King Charles

Önerilenler: Aileler
Bakım Seviyesi: Düşük - orta
Ömrü: 9-14 yıl
Mizaç: Sevecen, aktif
Sağlık Riski: Bu cins, yaşamı boyunca sağlık sorunları geliştirme olasılığı ortalamanın üzerindedir, bu nedenle sigortalama maliyeti ortalamanın üzerindedir.


Cins Genel Bakış
Cavalier King Charles Spaniel, orta derecede uzun bir kürkü, uzun sarkık kulakları ve yumuşak tüylü bir göğsü ve kuyruğu olan küçük bir köpektir. Resmi olarak bir oyuncak cinsi olarak sınıflandırılan Cavalier King Charles Spaniel yavruları, orijinal olarak King Charles Spaniels'i Pugs ile melezleyerek geliştirildi.
Kısa burun, 1600'lü ve 1700'lü yılların aristokratları ve sınıfları ve kraliyet ailesi arasında popüler bir tür olan pug ile üremenin sonucudur. İskoç Kraliçesi Mary, başının kesilmesine doğru yürürken bir oyuncak spaniel eşlik etti ve torunu onları sevdi. Cinsin adını aldığı Kral Charles II, bildirildiğine göre hiçbir zaman yanında en az bir veya iki oyuncak spaniel olmadan gitmedi.
Cavalier King Charles Spaniels çok sevecen, enerjik ve istekli küçük köpeklerdir. İnsan temasını severler ve çocuklarla büyük bir üne sahiptirler. Tüm köpeklerde olduğu gibi, küçük çocuklarda gözetimi sürdürmek önemlidir. Cavalier King Charles Spaniel küçük olduğu için provokasyona o kadar toleranslı olmayabilir. Ayrıca, türün evdeki diğer evcil hayvanlara, hatta kedilere bile çok toleranslı olduğu da dikkat çekicidir. King Charles Cavalier yavru köpeğinin erken sosyalleşmesi, aksi halde ortaya çıkabilecek herhangi bir sorundan kaçınmanın iyi bir yoludur.
Cavalier King Charles Spaniels'i eğitmek zahmetli değildir. Hafif itaat eğitimine iyi yanıt verirler, ancak en iyi sonuçlar için baskın ve bariz bir sürü liderine ihtiyaçları vardır. Disiplin, özellikle evin çevresinde veya köpeği yabancılarla tanıştırırken sürdürülmelidir. Birçok küçük köpek gibi, yanlış davranışlardan kurtulmalarına izin verilirse, davranış sorunları geliştirme eğilimindedirler.
Cins, siyah ve ten rengi, kırmızı ve beyaz (Blenheim olarak bilinir) ve maun kırmızısı dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir.
Ortalama Cavalier King Charles Spaniel, 30 ila 33 cm arasındadır ve sağlıklı bir köpek 5 ila 8 kg arasındadır. Bir Cavalier King Charles Spaniel için yaşam beklentisi yaklaşık 9-14 yıldır.


Kişilik ve Mizaç
Cavalier King Charles Spaniel, çok nazik, kibar ve iyi huylu olduğu için harika bir üne sahiptir. Rahat ve uyumlu mizaçları, onları genç aileler arasında bir hit haline getirdi ve genellikle evdeki diğer evcil hayvanlarla çocuklarla olduğu kadar iyidirler.
Cavalier King Charles Spaniels çok insan odaklıdır ve çok fazla insan temasına ihtiyaç duyar. Çok enerjiktirler ve memnun etmeye heveslidirler, bu da çoğu zaman günlük faaliyetlere acımasız katılımla sonuçlanır. İç mekanlarda son derece mutlular, apartmanlar veya şehir evleri gibi daha küçük konutlar bile, ancak küçük bir arka bahçe bile en iyisidir.

Cinsin avcılık geçmişi nedeniyle, Cavalier King Charles Spaniel arabaları, bisikletleri ve diğer küçük hayvanları kovalamaya eğilimlidir. Yüksek enerjileri, günde en az bir kez yürümelerini gerektirir, ancak onları tasmalı tutmak çok önemlidir. Pek çok Cavalier King Charles Spaniel, şüphesiz bir sürücü tarafından vuruldu.

Cavalier King Charles Spaniels memnun etmeye heveslidir ve bu nedenle eğitilmesi oldukça kolaydır. Her köpek gibi, sürü lideri erkenden belirlenirse eğitim daha iyi olacaktır. Cavalier King Charles Spaniel'iniz üzerindeki hakimiyetinizi korumak ve bu cinsi bozmak kolay olsa da tutarlı bir disiplin düzeyi sağlamak önemlidir. Şımarık örnekler, sahibini yönettiklerine inandıkları durumlarda davranış sorunları oluşturabilir.
Cins, uyumlu doğası ve çevredeki evcil hayvanlara toleransı ile bilinmesine rağmen, cinsi gençken sosyalleştirmek iyi bir fikirdir; bu, birlikte yaşama sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.


