İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldog

Önerilenler: Aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 7-10 yıl

Mizaç: Nazik, sevecen, inatçı

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca yüksek sağlık sorunları olasılığı vardır. Sigortalanması daha pahalı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

İngiliz Bulldog, geniş çerçeveli, kaslı fiziği ve kompakt kalın bacakları ile tanınır. Vücut tıknaz, yoğun kaslı ve baş tarafı geniştir. Cinsin ayırt edici özelliği, her bir gözden uzanan sarkık yanaklarla birlikte, hayvanın yüzünde ve alnında oluşan deri kıvrımları vardır.

Eski Mastiff ırklarının doğrudan bir mercii olan ve Eski İngiliz Terrier türleriyle karıştırıldığı düşünülen Bulldog, tamamen İngiltere'de geliştirildi. Cins, ilk olarak 1500'lerde, 'yanında iki Bolddogge' olan bir adamın tanımı ile ünlendi. Boğa güreşi düşünülerek yetiştirildiler. Bu, hayvanın acımasız mücadele ruhuyla hem güçlü hem de azimli olmasını gerektiriyordu.

Modern İngiliz Bulldog, başlangıçta dövüş köpeği dışında koruma yapıyordu. Bugün hepimizin bildiği İngiliz Bulldog, birkaç yüz yıldan fazla bir süredir bir evcil hayvan olarak hizmet etmek için seçici olarak yetiştirildi. Bazıları için Bulldog korkutucu görünse de, cins çocuklarla nazikçe oynamak ve diğer evcil hayvanlara karşı hoşgörü için büyük bir üne kavuşmuştur.

Sadık ve kararlı olmaları, boğa güreşi günlerinden kalmaktadır ve bir İngiliz Bulldog'a sahipken sıkı ve tutarlı bir disiplinle eşleştirilen genç yaştan itibaren iyi bir eğitim şarttır. Ağırlıklı olarak evlere bağlı evcil hayvanlardır ve günde en az bir kez iyi bir yürüyüş gerektirirler.

İngiliz Bulldog hızla popüler bir aile hayvanı haline geldi ve nazik ama koruyucu doğası, çok cana yakın ve sadık aile üyeleri oldukları anlamına geliyor. Cins, çok fazla insan teması gerektirir ve sahiplerine yüksek düzeyde sevgi gösterecektir. Bir yabancının kışkırtması veya tehdit etmesi durumunda, İngiliz Bulldog cesurca saldıracak ve sevdiklerini kararlılıkla koruyacaktır.

Ortalama bir İngiliz Bulldog, 31 ila 40 cm boyunda ve 23 ila 25 kg ağırlığında olur. Sağlıklı ve mutlu bir İngiliz Bulldog, 7 ila 10 yaşları arasında yaşayacaktır.

Kişilik ve Mizaç

İngiliz Bulldog, çok ısrarcı ancak iyi huylu ve nazik bir evcilleştirilmiş köpek türüdür. İngiliz Bulldog, modern köpeğin şu anda sahip olduğu ince nitelikleri teşvik etmek için yıllarca seçici bir üreme sürecinden geçtiği için korkutucu görünüm ve cinsin tarihi yanıltıcıdır.

İngiliz Bulldogları çok insan odaklıdır ve her zaman insan ilgisini çeker. Cins, son derece sevecen ve özellikle çocuklarla iyi, koruyucu ve coşkuludur. İngiliz Bulldog çok fazla ilgi gerektirdiğinden, gün boyunca biraz temasın olacağı bir aile ortamı için en uygun olanıdır. Uzun bir süre yalnız bırakılırsa, cinste ayrılma kaygısı yaygındır.

İngiliz Bulldog inatçı ve ısrarcı bir hayvan olduğu için, eğitim bir angarya olabilir, ancak yalnızca sahibi bir uzman köpek eğitmeni eşliğinde sabırlı ve tutarlı bir eğitim ile kabul eder. Bulldog bir köpek yavrusu olduğunda eğitime başlamak bir zorunluluktur ve erken bir yaşlarda bu düzenin oluşturulması, iyi davranışların izlenebilmesi için çok önemlidir. İngiliz Bulldogları çok sadık hayvanlardır ve sahiplerini memnun etmeye isteklidirler. Sürü liderinin konumunu belirlerken sağlam ve tutarlı disiplin önemlidir; saygı, ancak sahibi tek hâkim kalırsa gerçekleşecektir.

 

İngiliz Bulldogları aşırı enerjik değildir, ancak oyun sırasında heveslidir ve günde en az bir kez iyice egzersiz yapmalıdır.

İngiliz Bulldoglar için en yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Brakisefalik hava yolu tıkanıklığı sendromu (baos)

Dermatit

Otitis eksterna

Cilt alerji

Üçüncü göz kapağı /görme zarı bozukluğu

Yaygın İngiliz Bulldog Hastalıkları ve Koşulları belirtiler, tanı ve tedavi

Kiraz Gözü. Bu durum, hem İngiliz hem de Fransız çeşitleri olan Bulldoglar arasında oldukça yaygındır ve üçüncü bir ters göz kapağının mevcut olduğu bir durumdur. Durum dikkatlice düzeltilebilir. Genellikle muayene üzerine, veteriner üçüncü göz kapağını cerrahi olarak çıkarır.

Keratokonjonktivit Sicca. Daha yaygın olarak 'kuru göz' olarak da bilinen bu duruma genellikle hayvanın gözyaşı bezlerini hedef alan bir otoimmün reaksiyon neden olur ve bu da gözyaşı oluşumunda bir azalmaya neden olur. Ağrıyan veya tahriş olmuş gözlere dikkat edin. Veterineriniz tarafından teşhis edildiğinde, bu durum kolayca düzeltilebilir.

Brakisefalik Sendrom. Bu, İngiliz Bulldoğunda ve daha kısa burunlu herhangi bir cinste yaygındır. Bu durum, hava yolları tıkandığında ve nefes almanın yorulduğu veya neredeyse imkansız hale geldiği, genellikle aşırı sıcak zamanlarda ortaya çıkar. Bulldog vücut ısısını düzenleyemeyecek ve sağlık için ciddi komplikasyonlara neden olacağından bu durum çok tehlikelidir. Burun deliklerini genişletmek ve damağı kısaltmak için yapılan ameliyat, genellikle durumun ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tarih

İngiliz Bulldog adı, cinsin geliştirildiği görev olan boğa güreşi uygulamasından gelir. İngilizler, bir boğanın bir köpek tarafından bağlanıp öfkeye dönüştüğü takdirde, etin katliam zamanı geldiğinde çok daha yumuşak ve lezzetli olacağına inanıyorlardı. Bunun da ötesinde, boğa güreşi eylemi popüler bir seyirci sporuydu ve bazen ayılar da kalabalığın eğlenmesi için yem olurdu.

İngiliz Bulldog'un cesur ve kararlı bir mizaçla eşleştirilmiş güçlü vücudu, ırkın boğalarla savaşan geçmişinin bir türevidir. Uygulama, 1830'larda İngiltere'de 'hayvanlara zalimce' sayıldığında ve yasadışı hale getirildiğinde, İngiliz Bulldog, bir dizi İngiliz terrier ırkıyla birlikte hızla dövüşlerden çıkarıldı.

Çalışan bir köpek çağında belirgin bir amacı olmamasına rağmen, İngiliz Bulldog, acımasız kararlılığı ve sadakati nedeniyle hala birçok kişi tarafından beğeniliyor. Seçici yetiştirme, bugün bildiğimiz uysal nitelikleri teşvik etmek, ancak sadık özellikleri, gücü ve sebatı korumak için ortaya çıktı.

 

1860'larda İngiliz Bulldog, yeni tür yetiştiriciler tarafından köpek gösterilerine girmeye başladı ve zihnimizin 'refakatçi köpek' kategorisindeki yerini sağlamlaştırmaya yardımcı oldu. 1860'larda ilk Bulldog kulübü kuruldu ve 1870'lerde bir diğeri takip etti. 1880'lerde İngiliz Bulldog Amerika Birleşik Devletleri'ne geldi ve Amerika'daki ilk Bulldog kulübü 1890'larda kuruldu.

İngiliz Bulldog'un çok şiddetli başlangıçları olmasına rağmen, cins, uysal ve çok sevecen bir arkadaş hayvan olarak geliştirildi, çocuklarda harika olduğu ve diğer hayvanlara büyük ölçüde toleranslı olduğu kanıtlandı.

İngiliz Bulldog Gerçekleri!

Tarih boyunca birçok insan, İngiliz Bulldog'un görünüşünden korktu. 1800'lerde Roma şehri, Bulldogların tasma ile bile halka dışarı çıkarılmasını yasaklayan bir yasa çıkardı.

İngilizler, katliamdan önce bir boğayı kısır köpeklerle yemlemenin veya alay etmenin hayvanın etini yumuşatmaya yardımcı olacağına inanıyordu. Buradaki fikir, boğanın kanını almanın ve canlandırmanın onu daha lezzetli hale getireceğiydi.

Bulldoglar kilo almalarıyla ünlüdür. İngiliz Bulldog'unuz yürüyüşe çıkma zamanı geldiğinde uykulu veya tembel görünebilir - kuralları koymalarına izin vermeyin, unutmayın siz sahibisiniz. Tembel ve tepkisiz görünseler de, Bulldogların günde en az bir kez iyi bir yürüyüşe ihtiyacı vardır.

İngiliz Bulldogları sıcaktan nefret eder ve nemli iklimlerle baş etmekte zorlanırlar. İngiliz Bulldog'unuzu olabildiğince içeride tutmaya çalışın ve dışarıdayken onlara dikkat edin - zor nefes almak veya öksürmek çok sıcak oldukları anlamına gelir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Boxer American Staffordshire Terrier »