Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog

Önerilenler: Aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 8-15 yıl

Mizaç: Sadık, arkadaş canlısı

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca sağlık sorunları geliştirme olasılığı ortalamanın üzerindedir, bu nedenle sigortalama maliyeti yüksektir.

Cins Genel Bakış

Amerikan Bulldog, Mastiff ailesinden büyük, tıknaz ve güçlü bir çalışma köpeğidir. Kendine özgü yarı dik, kolye şeklinde kulakları ve güçlü bir çenesi vardır. Amerikan Bulldogları soylarını American Johnson Bulldog ve Scott Bulldog'dan alırlar.

Amerikan Bulldogları, İngiliz ırklarından daha büyük, daha hızlı ve daha çeviktir. Güçlü bacakları, bazı durumlarda 2.5 mt’ye kadar yükseğe zıplayabilecekleri anlamına gelir. Kısa, kaba tüyleri vardır ve bunlar genellikle beyaz ve benekli olurlar, ancak birçok farklı renk mevcuttur. Hafif ve orta dereceli tüy dökücülerdir, ancak kalın bir astarları olmadığı için diğer köpekler kadar tüy dökmezler.

Sağlıklı bir erkek Amerikan Bulldog 30 ila 59 kilo arasında, bir dişi 27 ila 41 kg arasında olmalıdır. Erkekler genellikle yaklaşık 50 - 71 cm, dişiler ise genellikle 50 - 61 cm boyundadır. Yaşam süreleri 8 ila 15 yıl arasındadır.

Amerikan Bulldog yetiştiricileri onları çalışan köpekler olarak yetiştirdiler ve bu nedenle cins, makul miktarda egzersiz gerektiriyor. Her gün uzun bir yürüyüş ve yeterli oyun süresi, onu yormak için yeterli olmalıdır.

Kişilik ve Mizaç

Amerikan Bulldog, sevgi dolu, şefkatli ve son derece sadık bir arkadaştır. Amerikan Bulldog yavrusu genç yaşlardan itibaren sosyalleştirildiği ve eğitildiği sürece, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için harikadır ve sevdiklerini korumak için kahramanca eylemler gerçekleştirdiği bilinmektedir. Onlar düşman köpekler değiller ve sert görünümlerine rağmen aslında çok tatlı mizaçlara sahip köpeklerdir.

Son derece enerjik köpeklerdir ve nispeten hareketsiz ve iç mekanlarda yumuşak olsalar da, sahipleri bisiklet veya kaykay biniyor ise yanlarında koşabilirler. Amerikan Bulldog her gün yeterince egzersiz yapmazsa endişeli ve gergin hale gelebilir.

Bakımı kolaydır; sadece gerektiğinde banyoya ihtiyaç duyarlar ve sert kıllı bir fırça ile kolayca fırçalanabilirler. Bununla birlikte, uyarılmalıdır - Amerikan Bulldogları salya akma eğilimindedir.

 

Amerikan Bulldog Hastalıkları, Koşulları, belirtiler, teşhis ve tedavisi

Kalça displazisi , büyük köpek ırkları arasında, uyluk kemiğinin kalça eklemi ile tam olarak uymadığı, daha sonra ağrıya, topallığa ve artrite neden olduğu yaygın bir durumdur. Köpeğin etkilenip etkilenmediğini doğrulamak için röntgen çekilebilir, ancak kalça displazisi olan köpekler yetiştirilmemelidir.

Dirsek displazisi, köpeğin hayatının erken dönemlerinde dirsek ekleminin anormal gelişimini ifade eder ve genellikle daha büyük köpek ırkları arasında bulunur. Ağrıya, eklem gevşekliğine ve topallığa yol açabilir. Ağrıyı kontrol etmek için ilaç gerekebilir ve bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

Göz problemleri. Amerikan Bulldogları " kiraz gözü " (üçüncü göz kapağının sarkmasına neden olan ağrısız bir durum), entropiyon (gözün içe doğru yuvarlanmasına, göz küresini tahriş ederek daha ciddi sorunlara yol açan) ve retina displazisine ( retina dekolmanı ve retina dokusunun katlanmasına neden olur).

