Bullmastiff

Bullmastiff

Tavsiye edilenler: Büyük çocuklu aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 8-10 yıl

Mizaç: İnatçı, sadık

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca sağlık sorunları olasılığı yüksektir, bu nedenle sigortalanması daha pahalı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

Bullmastiff, uzun yıllardır bekçi köpeği olarak kullanılan büyük ve güçlü bir köpek türüdür. Bu görkemli köpeğin vücudunda düz duran kısa tüyleri vardır. Tüy renkleri arasında açık kahverengi, benekli ve köpeğin kafasında siyah lekeler olabilir.

Bullmastiff'in tüyleri kapsamlı bir tarama gerektirmez ve bu köpek türü fazla tüy dökmez. Bu köpek salya eğilimi gösterir.

Bullmastiff tamamen kaslıdır, ancak bu köpeğin çok fazla egzersiz yapması gerekmez. Egzersiz ve zihinsel uyarım için düzenli yürüyüşler önerilir.

Yavru köpekler enerji ve heyecan dolu iken, bu cinsin olgunluk yaşları daha sakindir. Yetişkinlerin sakin bir doğası vardır, ancak kışkırtırlarsa öfkelenirler ve sahibine alışması zorlaşır.

Erkek Bullmastiff'in yüksekliği 63 ila 69 cm boyunda, dişilerde ise 61 ila 66 cm arasında olur. Erkekler 50 ila 60 kg ağırlığında, dişiler 45 ila 54 kg ağırlığındadır.

Bullmastiff'in ortalama ömrü 10 yıldır.

Kişilik ve Mizaç

Bullmastiff, kararlı bir eğitmene ihtiyaç duyan büyük bir köpektir. İtaat eğitimi söz konusu olduğunda inatçı olabilirler, ancak bu köpek boyutu nedeniyle eğitim bir zorunluluktur. Diğer hayvanlarla ve insanlarla erken eğitim ve sosyalleşme, çok yönlü bir köpek olmasına yardımcı olacaktır.

Bullmastiff'in içgüdüsü ailesini korumaktır. Yabancılarla etkileşimlerinizde bunu aklınızda bulundurmanız her zaman en iyisidir çünkü köpek sizin tehlikede olduğunuzu hissederse tepki verecektir.

Çocuklara tahammül ederler, ancak boyutları nedeniyle küçük çocukları istemeden devirebilirler.

Bu köpek diğer köpeklere karşı agresif davranabilir ve karşı cinsten köpeklerle sert oynayabilir.

Bir Mastiff satın alıp almayacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, bu büyük köpeğin sağlam bir kişilik geliştirebilmesi için sosyalleşmesini sağlamak için zamanınız ve bağlılığınız olup olmadığıdır.

Yaygın Bullmastiff Hastalıkları ve Koşulları belirtiler, tanı ve tedavi

Kalça displazisi, uyluk kemiği ve kalça eklemi birbirine tam oturmadığında ortaya çıkar. Bu, köpekte ağrıya veya topallığa, muhtemelen hayatın ilerleyen dönemlerinde ise artrite neden olabilir. Çoğu köpek bu durumla nispeten normal bir hayat yaşar.

Dirsek displazisi, büyük köpek ırklarında yaygındır ve köpeğin dirseğindeki değişen büyüme oranlarından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu eklem gevşekliğine, ağrıya ve topallığa yol açar. Ameliyat mevcuttur, ancak ağrının kontrolüne yardımcı olmak için bir veteriner hekim tarafından ilaç ve kilo kaybı reçetesi verilebilir.

Gastrik dilatasyon-volvulus, aynı zamanda bloat olarak da bilinir, Bullmastiff gibi büyük köpekleri etkileyen ölümcül bir durumdur. Köpek günde büyük bir öğünle beslenirse, çabuk yemek yerse, bol miktarda su içerse veya yemekten sonra egzersiz yaparsa risk artar. Mide bükülür, köpeğin fazla havadan kurtulmak için geğirmesine veya kusmasına neden olur ve sonuç olarak kalbe giden kan akışı bozulur. Hemen ilgilenilmezse, köpek ölebilir. Şişkinlik belirtileri arasında şişkin bir karın, aşırı salya akması, kuruluk, huzursuzluk, bitkinlik, halsizlik ve hızlı bir kalp atış hızı bulunur.

Hipotiroidizm, tiroid bezi yeterince tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Semptomlar arasında epilepsi, saç dökülmesi, yorgunluk ve yamalı cilt bulunur. İlaç ve özel diyetle tedavi edilebilir.

Progresif retina atrofisi, kademeli olarak retinanın bozulmasıyla sonuçlanan, ilk gece körlüğüne ve ardından tam körlüğe neden olan bir göz hastalıkları ailesini ifade eder. Tedavisi yoktur, ancak çoğu köpek, çevreleri çok fazla değişmediği sürece görme kaybına çok kolay uyum sağlar.

Cilt Alerjileri. Bullmastiffler cilt alerjilerine eğilimlidir ve bunun sonucunda kızarıklıklar veya aşırı tüy dökülmesi gelişebilir. Kaşıma ve genel rahatsızlığa dikkat edin. Veterineri ziyaret etmek bir çözüm getirebilir, ancak düzenli banyo ve pire kontrolü iyi bir önleyici tedbirdir.

Entropion, genellikle genç köpeklerde ortaya çıkan ve göz kapağının içe doğru yuvarlanmasına neden olan ve göz küresinin tahriş olmasına veya yaralanmasına neden olabilen bir durumdur. İşaretler, göz çevresini ovalamayı veya kaşınmayı içerir. Gerekirse cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Tarih

Bullmastiff, 19.  yüzyılın ortalarında İngiliz oyun sahipleri tarafından geliştirildi. Avcıların kaçak avcıları bulmalarına yardımcı olmak için oldukça güçlü ve korkusuz bir tür olarak yetiştirildiler. Köpeğin boyutu, suçluları ısırarak saldırmak yerine onları yakalayabilecekleri anlamına geliyordu. Köpek, Oyun Muhafızının Gece Köpeği olarak biliniyordu ve oyun koruyucunun ailesinin bir parçasıydı, onlarla birlikte bir refakatçi ve koruyucu olarak yaşıyordu.

Cins, Mastiff ve Bulldog'dan geliştirilmiştir. Güçleri ve istikrarları, suçluları takip edebilecek akıllı ve korkusuz bir köpek olarak İngiltere genelinde ünlendi. Kaçak avlanma reddedildiğinde Bullmastiff bir bekçi köpeği olarak kullanıldı. Cins 20. yüzyıl'da ayrı bir cins olarak kabul edilmeye başlandı.

İngiliz Kulübesi Kulübü, cinsi 1924'te resmen tanıdı ve Amerikan Kulübesi Kulübü, cinsi 1933'te tanıttı.

Bullmastiff Gerçekler!

Bullmastiff büyük bir köpek olsa da, resmi olarak 'dev bir cins' değildir.

Bullmastiff'ler sıcak nemli havayı sevmez, bu nedenle gölgeye ve suya bolca erişebildiğinden emin olmak en iyisidir.

Küçük bir arabanız varsa Bullmastiff muhtemelen sizin için en iyi köpek değildir.

Bullmastiff'in kötü şişkinlikten muzdarip olduğu biliniyor.

Topu saatlerce kovalayacak yüksek enerjili bir köpeğin peşindeyseniz, Bullmastiff muhtemelen sizin için uygun köpek değildir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

 

 

Bu kategoriden diğerleri: « Cane Corso Boston terrier »