Agresif yavru köpekleri eğitmenin en iyi yolu

Agresif köpek yavrusu uyarı işaretlerini çözmek için şimdi harekete geçin.

Yavru köpeğinizin davranışlarında izlenmesi gereken en yaygın saldırgan köpek yavrusu uyarı işaretleri arasında hırlama, üzerinize atlama, takılma, kıstırma, dudak kıvırma, hakimiyet, zorlu duruş, ölü bakışlar, agresif havlama, sahiplenme ve tabii ki, ısırma yer alır!

Yeni bir köpek yavrusuna sahip olmak, yeni bir aile üyesini karşılamaya benzer. Özellikle çocuklar için yeni bir oyun arkadaşı vardır. Ancak ilk günden itibaren saldırgan bir köpek yavrusunun olası uyarı işaretlerini izleyin. Aileniz neşeyle oynamak yerine, bu duruma endişeyle bakabilir. Ne de olsa, saldırgan bir köpek yavrusu davranışından ve bu davranışın dışında kalıp kalmayacağından endişe duymanız normaldir. Bir şeyleri yok etmenin ötesinde, yavru köpeğin yarardan çok zarara yol açabileceği yakın bir tehlike de vardır.

Yavru köpeğinizin mizacının tamamen normal olması ihtimali yüksektir, ancak istisnalar da vardır. Kural olarak, agresif bir yavru köpeğiniz olabileceğine dair uyarı işaretleri vardır. Yavru köpeğinizin vücut dilini izleyin.

Köpek yavrusu saldırganlığını yönetip yönetemeyeceğinizi veya bir köpek yavrusu bir aile evcil hayvanı olmak için uygun mizaçtan yoksun olup olmadığını ve tehlikeli bir sorumluluk olup olmadığını anlamanız gerekir. Ayrıca, yavru köpeğinizin davranış problemlerinin sadece agresif köpek yavrusu oyunu mu yoksa daha ciddi bir şey mi olduğunu belirlemek de önemlidir.

Saldırgan bir köpek yavrusunun istenmeyen davranışlarını mazur görün veya görmezden gelin! Yardım olmadan, saldırgan bir köpek yavrusunun tehlikeli bir köpeğe dönüşeceğinden şüphe yoktur!

Bununla birlikte, bilgili olduğunuzda, olumsuz bir eğilimi daha olumlu bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede, çok geç olmadan yavru köpeğiniz normal hale gelebilir.

Herhangi bir cins agresif bir köpek yavrusu olabilir mi?

Çoğu zaman köpek yavrusu korkusu köpek saldırganlığına dönüşebilir.  Olumlu pekiştirme, cezasız itaat eğitimi, iyi huylu bir köpek yaratmanın ve yavrularda korku saldırganlığını önlemenin bir yoludur. Saldırganlık ırka özgü değildir. Her cinste tatlı, sevgi dolu, arkadaş canlısı köpekler olduğu gibi saldırgan köpekler de vardır. Tek bir cins istisna değildir.

Bir sorun gördüğünüzde açık fikirli olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu, herhangi bir saldırganlık belirtisinde derhal ve uygun eylemde bulunmak anlamına gelir. Bir şeylerin değişeceğine dair hüsnükuruntu cevap değildir. Ne kadar erken harekete geçerseniz, yavrularınızı iyi davranışlara nasıl yönlendireceğinizi öğrenerek, yavrularınızın agresif davranışlarını çözme şansınız o kadar yüksek olur.

Köpek yavrusu saldırganlığını nasıl durduracağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey veterinerinizle konuşmaktır. Veterinerinize yavru köpeğinizi muayene ettirin. Tıbbi sorunlar, genetik sorunlar veya mümkün olan en kısa sürede ele alınması gereken diğer acil konular olabilir. Ne kadar uzun beklerseniz, düzeltmek o kadar zor olabilir. Veteriner, keşfedebileceğiniz herhangi bir saldırgan eğilimi evcilleştirmenize yardımcı olabilecek bir uzmandır.

Ciddi bir genetik veya nörolojik sorun olmadığı sürece, köpek yavrusu ne kadar küçükse, uygunsuz davranışlarını değiştirmek o kadar kolay olur. Çoğu zaman köpek yavrusu korkusu köpek saldırganlığına dönüşebilir. Olumlu pekiştirme, cezasız itaat eğitimi, iyi huylu, iyi huylu bir köpek yaratmanın ve yavrularda korku saldırganlığını önlemenin bir yoludur. Aşırı köpek havlamasını durdurmak için de kullanabilirsiniz.