Demodectic Mange. Demodex akarları anneden yavruya geçer ancak diğer köpeklere veya insanlara aktarılamaz. Bu akarlar normaldir ve her köpekte bulunur ve tipik olarak herhangi bir soruna neden olmaz. Bununla birlikte, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip bir Amerikan Bulldog, demodektik uyuz geliştirebilir. Kırmızı, pullu cilt ve tüy dökülmesi ile karakterize olan hastalık genellikle kendi kendine geçer, ancak yine de bir veterinere danışılmalıdır.

Nöral Ceroid Lipofuscinosis, Amerikan Bulldog'larını etkileyebilen nadir bir hastalıktır. Ciddi nörolojik bozukluğa neden olur ve etkilenen köpekler genellikle 2 yaşını geçme mücadelesi verir. Tedavisi yoktur, ancak taşıyıcıları ve enfekte köpekleri tespit etmek için bir DNA testi mevcuttur.

İhtiyoz , kalınlaşmış cilde ve ağrılı, şişmiş yemek pedlerine neden olan kalıtsal bir cilt hastalığıdır. Tedavisi olmayan ağrılı, kaşıntılı ve rahatsız edici bir durumdur. Tedavi genellikle sık ilaçlı banyo ve merhem içerir.

Diğer sorunlar. Amerikan Bulldogları ayrıca alerji, patent duktus arteriyoz (doğuştan bir kan hastalığı), Fallot Tetralojisi (doğuştan kalp kusuru), hipotiroidizm ve epilepsiye eğilimli olabilir.

Tarih

Amerikan Bulldogları, Asya'da ortaya çıkan ve tüccarlar ve göçebelerle birlikte Avrupa'ya gelen eski Mastiff'lerden gelmektedir. Eski Mastiffler, yaban domuzu, büyük kediler ve ayılar gibi büyük ve tehlikeli avları alt edebilecek inanılmaz derecede cesur savaşçılardı.

İlk olarak Fenikeli tüccarlar tarafından MÖ 800 civarında İngiltere'ye getirildiler ve İngiliz Mastiff ve  Bullmastiff, orijinal Mastiff'lere en yakın atalardan bazılarıdır. Yaklaşık 1.200 yıl sonra, Mastiff'in daha sert bir türü İngiltere'ye geldi ve Alaunt olarak adlandırıldı. İngiltere'de çiftçiler ve kasaplar ilk Bulldog'ları yetiştirmek için Alaunt'u kullandılar.

Orijinal Amerikan Bulldog, boğa güreşi için ve çiftçi olarak kullanıldı. John D. Johnson, İkinci Dünya Savaşından döndükten sonra, Amerikan Bulldoglarının sayısının neredeyse yok olmaya yüz tuttuğunu gördü. Bulabildiği türün en iyi örneklerini topladı ve bugün gördüğümüz Klasik Amerikan Bulldoglarına yol açan bir yetiştirme programına başladı. Alan Scott, John D. Johnson'ın cinsi canlandırma çabalarına katıldı ve Johnson Bulldog cinsini, şu anda Standart Amerikan Bulldog'u olarak bilinen Scott Bulldog'u geliştirmek için Johnson olmayan diğer Bulldoglarla yetiştirmeye başladı.

 

Amerikan Bulldog Gerçekleri!

Amerikan Bulldog, başlangıçta "Amerikan Pit Bulldog" olarak biliniyordu. Ancak, Amerikan Pit Bull Terrier ile karıştırılmaması için adı değiştirildi.

Bana Dönüş filmindeki "Mel" adlı köpek, Peetey adlı bir Amerikan Bulldog tarafından canlandırıldı.

Homeward Bound: The Incredible Journey filmindeki ana karakterlerden biri,   Rattler adlı bir Amerikan Bulldog tarafından canlandırıldı ve Michael J. Fox tarafından seslendirildi.

2011'de, YouTube'da sahibinin arkasında oturduğu ve onu insan kolları varmış gibi gösterdiği bir videoda "Bizzle" adlı bir Amerikan Bulldog'u içeren bir video yayınlandı. Video viral oldu ve 2014 itibariyle 5 milyonun üzerinde görüntülendi.

AKC tarafından tanınmamasına rağmen, Amerikan Bulldog, United Kennel Club ve American Canine Registry tarafından tanınmaktadır.

İki tür Amerikan Bulldoğu vardır: kabadayı ve standart. Kabadayı tipi Amerikan buldozerleri daha tıknaz, daha ağır ve daha kaslıdır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER