Boxer

Boxer

Önerilenler: Aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 11-12 yaş

Mizaç: Aktif, sevecen

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca yüksek sağlık sorunları olasılığı yüksektir, bu nedenle sigortalanması daha pahalı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

Boxer, çok kaslı ve tıknaz bir yapıya, kısa parlak tüylere ve uzun güçlü bir kuyruğa sahip orta büyüklükte evcil bir köpektir.

Boxer, Molosser köpek grubunun bir parçasıdır ve kökenleri Almanya'dır. Cins, ilk olarak 1800'lerin sonlarında, şimdi soyu tükenmiş Bullenbeisser'den geliştirildi. Bullenbeisser, bir mastiff tipi köpek ile Old English Bulldog'un bir karışımıydı, dolayısıyla Boxer ırkının Bulldog benzeri görünümü. Köpeğin adının kökeni bazı inanmayanlar için tartışmalıdır.

Ataları ondan önceki yüzyıllar boyunca av köpekleri ve boğa güreşçileri olarak çalışmış olsalar da, Boxer nispeten modern bir türdür ve Alman evlerinde, öncelikle aile için bir evcil hayvan olarak yerini bulmuştur.

Boxerler, özellikle aile üyelerine karşı çok sadık ve sevgi dolu köpeklerdir. Egzersiz söz konusu olduğunda oldukça enerjik ve heveslidirler. Cins, en azından günlük olarak uzun bir yürüyüş gibi çok fazla fiziksel uyarıma ihtiyaç duyacaktır.

Boxerler de oynamayı severler. Cins, top oyunlarına ve getirmeye çok yakındır ve can sıkıntısını önlemek için cömert bir oyun süresi gerektirir. Köpek herhangi bir uzun süre evde bırakılırsa, davranış sorunları ortaya çıkabilir. Boxer sahiplerinin evlerinde kazılmış bahçeler veya bir çift ayakkabının parçalara ayrılması alışılmadık bir durum değildir.

Çok insan odaklı olmasına ve genellikle çocuklarla çok iyi olmasına rağmen, cinsin bazen kuvvetli sert olduğu bilinmektedir. İnatçılığı erken itaat eğitimi ile tedavi edilmeli ve evde net bir kemirme düzeni kurulmalıdır.

Ortalama bir Boxer, 53 ile 60 cm arasında büyüyecek ve 30 ile 32 kg arasında bir ağırlığa sahip olacaktır. Sağlıklı ve mutlu bir Boksör, 10 ila 12 yaşları arasında yaşar.

Kişilik ve Mizaç

Boxerler, av köpeği geçmişine sahiptir ve oldukça zeki köpeklerdir. Oyun ve egzersiz için yüksek düzeyde heves gösterirler. Çok güçlü, meraklı ve enerjiktirler; yeni yerler keşfetmeyi ve onlara atacağınız hemen her şeyi getirmeyi severler.

Boxer, özellikle iyi doğası ve eğitilebilirliği nedeniyle yıllardır çok popüler bir arkadaş köpek olmuştur. Cins çok zeki ama bağımsızdır. Boxerler, evde disiplin sağlanmadığında büyük bir inatçılık gösterebilir, ancak rekabetçi itaat için en popüler türlerden biridir.

Kuralları erkenden belirlemek ve onların yanında durmak için güçlü ve hakim bir sahibe ihtiyaçları vardır. Av köpeği türlerinin birçoğu veya bu konudaki herhangi bir köpek gibi, Boxer da sahibinden daha yükseğe yerleştirildiğine inanmasına izin verilirse davranış sorunları geliştirecektir. Cins, son derece eğitilebilirdir, tutarlı ve sağlam disiplinle eşleştirilmiş iyi net komutlar, türden en iyi şekilde yararlanmak için gereklidir.

Boksörler, çocuklarla iyi huylu oldukları için çok sağlam bir üne sahiptir. Bununla birlikte, fiziksel istismara tolerans göstermeyecekleri için çocuklara hayvana saygılı olmalarını öğretin.

Cins özellikle sadıktır ve ailesiyle çok güçlü bağlar geliştirir, genellikle zaman zaman aşırı koruyucu olma eğilimi gösterir. Boksörler, özellikle diğer köpekler ve insanlarla sosyalleşmemişlerse, yabancılara karşı dikkatli olma eğiliminde olacaktır. İlk başta soğukkanlı olsa da, boxerlar sonunda ısınır ve sevgisini gösterir.

 

Boxer’ler için en yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Kornea ülseri

Dermatit

Kitle lezyonu

Otitis eksterna

Cilt alerji

Yaygın Boxer Hastalıkları ve Koşulları belirtiler, tanı ve tedavi

Kanser. Boxer, kanser geliştirmeye karşı oldukça hassastır. En yaygın türleri, mast hücresi ve beyin tümörlerinin yanı sıra lenfomadır. Beyaz lekeli Boxer'lar genellikle güneş tarafından yakılabildiğinden cilt kanseri de bir olasılıktır. Sahiplerin boxerlerini oyun zamanından önce güneş kremi sürmeleri özellikle Avustralya'da duyulmamış bir şey değildir. Tıpkı insanlar gibi köpekler de güneşten yanmayı sevmezler.

Kalça Displazisi. Bu, kalıtsal bir durumdur ve kalçanın olması gerektiği gibi gelişmediği birçok cinste yaygındır, genellikle uzun süreli topallama ve daha sonraki yaşamda en sonunda topallıkla sonuçlanır.

Konjenital kalp hastalığı. Köpeklerde her tür doğuştan kalp hastalığı meydana gelir ve Boxer, duruma özellikle duyarlı olan bir cinstir. Konjenital kalp hastalığı genetiktir ve kalpteki kapakçıkların malformasyonu olup, genellikle yaşamın ilk yılında ölümle sonuçlanacak ciddi sorunlara neden olur. Durumun daha hafif formlarına sahip olanlar çoğunlukla hayatta kalacak, ancak egzersizden kaçınma eğilimi gösterecek, büyümeyi engelleyebilecek veya bazen bayılacaktır. Kardiyak arrest herhangi bir zamanda meydana gelebilir, ancak çoğu durumda Boxer'ın hayatında daha sonra olabilir.

Boxer Kardiyomiyopatisi (BCM). Boxerler arasında yaygın bir sorun olan bu durum, elektrik iletimi ile ilgili bir sorun nedeniyle köpeğin kalbinin düzensiz bir şekilde atmasıdır. Bu düzensiz kalp atışı, hayvanda güçsüzlüğe, egzersize tolerans eksikliğine, bayılmaya ve hatta ani ölüme neden olabilir. Uyuşuk davranış da dahil olmak üzere bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, derhal gözlem için veterinerinize başvurun.

Tarih

Boksörler ilk olarak 1800'lü yıllarda artık soyu tükenmiş Bullenbeisser av köpeğinden Almanya'da geliştirildi. Bu devasa köpekler, mastiff türlerinden ve Eski İngiliz Bulldogundan yetiştirildi. Ana görevleri, avcılar için büyük bir hayvanı kovalamak ve yere sermekti; geyik ve yaban domuzu gibibüyük orman hayvanlarını avladılar.

Boxer benzer amaçlar için geliştirilirken, 1800'lerin sonunda bir av köpeği için çok az ticari kullanım gördü ve cins, evde bir arkadaş olarak yeni konumunu buldu.

Boxer'ın gücü, büyük sadakati ve tehlikeyle karşı karşıya kaldığında cesaretiyle karışan cinsin bekçi köpeği olarak çalışmaya başladığını gördü. Ve avlanma deneyimi olmayan birkaç nesil hayvanın ardından Boxer, büyük bir yuva koruyucusu ve ailesine eşlik eden hayvan olarak rafine edildi.

İlk Boxer kulübü 1895'te kuruldu. Münih'te kurulan Deutscher Boxer Kulübü, 1902'de ilk cins standardını yayınladı.

Birinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Almanya, Boxer'ı cepheye götürdü. Cins, paket ve mesaj taşıyıcısından saldırı köpeğine kadar çeşitli rollerde kullanıldı. Boxer'ın cesareti bu dönemde özellikle dikkate değerdi. Boxer, ağır top bombardımanı sırasında bile güvenilir ve becerikli bir hayvandı.

Boxer, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra gerçekten uluslararası popülerlik görmeye başladı. Dünyanın her yerinden müttefik birlikler, edindikleri Boksörler ile Avrupa'yı terk etti; güçlü ve coşkulu tavırlarıyla popülerdi.

Boxer, uzun zamandır Amerika'daki en popüler on ırk arasında yer aldı ve bugüne kadarda bunu yapıyor.

Boxer Gerçekleri!

Boxerler, bir zamanlar Fransız Kanişiyle birlikte çok popüler sirk sanatçılarıydı. Çok daha güçlü ve erkeksi görünümlü hayvanlar olmasına rağmen, zekaları ve yüksek eğitilebilirlikleri nedeniyle çok aranıyorlardı.

Boxerler kötü şöhretli horlayıcılardır. Sık sık ve yüksek sesle horlama eğilimindedirler.

Boxerlerin doğal olarak uzun bir kuyruğu vardır. Dünyanın birçok ülkesinde kuyruğun kısaltılması veya kesilmesi yasaktır.

Orijinal Alman Boxerler, denizaşırı kuzenlerinden daha büyük olma eğilimindedir. Boksörler Almanya'da polis ve güvenlik köpeği olarak kullanıldı.

Yıllar içinde bir dizi ünlü Boxers'a aşık oldu: Hugh Jackman, Bollywood yıldızı Aishwarya Rai, Cameron Diaz, Justin Timberlake ve Tony Curtis.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Boston terrier