Golden Retriever

Golden Retriever

Önerilen gruplar: Aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 11-12 yıl

Mizaç: Dostça, akıllı, nazik

Sağlık Riski: Bu cins, yaşamı boyunca ortalama sağlık sorunlarına sahip olma olasılığına sahiptir, bu nedenle sigortalanması daha uygun olan ırklardan biridir.

Cins Genel Bakış

Golden Retriever, dünyanın en sevdiği köpek ırklarından biridir. Aslen silah köpekleri olarak yetiştirilen Golden Retriever akıllı, eğitilebilir ve arkadaş canlısı bir köpektir. İstihbaratlarından dolayı, bu özellik onları harika burunları çalışan köpek yapar ve göz köpekleri, işitme köpekleri, avcılık ve tespit köpekleri ve arama kurtarma köpekleri de dahil olmak üzere bir dizi farklı rol gerçekleştirebilirler.

Golden Retrieverler, suyu iten kalın katlara sahip büyük, güçlü köpeklerdir. Cinsin yaygın popülaritesi nedeniyle ortaya çıkan üç ana Golden Retriever türü vardır. İngiliz tipi daha geniş, daha kısa burunlu, daha kısa bacaklar ve kuyruk, daha derin bir göğüs ve daha engelleyici bir alnına sahiptir. İngiliz Golden Retrieverler altın veya krem ​​rengi olma eğilimindedir, ancak asla kırmızı, maun veya beyaz değildir. Amerikan Golden Retrieverler İngilizlerden daha uzun burunludur. Kanadalı türler daha ince, koyu katlara sahiptir ve genellikle diğer türlerden daha büyük  ve yağsızdır. Her türden köpek yavrusu genellikle zamanla koyulaşan çok hafif bir tüye sahiptir.

Cins, yıl boyunca, ancak özellikle mevsim değişikliğinde çok tüy döker. Köpeği daha sıcak aylarda serin ve daha serin aylarda sıcak tutmak için kalın bir derisi ve tüy tabakası vardır.

Sağlıklı erkek Golden Retrieverler ortalama 29 ila 34 kg ağırlığındadır ve yaklaşık 58-61 cm boyundadır. Dişiler 27-32 kg ağırlığındadır ve 55-57 cm boyundadır.

Golden Retriever'ın ortalama ömrü yaklaşık 11-12 yıldır.

Kişilik ve Mizaç

Golden Retrieverler, Türkiye’de birinci,  Avustralya'da beşinci ve ABD'de üçüncü en popüler köpek  olmalarını sağlayan samimi ve yumuşak mizaçlarıyla ünlüdür. Sahiplerini memnun etmeyi seven sevimli köpekler olarak bilinirler. Aileleri tarafından sevildiğinde mutlu olurlar ve genellikle ideal aile hayvanı olarak tanımlanırlar. Çocuklarla iyi, sadık, uysal ve nadiren agresiftirler.

Oldukça fazla tüy dökülme eğilimi gösterdikleri için, sahiplerin köpeği fırçalamak ve ayda bir kez banyo yapmak için haftada 10 dakika geçirmeleri önerilir.

Tüm köpekler gibi Golden Retriever da sosyalleşmeli ve çok yönlü bir köpek haline gelmesini sağlamak için genç yaştan itibaren farklı ortamlara ve durumlara maruz kalmalıdır. Büyük köpekler oldukları için Golden Retrieverler günde en az iki saat fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar, yeterli egzersiz yapmazlarsa yıkıcı ve çok sinirli olabilirler. Oynamaktan hoşlanırken inanılmaz derecede akıllı ve eğitilebilir köpeklerdir. Golden Retrieverler en akıllı 5 köpek içinde yer alır.

Tarih

Golden Retriever nispeten yeni geliştirilmiş bir cinstir. 1800'lü yılların ortalarında varlıklı avcılar için yeterli bir av köpeği ırkı (hem karada hem de suda) ihtiyacından dolayı İskoçya'da ortaya çıktı. Bugün gördüğümüz cins, mevcut arazilere uyumlu en iyi su spaniel'lerini geçerek, oyunu almak için yumuşak bir ağız kavrama özelliğine sahip aktif, güçlü bir köpekle sonuçlandı. İskoç işadamı ve politikacı Dudley Marjoribanks,  cinsi yaratmak için Kanada'ya getirmeye karar verdi.

İngiltere Kennel Club, ırkı ilk olarak 1903'te “Flat Coats - Golden” olarak kaydetti ve 1911'de resmen “Retriever (Altın ve Sarı)” olarak tanındı. Amerikan Kennel Club, 14 yıl sonra 1925'te ırkı resmen tanıdı.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Akita Toy Poodle »