, yavruların bağırsak boşalma sürelerinin daha kısa olduğunu, ancak cins boyutunun önemli bir faktör olmadığını buldu. Bu insanlarda da benzerdir. Her ebeveynin bildiği gibi, bebekler ve küçük çocuklar yetişkinlere göre daha sık yemek yer ve daha sık kaka yapar. Yaş ayrıca sindirimi de etkiler . Metabolizma yaşla birlikte yavaşlar. Yaşlı köpekler daha az enerjik olduklarından, daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar. Vücudun geri kalanı gibi sindirim sistemi de yaşla birlikte daha az verimli hale gelebilir. Bu, daha yaşlı köpeklerin daha az miktarda yiyeceği sindirmesinin daha uzun sürebileceği anlamına gelir. Köpeğinizin cinsi , köpeğinizin yiyecekleri sindirmesinin ne kadar sürdüğü konusunda da rol oynar. Bernese dağ köpeği, Labrador Retrieverler ve Alman Çoban Köpekleri dahil olmak üzere bazı köpek ırkları, gastrointestinal sorunlara daha yatkındır.

2. Hastalıklar ve Sağlık Durumları

Sindirim sağlığı, genel sağlık ve bağışıklık sistemi ile yakından ilişkilidir. Köpeğiniz fazla kilolu veya zayıfsa veya herhangi bir sağlık sorunu varsa, sindirimi ve besin emilimini etkileyebilir. Köpek sindirimini etkileyebilecek durumlar arasında EPI (ekzokrin pankreas yetmezliği) veya IBD (İltihaplı bağırsak hastalığı) gibi malabsorpsiyon hastalıkları yer alır. Yanı sıra sızdıran bağırsak sendromu. Sindirimi etkileyen diğer problemler arasında bağırsak tıkanması (köpeğiniz sindirim sistemine sıkışan sindirilemeyen bir nesneyi yediğinde), kanser, ülserler, parvovirüs, gastrit ve kolit bulunur.

3. Etkinlik Düzeyi

Köpekler, çiğ et bazlı bir diyetle başa çıkmak için genetik olarak kodlanmıştır. Midede çok miktarda gıdayı uzun süre saklama yeteneğine sahiptirler ve gerektiğinde enerji üretmek için bu gıdayı yavaş yavaş sindirebilirler. Bu, bir köpek ne kadar fazla enerji kullanırsa, midesinde depolanan yiyecekleri vücudunun o kadar hızlı parçalayacağı anlamına gelir. Fiziksel görevler için bir enerji patlamasına ihtiyaç duyarsa, gıda, emilebilir besinleri ve kalorileri alabilmesi için bağırsaklara hareket edecektir.

4. Hidrasyon

Köpeğinizin ne kadar su içtiği, sindirim süresini etkiler. Su, yiyecekleri yumuşatmaya yardımcı olur, çiğnemeyi kolaylaştırır ve yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan enzimlerin ve asitlerin salgılanmasını artırır. Su ayrıca dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur, böylece kaka daha hoş bir deneyim olur. Köpeğinizin önünde her zaman bol miktarda temiz, filtrelenmiş veya kaynak suyuna erişimi olduğundan emin olun.

5. Köpeğinizin Yediği Mamanın Türü

Yiyecek alımının türü ve hacmi, köpeğinizin sindirimini açıkça etkiler. Yiyeceklerin protein içeriği, sindirimin ne kadar sürdüğünü etkileyen büyük bir faktördür. Yiyeceklerin nasıl işlendiği de bir fark yaratır. Ticari evcil hayvan mamaları söz konusu olduğunda, köpekleer ıslak mamaları kuru mamaya göre daha kolay sindirebilir çünkü su onun GI kanalında daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur. Islak köpek maması dört ila altı saat içinde parçalanabilirken, kuru köpek maması için sindirim süreci sekiz ila on saat arasında sürer. Çiğ köpek maması köpekler için en sindirilebilir besindir. Köpeğinizin sindirim sistemi için en doğal mamadır. Ve işlenmiş gıdaların aksine, çiğ gıdalar nişastalı tahıllar ve şekerlerle dolu değildir. Çiğ yiyecekler, verimli sindirime yardımcı olan canlı enzimler içerir. Genel olarak, köpeğinizin çiğ yiyecekleri sindirmesi daha az zaman alır.

Köpeğim Yemekten Hemen Sonra Neden Kaka Yapıyor?

Köpeğinizin yemekten hemen sonra kaka yaptığını fark ederseniz, yemeği çok çabuk sindirdiğinden endişelenmenize gerek yoktur. Az önce yediklerini kaka yapmıyor. En az 8 saat önce yediği yemeği yapıyor. Köpekler yemek yediğinde, devreye giren doğal bir refleks vardır. Yeni yiyecek mideye girerken, kalın bağırsaklar orada bulunan atıkları dışarı atmak için bir sinyal alır. Buna gastrokolik refleks denir.

Bir Köpeğin İlaç Sindirimi Ne Kadar Sürer?

İlacın sindirim sistemindeki yiyeceklerle aynı süreçten geçip geçmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Ağızdan verilen ilaç, yemekten biraz farklıdır. Besin maddesi olmadığı için, yemekle aynı şekilde sindirilmez. Köpeğinize ağızdan ilaç verdiğinizde, genellikle 20 ila 30 dakika içinde kan dolaşımına emilir. Daha kalın bir kaplamaya sahip haplar daha uzun sürebilir.

Köpeğim Yemekten Sonra Yüzebilir mi?

Yemekten sonra yüzmeye gitmeden önce en az 30 dakika beklememiz gerektiğini hepimiz duymuşuzdur. Bunun nedeni, yeni yediğinizde kanınızın bir kısmının, bazı insanların yüzerken kramplara yol açabileceğini düşündüğü sindirim sürecine yardımcı olmak için vücudunuzun merkezine gitmesidir. Bu insanlar için gerçekten doğru değil. Köpekler için ise, köpeğinizin yemekten hemen sonra suya atlamasını engellemek için gerçek bir sebep vardır. Köpekler, bir köpeğin midesinin gazla dolduğunda ve büküldüğünde olan şişkinlik veya mide burulmasından muzdarip olabilir. Dolu bir mideyle yüzmek riski artırabilir, bu nedenle yüzmeye gitmeden önce köpeğinizin yemeğini yedikten sonra iki saat beklemelisiniz.

Köpeklerde Sindirim Sorunlarının Belirtileri

Köpeğinizin sindirimle ilgili bir sorunu olduğuna dair bir işaret olabileceğine dair dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır

Karın ağrısı

Kilo kaybı veya kilo alımı

İştah azalması

Kusma

İshal

Kabızlık

Şişkinlik ve gaz

dehidrasyon

Bunlar, köpeğinizin sindiriminin gerektiği gibi çalışmadığının işaretleri olabilir ve ekstra yardıma ihtiyacı olabilir. Sorunlar devam ederse veterinerinizle konuşmak isteyebilirsiniz.

 Yani artık ne yapacağınızı biliyorsunuz, köpeğinizdeki herhangi bir sindirim sorununu daha iyi tanıyabileceksiniz. Onu mümkün olan en iyi diyetle besleyin, tercihen tam bir gıda, onun genel sağlığını geliştirecek çiğ et bazlı bir besleme ömrü boyunca yumuşak bir kaka hareketi süreci olacaktır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER