Arama kurtarma köpekleri hakkında her şey

Arama Kurtarma Köpekleri

Arama kurtarma Köpekleri hayatımızda birçok rol oynar. Bazı köpekler oyun arkadaşıdır. Bazıları koruyucu. Bazıları hizmet köpeğidir. Ve bazı köpekler en iyi kahraman olarak tanımlanır. Arama kurtarma görevlerine katılan köpekler, sıkıntılı insanlara yardım etmek için doğal yeteneklerini optimize eden kahraman köpeklerdir.

Arama kurtarma köpekleri nedir?

Arama ve kurtarma (SAR) köpekleri, zor zamanlarda insanlara yardım ederek harekete geçer. Vahşi doğada ya da bir doğal afet sonrasında kaybolan insanları izlerler. SAR köpekleri, bir bakım tesisinden uzaklaşan Alzheimer hastalarını bulur. Depremden sonra enkazda mahsur kalan ya da kar çığının altına gömülen insanları bulurlar. SAR köpekleri çeşitli koşullara uyum sağlar ve baskı altında iyi çalışır.

Köpekler neden arama kurtarma çalışmaları için kullanılıyor?

Köpekler kurtarıcı olmak için özel olarak donatılmıştır ve inanılmaz koku alma duyuları ile kayıp bir kişinin yanına girebilirler. Burunları bizimkinden çok daha fazla olan köpeklerin burun boşluğunda 100 milyondan fazla duyu reseptör bölgesi vardır, bu da insandaki 6 milyona kıyasla Daha fazladır, köpek beyninin kokuları analiz etmeye ayrılan alanı, insan beyninin karşılaştırılabilir kısmından yaklaşık 40 kat daha büyüktür. Aslında, köpeklerin insanlardan 1.000 ila 10.000 kat daha iyi kokabileceği tahmin ediliyor. Köpeklerin kurtarma çalışmaları için sadece bir "burnu" vardır.

 

İnsanlar kolayca kurabiyelerin kokusunu alabilirler, ancak köpekler çok daha fazlasını algılayabilir çünkü koku alma yeteneklerini artıran ek bir koku alma organına sahiptirler. Burun boşluğunun içinde bulunan Jacobsen'in organı, üst kesici dişlerin arkasındaki ağzın çatısına açılır. Jacobsen'in organından gelen sinirler doğrudan beyne gider ve burundaki sıradan kokulara tepki veren diğer sinirlerin aksine, bu sinir hücreleri genellikle hiç kokusu olmayan bir dizi maddeye tepki verir. Başka bir deyişle, "tespit edilemeyen" kokuları tespit etmeye çalışırlar.

 

Kurtarma köpekleri türleri nelerdir?

Tüm SAR köpekleri koku alma duyularına bağlı olsalar da, ya hava kokulu ya da takip eden köpekler olarak ayırt edilirler. Havayı koklayan köpekler, havada bulunan insan kokusunu algılar ve genellikle geniş arazileri kaplamak için çalışır. Genellikle kokuyu ayırt etmezler, yani belirli bir kişinin aksine herhangi bir insandan gelen kokuyu algıladıkları anlamına gelir.

 

Buna karşılık, takip eden köpekler, kayıp kişinin dokunduğu bir giysi veya nesneyi kokladıktan sonra belirli bir kişinin kokusunu ayırt edebilen izleyicilerdir. Bu kokuya özgü köpekler, burunlarını yere tutarak takip ediyorlar, sadece ara sıra havadaki parçacıkları tespit etmek için başlarını kaldırıyorlar. Sürüklenen köpekler başıboş çalışır ve kayıp kişinin izlediği gerçek yolu izler.

 

Hava kokulu köpekler nasıl çalışır?

Hava kokulu köpekler, kokuların geldiği yeri bulana kadar dağınık veya rüzgar kaynaklı aromaları takip eder. Kokunun kaynağını bulduklarında, bu SAR köpekleri havlayarak bakıcılarını çağırırlar. İşleyici uzaktaysa, SAR köpeği işleyiciye geri dönebilir ve onu koku kaynağına, yani kayıp kişiye yönlendirebilir.

 

"Hava kokulu köpekler havadan gelen parçacıkları algıladığından, hava koşulları

iş performanslarını etkiler ."