Yaygın Cavalier King Charles Spaniel Hastalıkları ve Koşulları


Belirtiler, tanı ve tedavi


Mitral Kapak Hastalığı. Cavalier King Charles Spaniel'de çok yaygın olan MVD, hayvan kalp yetmezliği çekip ölünceye kadar giderek daha sorunlu hale gelen bir kalp üfürümüyle başlar. Bu tür kalp hastalığı birçok cinste ortaya çıkabilir, ancak genellikle Cavalier King Charles Spaniel için çok daha genç bir aşamada ortaya çıkacaktır. Durumun genetik olduğu düşünülüyor.
Siringomyeli. Cavalier King Charles Spaniels'de de oldukça yaygın olan bir durum olan siringomiyeli, kafatasının oluşumunun beyin için çok küçük olduğu bir durumdur. Bu, durumun ciddiyetine bağlı olarak köpeğin hafif bir rahatsızlığına veya çok fazla ağrıya neden olabilir. Cavalier King Charles Spaniel'iniz boyun, baş veya omuz çevresinde hassasiyet gösteriyorsa, dokunduğunda sık sık sızlanıyorsa veya kafasında çizikler varsa, değerlendirme için mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün.
Kalça Displazisi. Bu kalıtsal bir durumdur ve kalçanın olması gerektiği gibi gelişmediği birçok cinste yaygındır , genellikle uzun süreli topallama ve daha sonraki yaşamda en sonunda topallıkla sonuçlanır.
Patellar Luxation. Bu, diz kapağının çıkmasıdır ve Cavalier King Charles Spaniel dahil birçok köpeği etkiler. Zamanla topallığa neden olabilir, ancak birçok köpek bu durumla normal yaşamaya devam eder.
Keratokonjunktivit Sicca. Daha yaygın olarak 'kuru göz' olarak da bilinen bu duruma genellikle hayvanın gözyaşı bezlerini hedef alan bir otoimmün reaksiyon neden olur ve bu da gözyaşı oluşumunda bir azalmaya neden olur. Ağrılı veya tahriş olmuş gözlere dikkat edin. Veterineriniz tarafından teşhis edildiğinde, bu durum kolaylıkla düzeltilebilir.


Tarih
Cavalier King Charles Spaniel, adını İngiltere Kralı II. Charles'dan almıştır. O zamanlar popüler olan ve hatta onları ava çıkardığı bildirilen küçük spaniellere oldukça düşkündü.

17 inci ve 18 inci Yüzyıllar da Pugs ile başka bir köpek ırkından Spaniel yetiştirildi. Karışım, daha kısa bir pug benzeri burna ve daha küçük bir vücut boyutuna sahip bir spaniel üretti ve sonuçta Cavalier King Charles Spaniel'in Hallmark'ı olan oyuncak profili ortaya çıktı. Aslında, Kral Charles II küçük köpekleri o kadar çok sevdi ki, spanyellerin her türlü kamusal alana girmesine izin verilmesini istedi. Bu kararname Parlamento Binalarını içeriyordu.
King Charles yıllarca İngiltere'de popüler bir ev köpeği olarak kaldı, ancak köpek gösterileri 1800'lerin ortalarında ilgi uyandırmaya başlayana kadar hiçbir üreme standardı belirlenmemişti. Cavalier King Charles Spaniel'in daha uzun burunlu Kral Charles Spaniel'den farklı bir cinsi resmen belirlemesi için yüz yıl daha geçecekti. 1945'te cins resmen tanındı.
Cins, 1940'larda Amerika Birleşik Devletleri'ne tanıtıldı. 1950'lere kadar ülkede bir düzineden az olduğu tahmin ediliyordu.
Cavalier King Charles Spaniels, her zaman olduğu gibi şimdi de nazik ve sevgi dolu bir doğaya sahip harika arkadaş köpeklerdir. Avustralya'da aileler ve yaşlılar arasında çok popülerdirler.
Cavalier King Charles Spaniel Gerçekler!
Cavalier King Charles Spaniels, İngiltere Kralı II. Charles'ın sevdiği bir favoriydi. Küçük köpeklerin paçalı bir ata ayak uydurabileceğini iddia ederek köpeklerini ava çıkardı.
İç mekanda en iyi şekilde yaşayan Cavalier King Charles Spaniel, aşırı sıcakta solunum problemleri geliştirmeye eğilimlidir. Sıcak yazları için pek uygun değillerdir, bu nedenle sabah erken yürüyüşler veya güneş battıktan sonra King Charles'ınızı mutlu ve sağlıklı tutmanın en iyi yolu budur.
İster inanın ister inanmayın, bu küçük oyuncakların avcılık geleneğiyle dolu bir geçmişi var. Baştan aşağı bırakırlarsa, büyük olasılıkla her şeyi kovalarlar; bu sokaktaki kuşları, kedileri, bisikletleri ve hatta arabaları içerebilir.
Krallar ve Başkanlar, Cavalier King Charles Spaniel'i severdi. Başkan Ronald Regan'ın Kral Charles'a karşı yumuşak bir yanı vardı, Frank Sinatra da. Havalıların kralı olan Fonzie (Henry Winkler) bile bir Cavalier King Charles Spaniel'in sahibidir.


Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Toy Poodle Maltese Terrier »