Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Tavsiye edilenler: Bekarlar, aileler

Bakım Seviyesi: Düşük-orta

Ömrü: 12-15 yıl

Mizaç: Aktif, sadık

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca yüksek sağlık sorunları olasılığı vardır, bu nedenle sigortalanması daha pahalı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

Yorkshire Terrier ("Yorkie" olarak da bilinir), uzun, ipeksi, düz tüyleriyle tanınan küçük, oyuncak boyutunda bir köpektir ve adını kuzey İngiltere'nin Yorkshire kentindeki menşe yerinden alır.

Yorkshire Terrier'in tüyleri, çelik mavisi (gövde ve kuyrukta) ve ten rengi kombinasyonudur. Saçları, özellikle yüz çevresinde özellikle uzun süre uzayabilir ve yemeğin veya su kabının içine dalmasını önlemek için çoğu zaman kırpılması gerekir.

Yorkshire Teriyerlerinin astarları olmadığı için diğer köpekler kadar tüy dökmediği doğrudur, ancak biraz tüy döküyorlar. Tüyleri haftalık fırçalama gerektirir ve köpeğin görüşünü engellememek için genellikle başın etrafındaki daha uzun tüylerin geriye bağlanması gerekir.

Ortalama Yorkshire Terrier yaklaşık 3,2 kg ağırlığındadır ve 15 ila 17,5 cm boyundadır. Yaşam süreleri genellikle 12 ila 15 yıl arasındadır.

Yorkshire Teriyerleri küçük olabilir, ancak onların hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlatması için günlük yürüyüşe ve oyun süresine ihtiyaç duyan enerjik küçük köpeklerdir. Yorkie'niz sık sık sebepsiz yere evin etrafında dolanıyorsa, bu daha fazla egzersize ihtiyaç duyduklarının bir işareti olabilir.

Kişilik ve Mizaç

Kurallara uyan ve köpeğe karşı sabırlı olan sahipler, köpeğin zekası sayesinde Yorkshire Terrierlerini eğitmekte hiçbir sorun yaşamayacaklardır, ancak ev temizliği bazen zor olabilir.

Bazıları Yorkie'nin bir "yappy" ırkı olduğuna inanıyor, ancak bazı sahipler, köpeklerinin ihtiyaçları karşılandığında sessiz ve mutlu bir köpek olduğunu keşfettiler. Havlama alışkanlıkları onları harika bekçiler yapar.

Yorkshire Teriyerleri, köpeği bir oyuncak zannettikleri ve çok sert oynayabilecekleri veya üzerlerine düşürüp basabilecekleri için, küçük çocukları olan hanelere tavsiye edilmez.

Teriyer, sahipleri köpeklerinin büyük bir köpeğe izin vermeyecekleri şeylerden uzaklaşmasına izin verdiklerinde ortaya çıkan Küçük Köpek Sendromuna eğilimlidir, bu da köpeğin lider olduklarına inanmasına neden olabilir.

Yaygın Yorkshire Terrier Hastalıkları ve Koşulları

Belirtiler, teşhis ve tedavi

Ev Kazaları: Yorkshire Terriers için en büyük risklerden biri basit ev kazalarıdır. Sahiplerini takip etmeyi sevdikleri ve çoğu zaman sessizce arkanıza girebildikleri için, küçük çerçeveleri kırık kemiklere veya daha kötüsüne eğilimli olabilir. Bu nedenle, küçük çocukların, dikkatlice davranmalarını sağlamak için Yorkie çevresinde dikkatlice izlenmeleri gerekir.

Patellar luksasyon, küçük köpek ırkları arasında yaygın bir sorundur ve patella düzgün bir şekilde sıralanmadığında ortaya çıkar ve diz kapağının yerinden çıkmasına neden olur. Bu, köpeklerde topallığa veya anormal bir yürüyüşe neden olabilir, ancak yalnızca hafif vakalardan etkilenen köpekler için herhangi bir tedavi gerekmez ve normal yaşamlar sürdürebilirler. Daha ciddi vakalarda patellayı düzeltmek için ameliyat yapılabilir.

Progresif retina atrofisi, ilk gece körlüğüne, ardından tam körlüğe neden olan retinanın kademeli olarak bozulmasına yol açan bir göz rahatsızlıklarını ifade eder. Tedavisi yoktur, ancak birçok köpek görme kaybına kolayca uyum sağlar ve ortamları çok fazla değişmediği sürece nispeten normal yaşamlar sürdürebilir.

