Toy Poodle

Tavsiye edilenler: Aileler, çiftler, alerjisi olan kişiler
Bakım Seviyesi: Orta
Ömrü: 12-14 yaş
Mizaç: Sadık, sevgi dolu, zeki, eğlenceli


Cins Genel Bakış
Poodle, Standart Kaniş'e daha küçük bir alternatif olarak yetiştirilen küçük boyutlu bir köpektir.
Toy poodle'lar ve poodle'lar genel olarak hipoalerjeniktir, bu nedenle alerjisi olan kişiler için önerilir. Tüylerini dökmemelerine rağmen, en iyi şekilde görünmelerini sağlamak için tüyleri profesyonel tımar gerektirir. Tüylerinin her 6 ila 8 haftada bir kırpılması ve klipsler arasında düzenli olarak fırçalanması gerekir.
Bu sevimli cins mavi, gri, kahverengi, kayısı, gümüş ve krem ​​gibi çeşitli renklerde olur.
Hem dişi hem de erkek Poodle 28 cm ile 38 cm arasında büyür. 14 kg'dan daha ağır olmama eğilimindedir ve bu cinsin genel yaşam beklentisi yaklaşık 15 yıldır.
Poodle'lar çok enerjiye sahiptir, bu nedenle sürekli yürüyüşler ve zihinsel uyarılma gerektirirler. Bu cins, sosyal yetiştirilir ve uygun bir şekilde tanıtılırsa diğer hayvanlar ve çocuklarla da mükemmel bir şekilde anlaşır.


Kişilik ve Mizaç
Bu türün sevgi dolu, şefkatli, kibar ve zeki bir kişiliği vardır. Poodle'lar küçük çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve yetişkinlerle iyi geçinir, ancak yine de hassas olduklarını unutmayın, bu nedenle küçük çocuklar köpeklerin yanındayken denetlenmelidir. Ailenin bir parçası gibi hissetmeyi severler, ancak yerlerini anlamak için eğitilmezlerse baskın hale gelebilirler.
Poodle'lar çok akıllıdır, bu nedenle onları eğitmek kolaydır. Hızlı öğrenirler ve kolayca unutmazlar. Bacaklarını uzatmak ve eylemin bir parçası olmayı sevmek için düzenli yürüyüşler ve sosyalleşme gerektirirler.
Bu cins, düşük düzeyde saldırganlıkla çok maceracıdır, bu yüzden her yere götürmek için mükemmeldirler.


En yaygın sağlık sorunları
Dermatit
Kitle lezyonu
Otitis eksterna
Ağrı - sunma şikayeti
Cilt alerjisi


Yaygın Poodle Hastalıkları ve Koşulları
Belirtiler, tanı ve tedavi
Legg-Calve-Perthes hastalığı. Bu durum oyuncak ırkları arasında yaygındır ve kalça bölgesine kan akışı azaldığında ortaya çıkar. Semptomlar topallama veya sersemletmeyi içerebilir. Bu durumdan muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinizi görmek için randevu alın. Durum genellikle basit bir ameliyatla düzeltilebilir.
Epilepsi. Nedeni bilinmeyen nöbetler olan idiyopatik epilepsiye yatkın olabilir. Epilepsi hastası Poodle için tedavi mevcuttur.
Katarakt. İnsanlarda olduğu gibi, köpek kataraktları, gözlerinin üzerinde oluşan bulanık bir zar anlamına gelir ve görme bozukluğuna neden olur. Cerrahi olarak çıkarılabilirler.
Progresif retinal atrofi (PRA). Progresif retina atrofisi, retinanın kademeli olarak bozulmasına neden olan bir göz hastalığı ailesini ifade eder. Hastalığın erken evrelerinde gece görüşü kaybolur ve hastalık ilerledikçe gündüz görüşü kaybolur. Çoğu köpek, çevreleri aynı kaldığı sürece görme kaybına iyi uyum sağlar.
Von Willebrand hastalığı , kanda pıhtılaşma sorunlarına neden olur, bu da bir kesik, ameliyat veya travma sonrasında aşırı kan kaybına neden olabilir ve bir dizi ciddi sağlık sorunuyla sonuçlanabilir. Köpeğinizi düzenli veteriner muayenelerine götürmeniz önerilir çünkü semptomları fark etmek zordur.


Tarih
Poodle'ın atalarının Orta Asya'dan geldiği bildirildi. Ayrıca Fransa ve Rusya'da da geçmişleri var. Ancak, bugünkü Kaniş'in bir dizi Alman kaba kaplamalı su köpeklerinden üretildiği düşünülmektedir. Aslında, bir su birikintisi veya suda oynayan için Almanca kelime 'pudel' dir.
Poodle, birbirleriyle daha küçük boyutlu kanişler üreterek Standart Kaniş'in daha küçük bir versiyonu olarak yetiştirildi. Bunun nedenlerinden biri, daha küçük köpeklerin bakımının daha kolay olmasıdır. 18'inci Yüzyılda Poodle da Kraliyet ailesiyle popüler oldu.
Geçmişte Poodle'lar, akıllı oldukları ve eğitilmeleri kolay oldukları için sirk köpekleri olarak da kullanılıyordu.
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Poodle, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki aileleri arasında en popüler ırklardan biri haline geldi.


Poodle Gerçekleri!
Poodle orta boy Kaniş cinsi iken, Toy Poodle en küçüğüdür.
Poodle'lar yüksek duygusal hassasiyete sahiptir ve en zeki köpek ırklarından biri olarak bilinirler.
Minyatür Kanişler hipoalerjeniktir.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Golden Retriever King Charles »