Boston terrier

Boston terrier

Önerilenler: Aileler

Bakım Seviyesi: Orta-düşük

Ömrü: 13-15 yıl

Mizaç: Sadık, sevecen, hoşgörülü

Sağlık Riski: Bu cins, ömrü boyunca sağlık sorunları yaşama olasılığına sahiptir, bu nedenle sigortalanması daha az pahalı olan türlerden biridir.

 

Cins Genel Bakış

Boston Terrier, İngiliz terrier ırklarına benzer kaslı ve ağır bir görünüme sahiptir, küçük ila orta büyüklükte bir Amerikan evcil köpek türüdür. Boston Terrier, Staffordshire Bull Terrier  ve  English Bulldog gibi bir dizi İngiliz teriyeri ve boğa köpeği ile soyunu paylaşır. Pit Bull ve diğer bazı terrier ırklarının aksine,  Boston Terrier seçici olarak sevecen, kararlılığı ve çok sadık olmak için yetiştirildi.

Boston Teriyerleri, 1893'te Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından tanındı ve tipik olarak dengeli, kompakt bir profile, kısa kuyruğa ve dik kulaklara sahip küçük ama iyi kaslı köpeklerdir. Saf yetiştirilmiş hayvanların üç rengi siyah, mühür ve beyaz lekeli brindle'dir.

Çok zeki ve eğitilebilir olduğu düşünülen Boston Terrier, son derece hevesli ve insan etkileşiminden hoşlanan, insan odaklı küçük bir köpektir. Sahibini memnun etmeye hevesli olan Boston teriyerinin sadakati, onu büyük ölçüde itaatkar bir köpek yapar, ancak disiplin sürdürülmezse inatçılık nöbetlerine eğilimlidirler.

Boston Teriyerleri çocuklar arasında çok iyidir ve hem genç hem de yaşlılar için nazik iç mekan oyun arkadaşları olduklarını kanıtlamışlardır. 'Küçük Amerikan Beyefendisi' olarak bilinen Boston Terrier, çok iyi bir sevgi mizacına sahiptir ve dışarıda güzel bir oyun kadar kanepede sessiz zaman geçirmenin tadını çıkaracaktır.

Küçük çocuklara karşı çok hoşgörülü olan Boston terrier, daha küçük evleri olan genç aileler arasında çok popüler hale geldi. Cins, genellikle ailenin diğer evcil hayvanlarıyla iyi bir şekilde birlikte yaşarken, yakın gözetim önerilir. Diğer köpeklere karşı saldırganlık, Boston Terrier gençliğinizi sosyalleştirmek için ortaya çıkabilir ve çoğu zaman iyi bir fikirdir. Günlük yürüyüşler önemlidir.

Sağlıklı Boston Teriyerleri genellikle 6 ila 11 kg ağırlığındadır.

Bir Boston Terrier'in ortalama ömrü yaklaşık 13 yıldır

Kişilik ve Mizaç

Boston Terrier, yüksek düzeyde sevgi ve karakter sergileyen çok enerjik, kendine güvenen ve hevesli küçük bir köpektir. Boston Terrier çok zeki bir köpektir ve özellikle oyun oynamaktan ve ödüller için çalışmaktan, öğrenmekten hoşlanır. Old English Bulldog ve English Terrier ırklarının doğrudan torunları olmalarına rağmen, Boston Terrier'e pek de terrier denilemeyeceği söyleniyor.

Nazik yapıları, çocuklar ve evdeki diğer hayvanlar için yüksek bir toleransla eşleştirildiğinde, cins için bir göze çarpmaktadır. Zaman zaman enerjik ve eğlenceli bir köpektirler, ancak gerektiğinde içeride sessizce oturabilirler. Onları hem küçük çocukları olan ailelere hem de yaşlılara uygun kılan bu özelliktir.

Boston Teriyerleri, yeterince insani ilgiye sahip değillerse davranış sorunları geliştirebilirler. Sahibinin kendisini baskın grup lideri olarak göstermemesi durumunda da sorunlar gelişebilir. Evde tutarsızlık veya disiplin eksikliği varsa, Boston Teriyerlerinde 'küçük köpek sendromu olarak bilinen durum ortaya çıkabilir. Eğitime çok açık ve hızlı öğrenen Boston Terrier, güçlü bir sürü liderinin sağlam eğitimini ister.

Bazı sahipler, Boston Terrier'ın yüksek seslere ve ses tonuna duyarlı olduğunu fark etmişlerdir. Bağırmak gergin davranışlara ve strese neden olabilir. Ayrıca, Boston Terrier çok fazla egzersiz gerektirir. Boston Terrier'ınız yanlış davranıyorsa veya biraz gergin görünüyorsa, günde en az bir veya iki kez yürüyüş muhtemelen ruh halini iyileştirecektir.

Boston Terrier, birçok teriyerin bildiği saldırganlığın hiçbirini göstermez ve çok hoşgörülü küçük bir köpek olduğu için bir ün geliştirmiştir. Küçük çocuklar genellikle Boston Terrier çevresinde güvende olsa da, çocuk sekiz yaşın altındaysa oyun zamanına dikkat etmek en iyisidir. Boston Teriyerleri, evdeki kedilere ve diğer evcil hayvanlara da özellikle toleranslıdır.

Küçük Amerikan Beyefendisi genellikle en iyi davranışını sergilerken, bazen diğer köpeklere karşı saldırganlık vakaları olabilir. Boston Terrier'ınızı diğer köpeklerle halk içinde karşılaşmaya hazırlamak için sık sık ve genç yaşta sosyalleştirmek önemlidir.

En yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Kornea ülseri

Dışkı görünümü - anormal

Patella lüks

Nöbet bozukluğu

Cilt alerji

Yaygın Boston Terrier Hastalıkları ve Koşulları belirtiler, tanı ve tedavi

Kiraz Gözü. Bu durum Boston Teriyerleri arasında oldukça yaygındır ve üçüncü bir ters göz kapağının mevcut olduğu bir durumdur. Durum dikkatlice düzeltilebilir. Genellikle muayene üzerine, veteriner üçüncü göz kapağını cerrahi olarak çıkarır.

Konjenital kalp hastalığı. Köpeklerde doğuştan kalp hastalığının tüm türleri görülür ve Boston Terrier, duruma duyarlı olan bir türdür. Konjenital kalp hastalığı genetiktir ve kalpteki kapakçıkların malformasyonu olup, genellikle yaşamın ilk yılında ölümle sonuçlanacak ciddi sorunlara neden olur. Durumun daha hafif formlarına sahip olanlar çoğunlukla hayatta kalacak, ancak egzersizden kaçınma eğilimi gösterecek, büyümeyi engelleyebilecek veya bazen bayılacak. Kardiyak arrest herhangi bir zamanda meydana gelebilir, ancak çoğu durumda köpeğin hayatında daha sonra olabilir.

Kalp mırıltıları. Kalp üfürümleri hastalık olmasa da Boston Terrier'de yaygındır ve genellikle doğuştan kalp hastalığını yansıtır. Bir üfürüm, kalp odacıklarından birine düzensiz miktarda kan girdiğinde kalp atışının çıkardığı sestir. Kalp üfürümleri endokardiyoz, endokardit, valvüler stenoz veya displaziye bağlanabilir. Tespit edilen birçok kalp hırıltısı şiddetli olmayacak veya herhangi bir tedavi gerektirmeyecektir. Boston Terrier'ınız egzersiz sırasında düşük egzersiz toleransı veya bayılma gösteriyorsa, kontrol için veterinerinizle iletişime geçin.

Cilt Alerjileri. Boston Teriyerleri cilt tahrişine meyillidir ve düzenli olarak yıkanmalıdır.

Kalça Displazisi. Bu, kalıtsal bir durumdur ve kalçanın olması gerektiği gibi gelişmediği birçok cinste yaygındır, genellikle uzun süreli topallama ve daha sonraki yaşamda en sonunda topallıkla sonuçlanır.

Tarih

Karakteristik nazik doğası nedeniyle 'Küçük Amerikan Beyefendisi' olarak bilinen Boston Terrier, tamamen Amerikan bir köpektir. 1870'lerde Yargıç adlı bir köpek Bostonlu William O'Brian'a satıldı ve ilk Boston Teriyeri olan bu hayvanın, İngiliz Bulldog ve beyaz bir İngiliz Teriyeri karışımı olduğuna inanılıyor. Bu köpek daha sonra beyaz bir dişiyle çiftleştirildi ve Boston Terriers'ın ilk çöpü doğdu.

 

1880'lerin sonlarında bu gruptan gelen köpeklerin popülerliği artıyordu ve Boston bölgesinde bir köpek sahibi olanlar Amerikan Terrier Kulübü'nü kurdular. 1891'de Amerika Boston Terrier Kulübü doğdu ve yeni türün resmi adı vardı. 1893'te Amerikan Kulübesi Kulübü resmi olarak cinsi tanıdı ve Boston Terrier popüler bir gösteri köpeği oldu.

Boston Terrier, kuzenlerinden biraz daha küçüktür ve kibar ve nazik bir hayvan olarak parlayan ünü ile, bir aile evcil hayvanı olarak kendisi için bir popülerlik geliştirmiştir. Boston Terrier'in ünü okyanusları dolaştı ve şimdi cins Avustralya'da büyük bir başarı gördü.

İlginç bir şekilde, Boston Terrier, resmi başlığıyla yayınlanmadan önce halk arasında 'Yuvarlak Baş' veya 'Yuvarlak Baş Teriyeri' olarak biliniyordu.

Boston Terrier Gerçekleri!

1976'da Boston Terrier, Amerika Birleşik Devletleri'nin iki yüzyıllık köpeği seçildi. Üç yıl sonra 'Küçük Amerikan Beyefendisi' Massachusetts'in resmi köpeği oldu.

Evinizin ne kadar küçük olduğu önemli değil, Boston Terrier nerede olursa olsun kendini evinde hissedecektir. Cins, sağlıklı kalmak için düzenli yürüyüşler gerektirse de, Boston Teriyerleri arka bahçeli veya bahçesiz en küçük apartman dairelerinde mükemmel bir şekilde mutlu olacaktır.

1915'te Boston Terrier, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler türdü ve popüler ırkların ilk onunda yer aldılar.

Bazı sahipler, Boston Terrier'ın harika bir bekçi köpeği yaptığını, sadece uygun zamanlarda havladığını ve hiçbir zaman yaygın olarak " yap-yap köpek" olarak bilinen bir şeye dönüşmediğini söyledi.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

 

Bu kategoriden diğerleri: « Bullmastiff Boxer »