Bahçeli Evlerde Köpek Nasıl Bakılır?

Bahçeli Evlerde Köpek Nasıl Bakılır? Bahçeli Evlerde Köpek Nasıl Bakılır? Bobi Koleji

YAZIN BAHÇELİ EVLERDE KÖPEK NASIL BAKILIR

Yaz ayları açık hava köpekleri için çok tehlikeli olabilir. Dikkatli bir şekilde izlenmezlerse, sıcak çarpması ve diğer ısı ile ilgili durumlardan muzdarip olma riski yüksektir. Bununla birlikte, açık bahçe köpeğinize bol miktarda su, dinlenmek için gölgeli alanlar sağlayarak ve sağlıklarına yakından dikkat ederek bu riski önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Bölüm 1

Köpeğinizi Rahat Tutmak


1: Köpeğinizi asla uzun süre dışarıda bırakmayın. Yaz aylarında, köpekler uzun süre açık havada bırakılmamalıdır. Sıcaklık arttıkça, köpeğin dışarıda geçirdiği süreyi azaltmalısınız.
Açık havada bırakılan köpeklere soğuması, güneşten gölgelenmesi ve sıcak çarpması ve diğer tıbbi durumlar için yakından izlenmesi gerekir.
Köpekler tatlı suya ve gölgeye erişmeden asla sıcakta bırakılmamalıdır.

2: Her zaman suya erişim sağlayın. Açık hava köpeklerinin temiz ve tatlı suya sınırsız erişime ihtiyacı vardır. Köpekler her gün vücut ağırlığının kilogramı başına en az 0.30 ml arasında su içmelidir. Bu nedenle, 65 kiloluk sağlıklı bir köpek günde en az 1 ila 2 litre su içmelidir. Sıcak günlerde, köpeklerin çok fazla su içmesi gerekecektir.
Su, doğrudan güneşte değil, serin kalmasına yardımcı olmak için gölgeli bir alanda bırakılmalıdır.
Suyu serin tutmak için her 1 ila 2 saatte bir su kaplarını değiştirin ve yeniden doldurun.


3: Yatakları için yükseltilmiş bir platform oluşturun. Köpekleri beton gibi sıcak yüzeylerden uzak tutmak ve yerde yaşayan böcek ve zararlılardan korumak için köpek yatakları kaldırılmalıdır.
Mümkünse, tüm köpek kulübelerinin yerden 10 cm yukarıda inşa edilmesi en iyisidir. Bu, yağmur suyunun durgunlaşmasını ve köpek kulübesinin tabanının altında sıkışmasını önler, bu da parazit ve solunum sorunları kaynağı olabilir.
Yükseltilmiş bir platform ayrıca havanın yataklarının altında dolaşmasına yardımcı olur ve bu da serin kalmasına yardımcı olur.


4: Yataklarını serin ve kuru tutun. Hasır yataklar kullanıyorsanız, küfün büyümesini, cilt ve solunum problemlerini oluşturmasını önlemek için periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Köpek kulübeleri, vücudunuzun herhangi bir kısmı yanlara değmeden köpeğinizin gerilmesi için yeterince büyük olmalıdır.
Köpek kulübesinde havayı dolaştırmak için fanları kullanmayı seçerseniz, elektrik kablolarının profesyonel bir şekilde monte edilmesini sağlayın, çünkü elektrik kabloları köpekler için ciddi bir tehlikedir.
Köpek kulübelerinin açıklığının doğrudan güneşe bakmadığından emin olun. İdeal olarak, köpek kulübesi gün boyunca gölgeli bir alanda olmalıdır. Güneşteki köpek evleri ısıyı hapsedebilir ve çok ısınabilir.

5: Tüylerini düzenli olarak taramak. Köpeğinizin uzun, kalın tüyleri varsa, serin kalmasına yardımcı olmak için yaz boyunca tüylerini kesmeniz gerekir. Kesmekten kasıt asla tamamen kesmek değil, üzerinden kırpmaktır.
Düzenli fırçalama, cildinde sıkışabilen ve ısıda tutabilecek ölü deri ve tüyleri giderir.
Köpeğini tıraş etmeyin. Tüyleri cildini güneş ışınlarından korumaya yardımcı olur ve onları ısıdan izole etmeye yardımcı olur.


Bölüm 2
Köpeğini Serin Tutmak

1: Gölgeli alanlar sağlayın. Yaz aylarında, açık hava köpeğinizin güneşten çıkmak ve serinlemek istediklerinde gidebilecekleri gölgeli bir alan sağlamanız gerekir. Sağladığınız gölgeli alan, köpeğin çeşitli pozisyonlarda güneşten tamamen korunmasına yetecek kadar büyük olmalıdır. Bu gölgeli alan, çatılı bir güverte veya sundurma, tente veya çatılı bir sığınak olabilir.
Güneşin yer değiştirmesi nedeniyle bu alanın gün boyunca gölgeli kalması gerekir. Köpeğinizin köpek kulübesinden daha büyük gölgeli bir alana ihtiyacı olacaktır, böylece gün boyunca güneşten uzak durmak için alana sahiptirler.

2: Günün daha soğuk kısımlarında köpeğinizi egzersiz yapın. Köpeğinizi egzersiz yaparken, günün güneşi veya sıcaklığın daha düşük olduğu günleri seçmeye çalışın. Bu sabah çok erken veya gece geç olabilir.
Köpekler, egzersiz yaptıktan sonra genellikle yaptıklarıdan daha fazla suya ihtiyaç duyarlar, bu nedenle rehidrasyonları için sınırsız su sağlayın.
Günün en sıcak bölgelerinde yorucu faaliyetlerden kaçının.

3: Onları hortumlayın. Birçok köpek su ve havuzlarda oynamaktan hoşlanır ve bir hortum kullanmak köpeklerinizi soğutmanın iyi bir yoludur. Suyun serin olduğundan, ancak buz gibi soğuk olmadığından emin olun, böylece vücutlarını aşırı soğukla ​​şok etmeyin.
Açık hava köpekleriniz soğuk suyla dolu bir çocuk havuzunda oynamaktan da keyif alabilir.

4: Onlara havalı ikramlar verin. Soğutulmuş veya buzlu ikramlar, sıcak günlerde dış mekanınızı serin tutmanın iyi bir yoludur. En sevdikleri ikramlardan bazılarını alın ve tuzsuz tavuk stoğu içeren bir buz küpü tepsisine yerleştirerek dondurun. Sıcak köpekler için güvenli bir tedavi olan evcil hayvan mağazalarından satın alabileceğiniz köpek dondurması da vardır.
Buzlu ikramlar sıcak bir köpeği soğutmaya yardımcı olabilir, ancak sıcak çarpması olan aşırı ısınmış bir köpek için kullanılmamalıdır.


Bölüm 3
Köpekleri Isıyla İlgili Koşullardan Koruma

1: Köpeğinizi yakından izleyin. Yaz aylarında, sıcak havada köpeklerinize yakından bakmak çok önemlidir. Köpekler birkaç saat içinde kolayca ısınabilir, köpeğinizin davranışında, görünümünde ve sağlığında herhangi bir değişikliğin farkında olmanız gerekir.
Köpekleri kontrol ederek aşırı nefes nefese ve koyu kırmızı diş etleri gibi sıcak çarpması belirtileri gösterip göstermediklerini kontrol edin, böylece durumu mümkün olan en kısa sürede tanımlayabilir ve tedavi edebilirsiniz.
Köpeğiniz yiyeceklerini yemeyi veya daha az su içmeyi bırakırsa, sıcağında serin kalmaya çalışıyor olabilirler.

2: Sıcak çarpması belirtilerini tanımlayın. Sıcak çarpması medial bir acil durumdur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Sıcak çarpması belirtilerini bilin ve evcil hayvanınızı stabilize etmek için hemen harekete geçin.