Hava kokulu köpekler havada bulunan parçacıkları algıladıklarından, hava koşulları iş performanslarını etkiler. Rüzgar hızı, sıcaklık, nem ve rüzgar yönü, hepsi köpeğin çalışma yeteneğini etkiler. Şaşırtıcı bir şekilde, optimum koşulların altında olmasına rağmen, bu yetenekli köpekler, birkaç bloktan 150 dönümlük alana kadar değişen bir arama alanını kapsayabilir ve 300 mt uzakta bir koku kaynağını tespit edebilir.

 

Zekice bir koku alma duyusu genelleştirilmiş bir köpek özelliği olmasına rağmen, bazı köpekler diğerlerinden daha iyi performans gösterir. Hava kokulu SAR köpekleri genellikle Border Collie, Alman Çoban köpeği, Golden Retriever, Springer Spaniels veya Labrador Retriever gibi çoban veya spor yapan ırklardır.

 

Takip eden köpekler nasıl çalışır?

Takip eden köpekler, yeryüzünde ve bitkilerde kayıp bir kişinin geride bıraktığı belirli bir kokuyu takip eder. Kokuya o kadar odaklanırlar ki, dönüşleri doğru bir şekilde haritalayabilirler ve hatta kaybolan kişinin aldığı "çift geri dönüşleri" bile yapabilirler. Takip eden köpeklerin ayırt edici burunları, diğer insan kokularını ortadan kaldırabilir ve başarılı kurtarma görevlerinin önemli bir yönü olan "günün kokusuna" odaklanabilir. Bu köpekler genellikle ön planda çalıştıkları ve hava kokulu meslektaşlarından daha yavaş hareket ettikleri için, takip köpeklerinin işleyicileri genellikle yakındadır.

 

Çoğu insan Bloodhounds'u önde gelen izleme köpeği olarak tanımlar, ancak diğer ırklar da iyi performans gösterir. Spor, çalışma ve çoban ırkları bu görevde mükemmeldir. Daha büyük, daha sağlam ırklar zorlu arazilere uyum sağlayabilir ve zorlu koşullarla karşı karşıya kalabilir. Görevliler ayrıca arama ve kurtarma görevlerinin fiziksel zorluklarıyla da yüzleşebilmelidir.

 

İki tür SAR köpeği hiç birlikte çalışıyor mu?

Felaket zamanlarında, hava kokulu ve arkadan gelen köpekler birlikte çalışabilir. Hava kokulu köpekler, yüksek olasılıklı alanlarda veya kaybolan kişinin muhtemelen olduğu yerlerde serbest bırakılır ve geniş arazileri tarar. İzleme köpekleri, kişinin son bilinen noktasından (LKP) veya keşfedilen bir kanıt parçasının bulunduğu yerden konuşlandırılır ve buradan dışarıya doğru manevra yapılır. Her iki SAR köpeği türü de 4-8 saat kesintisiz çalışabilmeli ve insan kurtarma çalışanları veya yaban hayatı tarafından dikkati dağılmamalıdır. Önemli ekip üyeleri olarak, işleyiciler engebeli arazide çalışırken vahşi doğada hayatta kalma tekniklerinde uzman olmalıdır.

 

Hem hava koklayan hem de takip köpekleri, ölen kurbanların kalıntılarını bulmak için kullanılan kadavra köpekleri olarak çapraz eğitilebilir. Bu köpekler, doğal afetler (kasırgalar, seller, kasırgalar) veya küçük alanlar (belirli suç mahalleri) durumunda geniş alanlarda çalışır.

 

SAR köpeği olmak için hangi eğitim gereklidir?

İyi bir burun yeterli değildir. Yetkin bir SAR köpeği, temel itaat becerilerinden başlayarak çok sayıda eğitime ihtiyaç duyar. Daha sonra SAR köpekleri, takipçilerini nasıl izleyeceklerini, sinyal vermeyi ve stresli durumlarda uygun şekilde davranmayı öğrenirler. Görevlilerinin de eğitime ihtiyacı var. İşleyiciler genellikle kolluk kuvvetleri, itfaiye ve acil durum müdahale uzmanları olarak eğitilir.

 

Yavru köpekler eğitime 8-10 haftalıkken başlar ve 1 veya 2 yaşlarında işe başlarlar. İş fiziksel olarak zorlu olduğundan, SAR köpekleri genellikle 5-10 yaşlarında emekli olurlar. Bu çalışkan köpekler, daha sonra, genellikle ailenin bir parçası oldukları bakıcılarıyla birlikte, çok hak ettikleri bir emekliliğin tadını çıkarırlar.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER