Maltese Terrier

Tavsiye edilenler : Bekarlar, büyük çocuklu aileler

Bakım Seviyesi: Düşük - orta

Ömrü: 12-15 yıl

Mizaç: Akıllı, sadık

Sağlık Riski: Bu cins, ömrü boyunca sağlık sorunlarına sahiptir, bu nedenle sigortalanması daha uygun fiyatlı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

Malta, uzun beyaz akan tüyleri olan küçük, canlı bir köpektir. Malta'nın ipeksi tüyleri, büyümesine izin verilirse yere kadar sarkabilir. Koyu renkli gözleri ve kara burnu ile Malta'nın en iyi kucak köpeği olduğu söylenir.

İyi huylu bir köpek olsalar da, Malta, her tür sahibine uygun harika bir kişiliğe sahiptirtir, nispeten sağlam ve akıllı küçük bir köpektir. Maltalılar, gerçekten bir arka bahçeye ihtiyaç duymadıkları için apartman sakinleri için çok uygundur.

Kürkleri biraz taranma ve bakım gerektirir. Eğer bakımı yapılmazsa tüyler keçeleşir. Yüzlerinde de gözyaşı lekesi olma eğilimindedirler. Bol tüyleri olmasına rağmen, Maltalılar çok fazla tüy dökmezler. Astarları yoktur ve hipoalerjenik köpek ırklarından biri olarak kabul edilirler.

Maltalılar çok zeki köpeklerdir ve terapi köpekleri için kullanılmıştır. Ayrıca çeviklik ve itaat olaylarında yarışmışlardır.

Malta yaklaşık 3 veya 4 kg ağırlığındadır. Erkekler ayakta 21 cm ila 25 cm, dişiler 20 cm ila 23 cm dir.

Maltalıların ömrü 15 yıl veya daha fazladır.

 

Kişilik ve Mizaç

Maltalı, sahibinin eşliğinde büyüyen, sadık ruhlu küçük bir köpektir. Çok fazla dışarıda egzersiz gerektirmez, ancak oyun oynamayı sever.

Maltalıların bu konuda inatçı olabileceği bir şey varsa o da, ev eğitimidir. Eğer onlara eğitim vermek istiyorsanız mutlaka uzman bir eğitmen ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Maltalı'nızı diğer köpeklerin ve diğer insanların yanında rahat olmalarını sağlamak için erken yaşlardan itibaren sosyalleştirmek iyi bir fikirdir. Yabancılara ve çocuklara karşı dikkatli olabilir, bu yüzden sosyalleşmenin bu kadar önemli olmasının nedeni budur.

Maltalılar, özellikle uzun süre yalnız bırakılırlarsa, üretken havlama eğilimindedirler.

Bir Malta'ya sahip olmak, köpeğinizin tüylerini uzun tutacaksanız, tarama taahhüdü gerektirir. Birçok insan, Malta tüylerinin yönetilebilir bir uzunlukta kırpılmasını tercih eder.

Maltalılar, kırılganlıkları nedeniyle çok küçük çocukları olan aileler için pek uygun değildir.

 

En yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Cruciate hastalığı

Hiperadrenokortizm

Kitle lezyonu

Otitis eksterna

Cilt alerjisi

Yaygın Hastalıkları ve Koşulları. Belirtiler, tanı ve tedavi

Patellarluksasyon, patellanın kemikleri düzgün bir şekilde hizalanmadığında ve bunun sonucunda ağrıya ve anormal bir yürüyüşe neden olarak yerinden çıkıp kaymasıyla oluşur. Hafif vakalar genellikle tedavi gerektirmez ve köpeğin yaşamını çok fazla etkilemez, ancak ciddi vakalar ameliyat gerektirebilir.

Karaciğerin portosistemik şantı. Karaciğer şantı, portal ven veya onun uzantılarından biri ile başka bir damar arasında anormal bir bağlantı oluştuğunda, tıkanmanın karaciğeri baypas etmesine veya "şant yapmasına" neden olur. Genellikle bir doğum kusurundan kaynaklanır ve semptomlar zayıf kas gelişimi veya bodur büyümeyi içerir. Yönelim bozukluğu, karaciğerin portosistemik şantının başka bir işaretidir.

Progresif retina atrofisi, ilk gece körlüğüne, ardından tam körlüğe neden olan retinanın kademeli olarak bozulmasına yol açan bir göz hastalığı ailesini ifade eder. Tedavisi yoktur, ancak birçok köpek görme kaybına kolayca uyum sağlar ve çevreleri çok fazla değişmediği sürece nispeten normal yaşamlar sürdürebilir.

Hipoglisemi veya düşük kan şekeri, aşırı stresli köpekler arasında yaygındır. Belirtiler arasında zayıflık, kafa karışıklığı, anormal yürüyüş ve nöbetler yer alır. Tedavi mevcuttur.

White Dog Shaker Sendromu. Bu bozukluk beyaz köpekleri etkiler ve semptomlar arasında vücut titreme, koordinasyon eksikliği ve hızlı göz hareketi bulunur. Semptomlar genellikle köpek altı aydan üç yaşına geldiğinde ortaya çıkar.

Çöken trakea. Hızlı soluma, trakeanın düzleşmesine neden olarak akciğerlere hava girmesini zorlaştırabilir. Semptomlar arasında kuru, korna öksürüğü, egzersize tahammülsüzlük, yemek yerken veya içerken nefes almada zorluk ve öğürme yer alır. Bu semptomları gösteren herhangi bir köpek, mümkün olan en kısa sürede bir veterinere görünmelidir.

Ters hapşırma bazen trakeanın çökmesiyle karıştırılabilir, ancak çok daha az ciddidir. Köpek aşırı heyecanlandığında, çok hızlı içtiğinde / yediğinde veya havada artan miktarda tahriş edici madde olduğunda ortaya çıkar. Tanık olmak ürkütücü olsa da, Yorkie rahatladığı anda duracaktır. Köpeğin boğazını okşamak köpeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir. Maltalılar ayrıca titremeye karşı hassastır ve sırtlarında ayrılmış uzun saçları olduğunda güneşte yanabilir.

Tarih

Malta, Eski Mısır'a kadar izlenebilen en eski köpek türlerinden biridir. Mısır eserlerinde Malta köpekleri gibi temsiller vardır. Yunanlıların Malta köpekleri için mezarlar inşa ettikleri de bildirildi. Avrupalılar, Maltalıların hasta olan insanları iyileştirme kabiliyetine sahip olduğuna ve bu köpeklerin hasta kişiyi iyileştireceğine inanıyorlardı. Bu köpek türü, Hıristiyanlık Dönemi'nden önce Akdeniz kültürüne iyi entegre edilmişti.

 

Malta'nın kesin kökenleri hala belirsizdir, ancak Malta Adası'nda Spitz veya Spaniel tipi köpeklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Diğer düşünce ise, bu küçük köpeklerin aslen Asya'da geliştiğidir.

15’inci  Yüzyılın başlarında Malta Fransız aristokratlar tarafından ve 16’inci yüzyılda Malta birçok kraliyet bayanları tarafından aksesuar olarak besleniyordu. Mayıs Kraliçesi, Kraliçe Victoria ve Kraliçe Elizabeth 1 dahil olmak üzere bir dizi İngiliz kraliyet ailesi Maltalıya sahipti. Maltalılar, Goya gibi ünlü sanatçılar tarafından boyanmış sahipleriyle birlikte portrelerde de yer aldı. O zamanlar popülerliğine rağmen insanlar bir sincap büyüklüğüne kadar damızlık yoluyla köpek boyutunu azaltmak için çalıştı. Malta cinsi yok olma eşiğine itildi. Bu süre zarfında Bichon Frise, Bolognese ve Havanese cinsleri gibi köpeklerin, yetiştiriciler kanişler, minyatür spanieller ve diğer Doğu Asya minyatür köpeklerini, ırkı yok edilmekten kurtarmak için kullandıkları için geliştirildiğine inanılıyor.

Malta Gerçekler!

Yıllar boyunca Malta, Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe ve Barbara Streisand dahil birçok ünlünün favori köpeği olmuştur.

Charles Darwin, Malta'nın MÖ 6000'de ortaya çıktığını tahmin ediyor

Maltese, alerjisi olanlar için mükemmel bir köpektir çünkü hipoalerjenik bir köpektir.

2007'de New York'lu bir milyarder olan Leona Helmsley öldüğünde evcil hayvanı Maltese, Trouble'a 12 milyon dolar bıraktı.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « King Charles Yorkshire Terrier »