Katarakt. İnsanlarda olduğu gibi, köpek kataraktları, gözlerinin üzerinde oluşan bulanık bir zar anlamına gelir ve görme bozukluğuna neden olur. Cerrahi olarak çıkarılabilirler.

Portosistemik şant , karaciğer ile vücudun geri kalanı arasındaki kan akışını etkileyen bir durumdur. Karaciğer detoksu ve metabolizmayı kontrol ettiği için bu ciddi bir sorun olabilir. Durumun belirtileri arasında anormal davranış, iştahsızlık, düşük kan şekeri, gastrointestinal sorunlar, idrar yolu sorunları, ilaca karşı toleranssızlık ve bodur büyüme bulunur. Düzeltici cerrahi bir seçenektir ve sorunla mücadeleye yardımcı olmak için özel bir diyet reçete edilebilir.

Aşırı stresli köpekler arasında hipoglisemi veya düşük kan şekeri yaygındır. Semptomlar zayıflık, kafa karışıklığı, anormal yürüyüş ve nöbetleri içerir. Tedavi mevcuttur.

Çöken Trakea. Akciğerlere hava taşıyan trakea köpeklerde kolaylıkla çökebilir ve genellikle kaz kornası gibi ses çıkaran kuru, kesen bir öksürüğe neden olabilir. Trakeayı düzeltmek için ameliyat yapılabilir ve ilaç da verilebilir.

Ters hapşırma bazen trakeanın çökmesiyle karıştırılabilir, ancak çok daha az ciddidir. Köpek aşırı heyecanlandığında, çok çabuk içtiğinde / yediğinde veya havada artan miktarda tahriş edici madde olduğunda ortaya çıkar. Tanık olmak ürkütücü olsa da, Yorkie rahatladığı anda duracaktır. Köpeğin boğazını okşamak köpeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Diğer sorunlar. Yorkshire Teriyerleri ayrıca göz enfeksiyonları, anestezik intolerans, bronşit, diş çürüğü ve diş eti hastalığı yaşayabilir.

Tarih

Adını, doğduğu İngiltere bölgesinden alan Yorkshire Terrier, çalışan köpeklerin birleşiminden ortaya çıktı. Clysedale Waterside, Paisley, Sky, Dandie Dinmont ve Black ve Tan English Terriers da dahil olmak üzere birçok teriyerin kasıtlı melezlenmesinden oluştu. Clyesdale Waterside, Yorkshire Terrier'ın yaratılmasında, özellikle de küçük, grimsi mavi ve uzun saçlı görünümünde önemli bir rol oynadı. Yorkshire'a 1850'lerde İskoç dokumacılar tarafından getirildi.

Çalışan köpeği ve fare kökü nedeniyle, İngiliz asaleti, yaygın olduğuna inanan Yorkshire Terrier hayranı değildi, ancak kısa sürede zarif görünümü ve küçük boyutu nedeniyle zengin İngilizler arasında tercih edilen oyuncak köpek haline geldi.

Yorkshire Terrier 1872 yılında ABD'ye getirildi ve ırk standardı 2013 tarihi itibariyle ABD'de en popüler 6. safkan köpek oldu.

Yorkshire Terrier Gerçekler!

Bir Yorkshire Teriyeri olan Smoky, II.Dünya Savaşı'nda görev yapan ve türün popülaritesindeki artışla tanınan ünlü bir köpekti. Kayıttaki ilk terapi köpeği olması da mümkündür. 150 hava saldırısından kurtuldu ve 8 savaş yıldızı ile ödüllendirildi.

Audrey Hepburn, Joan Rivers, Eva Gabor, Whitney Houston, Britney Spears, Paris Hilton, Miranda Kerr, Simon Cowell ve Gisele Bundchen'in hepsi Yorkie'nin sahipleriydi.

Yorkshire Teriyerleri, 1870'e kadar "kırık saçlı İskoç Teriyerleri" olarak biliniyordu.

Kayıtlı tarihteki en küçük köpek olan Sylvia, sadece 6,3 cm boyunda ve sadece 115 gram ağırlığında olan bir Yorkshire Teriyeri idi.

Hayatlarının ilk birkaç haftasında Teriyer, zamanın% 90'ını uyur.

1991 yılında, Oliver adlı 5.5 kg Yorkie, 79 yaşındaki komşusunu 36 kg'lık bir Akita'nın saldırısından kurtardı. Akita gözaltına alındı. Yorkie kavgadan sağ çıktı ve 9 dikiş ile kurtuldu.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Maltese Terrier Alman çoban köpeği »