Rottweiler

Rottweiler

Önerilenler: Aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 8-10 yıl

Mizaç: Sadık, itaatkar

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca yüksek sağlık sorunları, bu nedenle sigortalanması daha pahalı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

Rottweiler ("Rottie" olarak da bilinir), sahiplerine ne pahasına olursa olsun savunacakları sarsılmaz bağlılığıyla tanınan sadık, cesur ve akıllı bir köpek türüdür. Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC), Rottweiler'den "kendini anlık ve ayrım gözetmeyen arkadaşlıklara borç vermeyen, kendinden emin bir uzaklığa sahip sakin, kendine güvenen ve cesur bir köpek" olarak tanımlıyor.

Rottweiler, büyük, kaslı yapıları ve benzersiz kürk renkleriyle ünlüdür. Başlangıçta çoban köpekleri olarak yetiştirilen bugünün Rottweiler'ı genellikle rehber köpek, bekçi köpeği, polis köpeği ve arama kurtarma köpeği olarak kullanılmaktadır.

Tabii ki, sadece iş için yaratılmamışlar - Rottweiler'lar son derece sadık arkadaşlardır. Medyadaki bazı tasvirlere rağmen, genellikle tehlikeli köpekler değillerdir. Tüm ırklarda olduğu gibi, sahibi genç yaşta onu eğitemez ve sosyalleştiremezse ya da "sürü lideri" olarak konumunu savunmazsa, ancak genel olarak Rottweiler uysal olur, Rottweiler de saldırganlık potansiyeline sahiptir. Diğer evcil hayvanlar ve çocuklar için harika bir oyun arkadaşı olan bir cinstir.

Büyük, aktif köpekler oldukları için Rottweiler'ın günde en az bir yürüyüşe ihtiyacı vardır. Bu nedenle, aynı derecede aktif olan ve köpeklerine yeterli miktarda egzersiz yapmak için yeterli zamanı olan bireyler ve aileler için uygundurlar.

Sağlıklı erkek Rottweiler'lar 50 ila 60 kg ağırlığındadır ve 61 - 69 cm boyundadır. Dişiler yaklaşık 35 - 48 kg ağırlığındadır ve yaklaşık 56 - 63 cm boyundadır.

Rottweiler'ın ABD, İngiltere ve Danimarka'daki ortalama ömrü 8-10 yıldır, ancak bazılarının 16 yaşına kadar yaşadığı bilinmektedir.

Kişilik ve Mizaç

Genel olarak, Rottweiler, çalışmaya hevesli, iyi huylu, sakin, sadık ve itaatkar bir köpektir. Çok uyanık köpeklerdir ve bekçi köpeği olarak kullanıldıklarında bu şaşırtıcı değildir.

Rottweiler, egemenliğe meyillidir ve genellikle aile içindeki konumlarını test eder. Bu nedenle, sahibinin “paket lideri” statüsüne ulaşması için eğitim gereklidir. İnsanlar köpeklerle yaşadığında, onların sürüsü oluruz ve grubun her üyesi, sınırları ve kuralları açıkça belirlediğinden emin olmalıdır. Köpek, sürü sırasına göre her zaman insanların altında olmalıdır.

İş ahlakıyla tanınan Rottweiler, güçlü bir kontrol arzusu olan doğal toplayıcılardır. Besi hayvanlarını güderken, sindirme yeteneklerinden yararlanırlar ve genellikle sürüdeki baskın hayvanı ararlar ve ona meydan okurlar.

Rottweiler ailesi ve arkadaşları etrafında palyaço ve şakacı olsalar da, “sürü” lerini ve bölgelerini korurlar ve tanıtılıncaya kadar yabancılara karşı çok temkinli davranırlar. Sahiplerine şiddetle bağlı olsalar da, yabancılarla tanışırken saldırganlık eğilimindedirler. Bununla birlikte, tüm köpek ırklarında olduğu gibi, Rottweiler genç yaşta diğer insanlarla ve hayvanlarla eğitilir ve sosyalleşirse, saldırganlık bir sorun olmamalıdır. Saldırganlık genellikle suistimal, ihmal ve sorumsuz sahiplerden kaynaklanır.

CDC'ye göre, ABD'deki ölümcül köpek saldırılarının% 67'sinden Rottweiler ve pit bulllar sorumluydu ve bu saldırıların "ırka özgü" olduğu sonucuna varıldı.

En yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Cruciate hastalığı

Dermatit

Yürüyüş anormalliği

Kitle lezyonu

Otitis eksterna

Belirtiler, tanı ve tedavi

Kemiklerin ve eklemlerin birbirine tam olarak uymadığı kalça ve dirsek displazisi Rottweiler'da bir sorun olabilir ve birçok kulüp x-ışını testi oluşturarak bununla mücadele etmeye çalıştı. Yetiştiriciler, tüm damızlık hayvanların kalçalarını ve dirseklerini düzenli olarak bir uzman tarafından röntgenle çekip analiz ettirmelidir.