Bir köpeğe sosyal becerilerin nasıl öğretileceğini anlamak çok önemlidir. Bunu, bebeğinizin olumlu tutumunu nasıl eğiteceğiniz ve uygulayacağınız olarak düşünün. Akılları sünger gibi çalıştığı için onları ne kadar erken disipline ederseniz o kadar iyi olur ve İtaat eğitimini kavramak daha kolaydır.

Agresif köpek yavrusu uyarı işaretleri

Agresif köpek yavrusu işaretleri nelerdir? İşte bunlardan birkaçı.

Yavru köpeğinizin yiyecek bulunan alanlardaki davranışlarını izleyin. Yavru köpeklerde erken saldırganlık belirtileri, oyuncaklara ve yiyeceklere sahip olmayı içerir.

Yavru köpeğiniz yemek kasesini koruyor mu? Yemek yerken yemek kabının yanından geçerken nasıl hırlıyor veya havlıyor? Boş olsa bile yemek kasesine uzandığınızda hırlıyorlar mı ya da saldırıyor mu?

Yavru köpeğiniz, evin diğer odalarındaki sandalye, kanepe veya yatak gibi belirli bir mobilya parçası üzerinde hak iddia ediyor mu? Yavru köpeğiniz oyuncaklara veya diğer eşyalara, özellikle de çocuklarınıza ait olabilecek eşyalara sahip mi?

Biri, özellikle de tanımadıkları biri eve girdiğinde veya bir odaya girdiğinde köpek yavrusu nasıl davranır? Yabancı bir çocuk eve geldiğinde köpek yavrusu farklı tepki veriyor mu? Yoksa yavru köpeğiniz aşırı derecede havlıyor mu?

Yavru köpek, hareket eden herhangi bir şeyi kovalayarak ve kıstırarak alışılmadık derecede yüksek bir av sürüşü sergiliyor mu? Ani hareketlere, derin bir uykudan uyanmaya veya düzeltilmeye aşırı tepki gösteriyorlar mı? Yoksa dokunulmak istemiyorlar mı? Köpek yavrusunu aldığınızda saldırganlık belirtilerine dikkat edin.

Köpeğinizi sık sık kucağınıza almanız veya taşımanız gerekmese de, köpeğinizin agresif davranıp sizi ısırmasından korkmadan bunu yapmanız gereken zamanlar vardır.

Ayrıca, yavru köpeğinizin diğer köpeklere ve yavrulara nasıl tepki verdiğini izleyin. Dominant bir köpek yavrusu belirtileri izlediğinizden emin olun. Yavru köpeğiniz diğer yavrulara veya yetişkin köpeklere hükmetmeye mi çalışıyor? Bu tür erken saldırganlığın eğitimle derhal durdurulması gerekir.

Diş çıkarma, hırlama ve ısırma

Eğitimle köpek saldırganlığını azaltmak için çalışın.

Yavru köpeğiniz, gelişiminin erken bir aşamasından itibaren ısırmaktan kaçınmak için uygun eğitim almazsa, başınız belaya girebilir.

Köpek diş çıkarma ve köpek ısırma arasındaki farkı bilin. Bir köpek yavrusunu ısırmamak için eğitmeye erken başlayın. İyi huylu bir köpeğe sahip olmak için ısırma eğitimi şarttır.

Çoğu köpek yavrusu, ebeveynlerinden veya köpek arkadaşlarından ısırık inhibisyonunu öğrenir. Ama yapmadıysa, onlara ısırıklarını nasıl kontrol edeceklerini öğretmeniz gerekecek.

Yavru köpeğiniz, gelişiminin erken bir aşamasından itibaren ısırmaktan kaçınmak için uygun eğitim almazsa, başınız belaya girebilir. Köpek ısırma yasalarına göre, bazı şehirlerde, sahibinin köpeğin ısırma eğilimi hakkında önceden bilgi sahibi olmasına bakılmaksızın, herhangi bir köpek ısırmasından köpek sahipleri sorumludur.

Köpek diş çıkarma ile başa çıkmak

Köpek yavruları diş çıkarırken ağızları ağrır ve bu acıyı hafifletmek için ısırır veya çiğnerler. Köpeğinize uygun çiğneme oyuncakları veya diş çıkarma oyuncakları verin. Çoğu köpek dikkati dağılacak ve oyuncağı çiğnemeye başlayacaktır.

