Beagle

Beagle

Önerilenler: Aileler (küçük çocuklar için harika)

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 12-15 yıl

Mizaç: Nazik, sadık

Sağlık Riski: Bu cins, ömrü boyunca sağlık sorunları yaşama olasılığına sahiptir, bu nedenle sigortalanması daha uygun türlerden biridir.

 

 

Cins Genel Bakış

Beagle cinsi köpekler, evcilleştirilmiş köpeklerin tazı grubunun üyesidir ve soyları 2.500 yıl öncesine tarihlenebilir. Görünüş olarak Foxhound'a benzer şekilde, Beagle da çok gelişmiş bir koku alma duyusuna sahiptir, tavşanlar ve geyikler gibi hayvanları izlemek için kullanılmıştır. Bu günlerde, güvenlik ve polis güçleri tarafından kaçak malları bulmak ve bu rolde tüm dünyada hizmet etmek için sıklıkla istihdam ediliyorlar.

 Beagle adı 1475'lerden beri var. Bugün bildiğimiz modern Beagle cinsi, 1830'larda Birleşik Krallık'ta geliştirildi. Beagle, Güney Tazısı, Kuzey Ülkesi Beagle ve Talbot Hound gibi çeşitli ırkların bir karışımıdır.

 

Pek çok köpek türü gibi, Beagle cinsi köpekler de ilk olarak avlanma amacıyla geliştirilmiş olsa da, nazik ve sakin huylu olduklarıyla bilinirler. Neşeli ve eğlenceli olmasıyla tanınan Beagle, küçük çocuklar için popüler bir seçimdir. Bununla birlikte, çok heyecanlıdırlar ve gelişmiş koku alma duyuları, caddede ya da parkta iken her türlü dikkat dağınıklığına neden olabilir, bu yüzden dikkatli bir gözetim önerilir.

 Ev ortamında Beagle'lar kolayca sıkılabilir, bu nedenle oyun süresi ve düzenli egzersiz yoluyla uyarılma şarttır. Yalnızlıktan veya ayrılık kaygısından da muzdarip olabilirler, bu yüzden onlara bolca insani ilgi göstermek önemlidir.

 Beagle, egzersiz söz konusu olduğunda talep etmese de, onları olabildiğince sık yürümek iyi bir fikirdir. Günde bir veya iki kez, uzun yürüyüşler ve koşarak oyunlar onlar için harikadır.  Yeterli egzersiz yapılmazsa cins  kilo problemlerine meyillidir.

 Beagle'lar genellikle 33 ila 41 cm boyutlarında ve 8 ila 14 kg ağırlığındadır. Mutlu ve sağlıklı bir Beagle genellikle 12 ila 15 yaşları arasında yaşar.

 

Kişilik ve Mizaç

Beagle'lar, doğaları gereği uysal ve uyuşuk olan nazik hayvanlardır. Eşit huylu köpek olarak bilinen, onları küçük çocuklu aileler için bu kadar popüler bir seçim haline getiren güvenilirlikleridir.

Yeni yüzlere karşı utangaç olsalar da, Beagle'lar yabancılara karşı agresif değildir ve onlarla zaman geçirildiğinde, genellikle çok çabuk kazanılırlar. Bir av köpeği olan Beagle, yalnız kaldığında ulumaya ve  ayrılık kaygısından muzdariptir. Sadıktırlar, mutlu kalmak için cömert bir insan temasına ihtiyaç duyarlar.

 Beagle'lar zeki köpeklerdir, ancak dikkatleri kolayca dağılabilir. Üstün burunları, denetlenmedikleri zaman onları yanlış yönlendirebilir ve tek düşünceleri çoğu zaman eğitilmelerini zorlaştırabilir. Ancak sahiplerini memnun etmeye heveslidirler ve yiyecek-ödül tarzı eğitim çoğu zaman en iyi yol olduğunu kanıtlar.

 Genellikle evdeki diğer köpeklerle iyi geçinirler, ancak her zaman olduğu gibi erken sosyalleşme, pistte agresif çatışmalardan kaçınmak için iyi bir fikirdir.

 Beagle'lar için en yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Cruciate hastalığı

Kitle lezyonu

Otitis eksterna

Nöbet bozukluğu

Cilt alerji

Belirtiler, tanı ve tedavi

Epilepsi. Köpeklerin sadece% 3'ünü etkilemesine rağmen, Beagle'lar epilepsiye eğilimlidir. İnsanlar gibi ciddi bir durum olmasına rağmen, epilepsi genellikle yasaklanmış ilaçların dikkatli kullanımıyla kontrol edilebilir. Köpeğinizin tekrarlayan nöbetler geçirdiğini fark ederseniz, gözlem için mümkün olan en kısa sürede veterinerinizden randevu almanız önemlidir.

Hipotiroidizm. Tüm ırklarda yaygın olmakla birlikte, Beagle'lar arasında da bulunan Hipotiroidizm, genellikle iltihaplanma nedeniyle tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonu üretmediği zamandır. Hipotiroidizmin bazı semptomları arasında anormal kilo alımı, kuru cilt, saç dökülmesi, kulak enfeksiyonları ve uyuşuk davranış bulunur.

Intervertebral Disk Hastalığı. Bu, omurlar arasındaki disk hasar görerek şişlik ve sızıntıya neden olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Yaygın semptomlar şunları içerir: hareketsizlik veya uyuşuk davranış, titreme, topallama veya yemek yemek için eğilememe. Bu davranışları fark ederseniz, veterinerinizle iletişime geçin.

Pannus , kornea üzerindeki anormal doku büyümesidir ve Beagle'ı etkileyebilir. Kiraz gözü, üçüncü göz kapağı bezinin prolapsusu için yaygın bir terimdir. Sonuç, üçüncü bir ters göz kapağıdır. Durum oldukça yaygındır ve veterineriniz tarafından tedavi edilebilir.

Bağışıklık Aracılı Poligenik Artrit. Bu Beagle'larda nadirdir, ancak yine de meydana gelebilir. Bu durum, bağışıklık sisteminin eklemlere saldırması ve sertlik ve ağrıya neden olabileceği durumdur. Ancak tedavi genellikle oldukça basittir; iyi bir doz steroid ve biraz dinlen. Semptomlara dikkat edin: topallama, eklem hareket eksikliği, daha uyuşuk davranış. Bu durum hem yaşlı hem de genç Beagle'ları etkiler.

Tarih

Modern Beagle, İngiltere'den geliyor. İlk Beagle'ların 1830'larda Essex'te Rahip Phillip Honeywood tarafından yetiştirildiği düşünülüyor. Köpekler öncelikle avlanma amacıyla yetiştirildi. Beagle'ın İngiliz kırsalında tavşan ve geyikleri bulmak için harika bir burnu vardır bu rolde popüler olduklarını kanıtladılar.

 Tilki  avı, 19. yüzyılda popülerliğini kazanmadan önce , avcılık, öldürmekten çok kovalamaca ile ilgiliydi. Küçük Beagle, daha büyük köpeklere ya da en atletik atları karşılayamayan daha fakir avcılara mutlaka yetişemeyen yaşlı avcılar için harika bir av arkadaşı olarak görülüyordu.

 Beagle'lar la tavşan avlamak, beagles olarak bilinir hale geldi ve Birleşik Devletler'de olduğu kadar Britanya'da da popülerdi ve bu spor sadece İngiltere'de 2004 yılının sonlarında yasadışı hale getirildi.

 Beagle, nazik doğası ve sadık arkadaşlık konusundaki şöhreti nedeniyle birçok yaşlı evcil hayvan sever ve genç ailenin sevilen bir arkadaşı haline geldi. Garip bir şekilde, Beagle'lar Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da her zaman evlerinde, İngiltere'den çok daha popüler olmuşlardır ve son 30 yıldır Amerika'daki en popüler 10 ırk arasında yer almaktadır.

 Beagle Gerçekleri!

Peanuts'tan Snoopy, belki de dünyanın en ünlü Beagle cinsi köpeğidir.

İnsanlarda yaklaşık 5 milyon koku reseptörü vardır. Beagle'ların oldukça etkileyici 220 milyon reseptörü var. Dünyanın her yerinde av köpeği olarak çalıştırılmalarına şaşmamalı.

Charles Darwin'in The Origin of Species  adlı kitabında kullanılan örneklerin çoğunu derlerken seyahat ettiği gemiye, cinsin adını taşıyan HMS Beagle adı verildi.

Kraliçe I. Elizabeth ve Kral James I, Beagle'lara bayılırdı. O zamandan beri, Kraliçe II. Elizabeth daha çok bir Corgi aşığı olmasına rağmen, cins, 'kraliyet köpeği' fikriyle eşanlamlı hale geldi.

Eski ABD Başkanı Lyndon Johnson bir dizi Beagle'a sahipti ve Whitehouse çimlerinde selamlarken kulaklarından bir tane almakla ünlü olarak eleştirildi.

Safkan bir Beagle cinsi köpeği kuyruğunun ucundaki beyaz renkten ayırt edebilirsiniz.

2004 yılında Birleşik Krallık'ta hayvan testleri için 8.018 köpek kullanıldı. Bu sayının 7.779'u Beagle'lardı. Küçük yapıları ve pasif mizaçları nedeniyle tercih edilirler.

Barry Manilow'un Beagle adlı eseri 'Bagel' birçok albüm kapağında yer aldı. 1975 tarihli albümü 'Tryin' to Get a Feeling'de, 'BEAGLES SEVİYORUM' tişörtüyle resmedildi.

Bobi Koleji İzmir Kpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Airedale Terrier Cane Corso »