Sıcak çarpması işaretleri şunları içerir:


Aşırı veya abartılı nefes nefese.
Zayıflık.
Yüksek ateş.
Hızlı kalp atımı.
Komutlara ve çevresine yanıt vermez.
Koyu kırmızı diş etleri.


3: Sıcak çarpmasını tedavi edin. Hipertermi veya sıcak çarpması, tanımlanır tanımlanmaz tedavi edilmelidir. İlk endişeniz köpeğinizi soğutmak ve vücut sıcaklığını sabitlemek olmalıdır. Güneşten ve gölgeli ve serin bir alana çıkarın. Klimalı bir alan en iyisidir çünkü daha düşük sıcaklıkların yanı sıra hava sirkülasyonu da sağlar.
Köpeğini vücutlarına serin ve nemli havlular koyarak ve onlara soğuk (ama buz gibi değil) su vererek soğutun. Köpeğini, sistemini başka bir aşırı sıcaklıkla şok etmeden soğutmak istersiniz.
Başlangıçta soğutulduktan sonra, buz paketleri gibi daha soğuk eşyaları boyunlarına, sırtlarına veya yanlarına yerleştirmeye ve içmeleri için daha soğuk su vermeye başlayabilirsiniz.
Köpeğinizi en kısa zamanda veterinere götürün. Kalıcı organ hasarı meydana gelebilir ve sıcak çarpması ölümcül olabilir.

4: Patilerini yanıklardan koruyun. Sıcak asfalt ve beton, özellikle günün en sıcak kısımlarında köpeğin Patilerini yakabilir. Köpeğinizi bu yüzeylerde sıcak günlerde korunmadan yürümekten kaçının. Köpek patikleri Patilerini sıcak yüzeylerden korumanın iyi bir yoludur.
Köpek patikleri kar patikleri olarak pazarlanabilir, ancak sıcak günlerde Patilerini korumak için de iyi çalışırlar. Büyük perakendecilerde, evcil hayvan mağazalarında ve internet üzerinden alınarak bulunabilirler.
Köpeğinizin Patileri yanarsa, bölgeye nemlendirici veya koruyucu bir balmumu uygulayın. Pet mağazalarında ve internette bulabileceğiniz pati mumu olarak pazarlanan belirli ürünler var.

5: Cilt kanserini önler. İnsanlar gibi, köpekler de aşırı maruz kalmadan güneş ışınlarına cilt kanseri geliştirme riski altındadır. Hafif kürklü köpekler, cildinin güneşin zararlı ışınlarından korunmasına yardımcı olan daha az pigmentasyon içerdiğinden özellikle risk altındadır.
Köpeğiniz güneşin en sıcak ışınlarından kendi başlarına kaçınmaya çalışacağından, yeterli gölge sağlamak cilt hasarını önlemenin en kolay yoludur.
Burun, kulak ve karın gibi kalın kürklerle korunmayan maruz kalan bölgelere uygulamak için güneş kremi de satın alabilirsiniz. Köpek güneş kremi var, ancak köpekler için toksik olan çinko oksit içermediği sürece bebek veya hassas bir cilt güneş kremi de kullanabilirsiniz.

6: Evcil hayvanınızı parazitlerden koruyun. Keneler ve pireler gibi yaygın zararlılar ve parazitler yaz aylarında gelişir. Evcil hayvan mağazalarında ve veteriner hekiminizin ofisinde, açık köpeğinizi kenelerden, pire ve parazitlerden koruyacak bir dizi ürün bulunmaktadır.
Kenelerin bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız, veterinere gidin ve köpeğinizi Lyme hastalığı için aşılayın.
Sivrisinekleri püskürten veya öldüren topikal bir ürün arayın.
Seçtiğiniz ürüne bağlı olarak, ürünü aylık veya haftalık olarak kullanmanız gerekebilir. Dozlama talimatları için ambalajı kontrol edin.

Bobi Koleji İzmir Köpek eğitim merkezi
Halil Alper DİNÇER