Diş çıkaran köpek yavrusu sizi ısırmaya çalışırsa, köpeğinize doğru köpek yavrusu davranışını öğretin. Arkanı dön ve uzaklaş ya da yüksek, tiz bir sesle "ah" de. Bu, yavru köpeğinize sizi ısırmamasını öğretmeye yardımcı olacaktır.

Köpek yavrusu ısırması nasıl durdurulur

Köpeğiniz sert bir şekilde sizi ısırıyor ve geri adım atmıyorsa, oyunun fazla sertleşmemesi için dikkatli olmanız gerekir. Isıran bir köpek yavrusu eğlenceli bir köpek yavrusu olabilir, ancak 15 haftadan sonra köpek yavrusu dişleriyle cildinize dokunmaya çalışmamalıdır.

Bu süreden sonra sizi ısırmaya devam ederse, bu davranışı durdurmak için eğitim kullanmanız gerekir. Isıran bir köpeğe asla vurmayın.

Bunun yerine, köpek yavrusu ısırmasını ne zaman durdurmalısınız, eğer köpek yavrusu çok sertleşirse, oyun süresini durdurun ve uzaklaşın. Yavru köpeğiniz, yaramazlık yaparsa onu görmezden geleceğinizi çabucak öğrenmelidir. Bu sorunla mücadele ediyorsanız, sert oyunlardan kaçının. Ayrıca ısırma oynamayı da atlarsanız daha iyi olur. Yavru köpeğiniz çok fazla ısırırsa veya köpeğe her dokunduğunuzda sizi ısırmaya çalışırsa endişelenmenin zamanı geldi. Agresif bir köpek yavrusunun sahibini ısırması özellikle tehlikelidir. Yavru köpeğiniz sizi ısırırsa, köpek başta çocuklar olmak üzere hiç kimseye karşı herhangi bir kısıtlama göstermez.

Yavru köpeğiniz agresif veya şiddetle ısırmaya çalışırsa veya ısırma girişimine hırlama eşlik ediyorsa, harekete geçmeniz gerekir. Yavru köpeğinizin yüzünüzü ısırmaya çalışması veya diğer köpekleri veya diğer insanları, özellikle çocukları ısırmaya çalışması da tehlikelidir.

Yavru köpeklerde, özellikle ısırıklar cildinizi acıtıyor ve kanamaya neden olursa, ısırma konusunda agresif hale gelmiştir; köpeğin baskın olmaya çalıştığının bir işaretidir. Bir köpek yavrusu ısırmayı bırakmadığında, ödüller veya komutlarla dikkati dağılmadığında hemen harekete geçmeniz gerekir.

Harekete geç

Yavru köpeğinizin uygunsuz davranışını değiştirmiyorsa, pozitif pekiştirme, ceza içermeyen eğitim yöntemleri uygulayan sorumlu bir köpek eğitmenine danışın.

İkinci bir seçenek, bir köpek davranışçısına danışmaktır. Bir sorun olup olmadığını veya ne kadar ciddi olabileceğini değerlendirmek için mizaç testleri mevcuttur. Köpek yavrusu saldırganlığının bazı semptomlarının köpek otizmini ve köpek DEHB'sini taklit ettiği konusunda uyarılmalıdır.

Davranış değişikliği hızlı veya basit değildir. Yenilerini oluşturmadan önce kötü davranışı geri almak genellikle zaman alır. Zamanınızın, enerjinizin ve sabrınızın önemli bir taahhüdünü gerektirir, pahalı olabileceğinden bahsetmiyorum bile. Bununla birlikte, yavru köpeğinizi tutmakla alternatifi arasında fark yaratabilir.

Sonuç olarak

Bunlar, olası sorunların üstesinden gelmek için en yaygın saldırgan köpek yavrusu uyarı işaretlerinden ve önerilerden sadece birkaçıdır. Normal köpek yavrusu davranışı ile saldırganlık arasındaki farkı bilin. Sorunu tıbbi olarak veya yavru köpeğinizin davranışını değiştirerek çözemezseniz, onu başka birine vermek gibi zor bir seçim yapacaksınız.

Yavru köpeğinizin saldırgan eğilimlerine göre hareket ettiğinizde, kim bilir, onu ailenizin gerçekten seveceği sevgi dolu bir aile hayvanına dönüşmeye başlaması için erkenden düzeltebilirsiniz.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER