Bernese dağ köpeği

Bernese dağ köpeği

Önerilenler: Bekarlar, aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 6-8 yıl

Mizaç: Arkadaş canlısı, sevgi dolu

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca yüksek sağlık sorunları olasılığı yüksektir, bu nedenle sigortalanması daha pahalı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

Bernese Dağ Köpeği, üç renkli kalın çift kaplamalı büyük bir köpek türüdür. Bu köpek, harika bir mizaca sahip olduğu için bu durum onu ideal bir aile hayvanı yapar. Çocukların yanında olmayı çok sever.

Bernese de, beyaz bir boyun ve göğüs ile tam siyah, bacaklarda ve yüz çevresinde kahverengi olan üç renkli kalın çift katmanlı tüyleri vardır. Tüm yıl boyunca dökülür. Sonbahar ve İlkbahar aylarında en çok tüyü döker. Bu da yakışıklı görünümlü köpeğin haftada en az bir kez taranması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca en az iki ayda bir banyo yapılması önerilir.

Dişi bir Bernese Dağ Köpeği 63 cm'ye kadar büyüyebilir ve 44 kg'a kadar çıkabilir. Erkek Bernese Dağ Köpeği 70 cm'ye kadar büyüyebilir ve 53 kg ağırlığa kadar çıkabilir. Birçok büyük köpek gibi Bernese'nin de uzun bir ömrü yoktur, ortalama 6-8 yıldır.

Bernese genellikle açık hava köpekleridir, ancak eğitildikten sonra iyi davranabilirler. Bu cins, keşfe çıkmayı sever, doğa yürüyüşü ve çalı yürüyüşü gibi maceralı egzersizlerden hoşlanır. Bernese Dağ Köpeği yeterince egzersiz yapmazsa huzursuz olabilir ve havlamaya başlayabilir.

Kişilik ve Mizaç

Bernese Dağ Köpeği insanlara karşı yumuşak yürekli ve sakin bir yaklaşıma sahiptir. Bu da onları son derece sadık ve fedakar evcil hayvanlar yapar. Ailenin bir parçası olmaktan zevk alırlar ve eğitmek nispeten daha kolaydır. Nazik doğaları nedeniyle genellikle terapi köpekleri olarak kullanılırlar.

Bernese, hayata karşı rahat bir yaklaşıma sahip olma eğilimindedir. Bu, hemen hemen herkesle iyi anlaştıkları, diğer köpek ve kedilerle birlikte olmaktan keyif aldıkları anlamına gelir.

Tüm köpekler gibi onlar da düzenli egzersize ihtiyaç duyar ve aileleriyle uzun bir yürüyüşten başka bir şey yapmazlar.

Bernese uzun süre yalnız kalırsa ve çok fazla egzersiz yapmazsa, havlama eğiliminde olabilirler.

 En yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Dermatit

Yürüyüş anormalliği

Kitle lezyonu

Otitis eksterna

Sarkom

Yaygın hastalıkları, koşulları, belirtiler, tanı ve tedavi

Von Willebrand Hastalığı. Bu, Bernese Dağ Köpeklerinde oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Von Wiellebrand Hastalığı kanda pıhtılaşma sorunlarına neden olur. Kanın düzgün şekilde pıhtılaşmaması, bir dizi ciddi sağlık sorununa neden olabilir.

Progresif retinal atrofi (PRA). Bu, Bernese Dağ Köpeklerinde ortaya çıkacak ve körlüğe yol açabilecek bir hastalıktır. Gözün arkasındaki sinir hücreleri zamanla dejenere olur ve katarakt oluşumuna neden olur. Köpeğinizin PRA belirtileri olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede gözlem için veterinerinize başvurun. Gözde hala görme varsa düzeltici cerrahi bir seçenek olabilir.

Agresif bir kemik kanseri olan osteosarkom, Bernese Dağ Köpeklerinde en sık görülen kanserlerden biridir. İlk işaret topallıktır, ancak nedenin kanser olup olmadığını belirlemek için röntgenlere ihtiyaç vardır. Sıklıkla kemoterapi ve ampütasyonla agresif bir şekilde tedavi edilir.

Dirsek displazisi, büyük köpek ırklarında yaygındır ve köpeğin dirseğindeki değişen büyüme oranlarından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu, eklem gevşekliğine, ağrısına ve topallığına yol açar. Ameliyat mevcuttur, ancak ağrının kontrolüne yardımcı olmak için bir veteriner hekim tarafından ilaç ve kilo kaybı reçete edilebilir.

Kalça displazisi, uyluk kemiği ile kalça ekleminin birbirine tam olarak oturmadığı, ağrıya ve topallığa neden olan bir durumdur. Daha az şiddetli vakalar, antiinflamatuar ilaçlarla tedavi edilebilir, ancak ciddi vakalarda ameliyat gerekebilir.

Tarih

Bernese Dağ Köpeği bir zamanlar Dürrbachhund olarak adlandırılıyordu. Alman Çoban Köpeği'ne benzer şekilde, bu cins bir zamanlar sığır çoban gibi birçok görev için kullanılan bir çiftlik köpeği olarak kullanılmıştır.

Bu cinsin 2000 yılı aşkın süredir İsviçre çiftliklerinde çalıştığına inanılıyor. Genellikle sadakatleri ve şefkatleri nedeniyle çiftliklerde işçi ve çiftçi dostu olarak çalışıyorlardı. Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda Bernese Dağ Köpeğinin diğer ülkelere yayılmaya başladığını ve dünya çapında popülaritesinin arttığını gördü.

1981'de American Kennel Club, Bernese Mountain Dog Club of America'yı üye olarak kabul etti.

Bernese Dağ Köpeği Gerçekleri!

Courtney Cox & David Arquette, Ben Roethlisberger, Joel Benenson, Frank Ocean ve Hilary Duff dahil olmak üzere birçok ünlü Bernese dağ köpeğine sahiptir.

Bernese Dağ Köpeği maceralı geçmişi nedeniyle oynamayı çok seviyor, bu da onları çocuklar ve yetişkinler için harika arkadaşlar yapıyor.

Bernese Dağ Köpeği, başlangıçta mandıra arabaları çekmek ve sığır çobanları için yetiştirildi.

Bobi Koleji Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Border Collie Bull Terrier »