Omuzları etkileyen osteochondritis dissecans , hızlı büyüme hızları nedeniyle Rottweiler için de sorun olabilir. Köpekte şişme, tahriş ve ağrıya neden olan eklemlerdeki iltihaplanma ve lezyonlardan kaynaklanır. Semptomlar arasında topallama, bir pençeyi tercih etme, şişlik ve eklemi uzatırken ağrı bulunur. Hem cerrahi hem de konservatif tedavi mevcuttur.

Kanser, erken Rottweiler ölümünün en yaygın nedenleri arasındadır ve diğer ırklardan daha hassastırlar. Agresif bir kemik kanseri olan osteosarkom, Rottweiler'de en sık görülen kanserlerden biridir. İlk işaret topallıktır, ancak nedenin kanser olup olmadığını belirlemek için röntgenlere ihtiyaç vardır. Sıklıkla kemoterapi ve ampütasyonla agresif bir şekilde tedavi edilir.

Parvovirüs. Rottweiler, birçok yavru ve genç köpeğin ölümlerinden sorumlu olan ancak bir aşı ile önlenebilen oldukça bulaşıcı bir hastalık olan parvovirüs enfeksiyonuna daha yatkındır. Ölüm oranı %80'dir ve enfeksiyondan sonraki günler içinde öldürebilir. Belirtiler arasında iştahsızlık, depresyon, ateş, dehidratasyon, uyuşukluk, kanlı ishal ve ciddi kusma yer alır.

Diğer sorunlar. Aşırı beslenme ve yetersiz egzersiz, Rottweiler'da obeziteye neden olabilir ve bu da artrit, solunum sorunları, diyabet, kalp yetmezliği, cilt hastalığı ve zayıflamış bağışıklık sistemi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yetiştiriciler, köpeklerinin entropiyonu veya ektropiyonu olmadığını ve makas ısırması ile tam ve eksiksiz bir diş yapısına sahip olduklarını gösteren sertifikalara sahip olmalıdır.

Tarih

Rottweiler'ın eski Roma köpekleri soyundan gelen Roma İmparatorluğu'na kadar uzanması muhtemeldir. Fetihleri ​​sırasında Romalı askerler, taze yiyecek kaynağı elde etmek için yanlarına sığır sürüleri alırlardı. Rottweiler sığırları gütmek ve gece boyunca nöbet tutmak için getirildi.

 

Romalılar Almanya'ya doğru ilerlerken savaşta Romalılar kovuldu ama köpekleri kaldı. Köpeklerin sığırları pazara sürdüğü ve onları diğer hayvanlardan ve hırsızlardan koruduğu Rottweil kasabasının adını aldılar. Ortaçağda kasapların pazarlarda Rottweiler kullandığı ve hırsızları uzak tutmak için boyunlarına para keseleri bağladıkları söylenir.

Bununla birlikte, demiryolları başlatıldıktan sonra, Rottweiler'a olan ihtiyaç azaldı ve sayı ciddi şekilde azaldı. Birinci Dünya Savaşı'na kadar geçen yıllar, polis köpekleri, bekçi köpekleri, haberciler ve ambulans köpekleri olarak kullanılacak türün yeniden dirildiğini gördü.

Rottweiler resmen 1931 yılında AKC tarafından kabul edildi ve 2013 yılı olduğunca 9. sırada yer aldı. ABD'de halen en saf köpeklerden biridir.

Rottweiler Gerçekler!

Yakışıklı görünümlerine rağmen, Rottweiler'ların pek de yakışıklı olmayan tuhaflıkları var - yani salya akıtma ve osurma. Yemek yedikten ve içtikten sonra çok fazla salya atma eğilimindedirler - özellikle iri erkekler ve sarkık çeneli dişiler. Osurukları genellikle bir odanın boşaltılmasını gerektirir ve mısır, tahıl ve yüksek lifli yiyeceklerden oluşan bir diyetle daha da kötüleştirilebilir.

Onlar inanılmaz derecede sevecen bir cinstir, ne kadar büyük olduklarını sık sık unuturlar ve kucağınıza tırmanıp daha küçük olduklarını iddia ederek oyun oynamak isterler.

Rottweilers, tüm ırkların en güçlü ısırık güçlerinden birine sahiptir - kurtlar ısırmalarıyla 184 kg basınç uygulayabilir ve Rottweiler'lar sadece 149 kg ile geride kalır.

Hepimiz “köpek yıllarını” (her insan yılı için 7) biliyoruz, ancak Rottweiler'lerin yaşamlarının ilk yılından sonra yetişkinler olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz (16 insan yılına denk)? 2 yaşında 24 yaşındaki bir gence, 3 yaşında ise 30 yaşındaki bir orta yaş insana eşdeğerdir. Sonraki her yıl 5 insan yılı değerindedir.

Ünlü Rottweiler sahipleri arasında iki köpeği olan Will Smith, aynı zamanda iki köpeği olan David Beckham, Alicia Silverstone, Freddie Prinze Jr. Eva Longoria ve Miley Cyrus dır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Alman çoban köpeği Airedale Terrier »